Tiebreak s hořkou příchutí

30.11.2007 08:00 | Turnaje

Dnes se definitivně rozhodovalo o zbylých postupujících do 3. kola. Konkrétně byl na programu tiebreak, ve kterém se utkalo 12 dvojic, u kterých 2 vážné partie nerozhodly. Pro českého fanouška (a podle příspěvků v předcházejícím...

Dnes se definitivně rozhodovalo o zbylých postupujících do 3. kola. Konkrétně byl na programu tiebreak, ve kterém se utkalo 12 dvojic, u kterých 2 vážné partie nerozhodly. Pro českého fanouška (a podle příspěvků v předcházejícím článku jich bylo opravdu hodně) byl navíc včerejšek o to dramatičtější, že ve zkráceném tempu se musel rozhodnout i zápas Davida Navary se Sergejem Rublevským.

Úvodní rapid partie černými se Davidovi zle nepovedla.
V přípravě se totiž zřejmě zaměřil na skotskou (myšleno zahájení), Rublevského největší zbraň na 1...e5. Rublevsky, který v normální situaci pravidelně a rád obehrává svá zahájení, však překvapivě použil střelcovu hru a David tím byl zjevně zaskočen. Vznikla (dalo by se říci v tomto zápase tradičně) pozice s nestejnými střelci, kde však Rublevsky měl náskok ve vývinu a v těchto pozicích také velmi důležitou iniciativu. Ta také rozhodla – David si v této partii moc nezahrál. Vynahradil si to však o chvíli později. Bílými zahrál 1.c4 a už po pár tazích bylo zjevné, čeho chce dosáhnout – hrála se sicilská opačnými barvami, shodou okolností také jedna z Rublevského oblíbených. David získal tlak na c-sloupci a na pěšce h7 a e5. Pěšce na h7 Rublevsky dlouho držel taktickými prostředky, ale v 18. tahu už nefungovaly, což mu David názorně předvedl. Bylo tedy vyrovnáno a rozhodnout museli bleskovky.

Bílými David zopakoval sicilskou s 3.b3 z první klasické partie. Získal z ní zajímavou pozici, ovšem ze zápletek okolo 20. tahu vyšel s horší pozicí a bylo jasné, že dále bude bojovat pouze o remízu. Po houževnatém boji se mu v jezdcovce cíl podařilo splnit, avšak výhoda bílých figur byla pryč. I zahájení druhé bleskovky se neslo v duchu opakování klasické partie – oba hráči tak odblicali úvodní tahy francouzské, v níž se od středeční partie odchýlil jako první Rublevsky tahem 21.Ve1. I přes tento tah vznikla velmi obdobná pozice, tudíž nestejnopolní střelci s pěšcem méně pro Davida. Přesto remízové šance byly velmi vysoké – dámské křídlo padlo celé, a tak Rublevsky mohl uplatňovat pouze 3 na 2 na křídle královském. Vzniklou pozici hrál velmi agresivně na výhru, až přišel 61. tah Sc4.



David se s naprostým minimem času dostal do prekérní situace – hrozbu 62.Sd3 samozřejmě viděl, žádnou obranu však nenašel a prohrál na čas. Je zde však tah, který naprosto mění hodnocení pozice. Po 61...Ve4! je to totiž bílý, kdo se v pozici bude muset zachraňovat. Samozřejmá odpověď 62.Dxe4 s dalším Sd3 totiž nevychází pro 62...Dxe4 ŠACH! Rublevsky by tak musel zahrát 62.Dc8 a další průběh mohl vypadat třeba takto: 62...gxh4+ 63.Kf1 Dg4 64.Dxg4 Vxg4 a prohrát už může jen Rublevsky. Škoda. Po výhře 3,5:2,5 se tak dalším soupeřem Petera Svidlera stává Sergej Rublevsky. Nutno však sportovně přiznat, že i přes Davidův bojovný výkon Rublevsky postoupil zaslouženě, protože David s výjimkou odvety v rapidu a možná i první vážné partie tahal za kratší konec a partie musel vždy zachraňovat.

Ostatní tiebreaky se povětšinou vyvíjely podle předpokladů – hned po rapid partiích tak postoupili všichni 4 hráči 2700+ (Ivanchuk, Carlsen, Ponomariov a Yue Wang), dále pak i Bu, Malakhov, Cheparinov a Nisipeanu. Zvláště maratonská partie exmistra Evropy Nisipeana pak ukazuje, jak se partie zkráceným tempem hrají. Ratingovým předpokladům se dokázali vzbouřit pouze Sasikiran (2661, vyřadil Zvjaginseva), Zhou (2566, vyřadil na náhlou smrt Volokitina) a Georgiev (2649), který taktéž v náhlé smrti zdolal exmistra světa FIDE Kasimdzhanova (2690). Jestli někdo pochybuje, jaké barvy jsou v náhlé smrti (6 minut bílého proti 5 minutám černého s povinností bílého vyhrát) nejvýhodnější, tak jen doplňme, že oba hráči postoupili díky bílým figurám. (V prvním kole to bylo 1:1, když bílými vyhrál Roiz, černými naopak Sakaev)

Oficiální stránky turnaje nabízejí online přenos a také a web-kameru (začátek obojího v 11:00). Co se výsledků týká, tak ty můžete v přehledné formě nalézt zde, navíc po rozkliknutí na výsledek se objeví odehraná partie.
Živé komentáře vybraných partií nabízejí stránky Chesdom.com nebo Chesspro.ru.
0x 1080x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat