Tatranská vzpoura proti favoritům

01.10.2006 08:00 | Turnaje

Turnaj Open Tatry skončil a o překvapení zde rozhodně nebyla nouze. První 3 nasazení totiž skončili až na 5. (IM Maník), 9. (IM Markoš) a 15. místě (IM Klíma), takže se dostalo i na hráče, které před začátkem tipoval málokdo. Cel...

Turnaj Open Tatry skončil a o překvapení zde rozhodně nebyla nouze. První 3 nasazení totiž skončili až na 5. (IM Maník), 9. (IM Markoš) a 15. místě (IM Klíma), takže se dostalo i na hráče, které před začátkem tipoval málokdo. Celkovým vítězem se se 7,5 body stal Emil Klemanič (2293), který sehrál životní turnaj. Již ve 2. kole sice prohrál s Poláčikem (2063), další ztrátu si však připsal až v kole posledním, kdy taktickou remízou jistil samostatné první místo! Během své spanilé jízdy si připsal skalp řady papírově lepších hráčů (mj.
IM Petrán, Vojtek) a odměnou mu je 15.000 Sk a zisk 26 ELO bodů (perfo 2451).

O 2. – 5. místo se dělila skupinka hráčů se 7 body. Z nich nejlepším buchholzem se mohl pyšnit po celou dobu na čele turnaje hrající IM Ladislav Dobrovolský (2376). Během celého turnaje ztratil body jen za 4 remízy (IM Petrán, Šplíchal, Vojta, Klemanič) a zahrál na performance 2441.

Díky daleko silnějším soupeřům si prakticky stejné performance a stejný ELOvý zisk jako vítězný Klemanič (+26 bodů) připsal i celkově 3. Tomáš Vojta (vítěz z Říčan 2006). Také on byl v turnaji neporažen a své dobré umístění potvrdil dvěma závěrečnými remízami. Až za nimi skončili se slabším buchholzem Milan Ráchela (2351) a IM Mikuláš Maník (2460).

Díky velkému počtu účastníků neznamenal narozdíl od jiných turnajů zisk 6,5 kdovíjakou výhru. Zde to stačilo pouze na dělení 6. – 16. místa. Své o tom ví i novoborský IM Lukáš Klíma, kterému špatné pomocné hodnocení přisoudilo až 15. místo. Přesto i toto umístění stačilo, aby se Lukáš stal nejúspěšnějším hráčem z našeho regionu, protože další zástaupce – FM Vlastimil Sejkora skončil se 6 body 23.

Důvodů pro selhání favoritů můžeme najít hned několik. Tím hlavním může být pozdní začátek partií. Hrací čas od 18:00 do 23:00 nemusí některým hráčům svědčit, zvláště pak těm, kteří do Tater přijeli nejen kochat se krásou šachové hry, ale i krásou zdejší přírody. Řada šachistů tento turnaj bere jako dovolenou a po celodenních horských túrách už někdy bývá velmi náročné sebrat síly a soustředit se ještě na 5ti hodinový šachový maraton.

Bližší informace o turnaji můžete nalézt na stránkách šachového oddílu ŠK Slovan Bratislava.