Švédské Ladies Open

26.03.2008 08:00 | Turnaje

Od 20. března do včerejška se ve švédském Täby u Stockholmu hrál 1. ročník Ladies Open, který pořádala agentura Scandinavian Chess Tournament ve spolupráci s místním šachovým klubem. Celkem hrálo 126 hráček z 33 států! Úča...

Od 20. března do včerejška se ve švédském Täby u Stockholmu hrál 1. ročník Ladies Open, který pořádala agentura Scandinavian Chess Tournament ve spolupráci s místním šachovým klubem. Celkem hrálo 126 hráček z 33 států! Účast 18 Rusek a 16 Gruzínek pak dávala tušit, že turnaj bude velmi kvalitní, celkem 98 hráček ze 126 se honosilo titulem FIDE, z toho 30 tím nejvyšším ženským - WGM. Naši zemi zastupovalo v podstatě reprezentační družstvo – IM Jana J
acková (2375), WIM Kateřina Němcová (2342), WIM Eva Kulovaná (2323), WIM Petra Blažková a WIM Gabriela Hitzgerová (2165).

Celkem 3 hráčky dokázaly v 9 kolech vybojovat 7 bodů. Nejlepší pomocné hodnocení pak přiřklo vítězství v prvním ročníku turnaje IM Anně Muzyčuk ze Slovinska (2460). Anna pochází z Ukrajiny a ve svých 18 letech je příslibem ženského šachu. Za připomenutí stojí např. její nedávný triumf na Moscow Open, kde v ženské části získala 8/9. Skvělou formu potvrdila i v doprovodném rapidu, kde brala bronz za Krasenkowem (2636) a Agrestem (2672). Stříbro si ze Švédska odváží IM Sopiko Chuchašvili (2387), 5. hráčka letošního přeboru Gruzie žen, a bronz bere nejvýše nasazená Elina Danielian z Arménie (2480).

Organizátoři nepopsali většinu fotografií, ale toto by podle mě měla být vítězka – Anna Muzyčuk.

Z našich bude na turnaj v nejlepším vzpomínat IM Jana Jacková (foto nahoře), která vyhrála úvodní 3 kola a zbytek turnaje s výjimkou výhry v 6. kole proti Macejkové doremizovala. Za 6,5 bodu jí pak patří slušivá 7. příčka, potěší i perfo 2482. Kateřina Němcová (2342) špatně odstartovala, když z úvodních 4 kol nasbírala proti slabším soupeřkám pouze 2 body (prohrála s Gruzínkou Tkešelašvili 2250). V 5. až 7. kole ale třikrát vyhrála (a odnesla to i kolegyně z reprezentace Petra Blažková) a byla zpátky mezi nejlepšími. Jenže prohra s Joannou Worek (2244) v 8. kole znamenala ztrátu šance na dobré umístění. Hořkou příchuť z turnaje ovšem jistě smazala závěrečná výhra nad turnajovou dvojkou a mistryní Polska – IM Monikou Socko (2479), která v konečném součtu znamená 6 bodů a 17. místo.

Podobný závěr a nakonec tedy dobrý turnaj měla i WIM Petra Blažková, která měla v turnaji tu smůlu, že nenarážela na vyrovnané soupeřky. Na úvod prohrála s pozdější vítězkou a po dvou výhrách se slabšími hráčkami odremizovala 2 hráčky nad 2300. Nešťastnou neděli, kdy po prohře s Němcovou nestačila ani na Rusku Stepovaju (2376), si pak vynahradila závěrečnými 2 výhrami, přičemž ta z posledního kola nad Gruzínkou Churtsilavou (2312) se rozhodně počítá.

Další z nadějí našeho ženského šachu WIM Eva Kulovaná (2323), která si nedávno v německé lize uhrála titul ženské velmistryně, se na turnaji zle trápila, o čemž svědčí i umístění 62 míst pod své nasazení. Nevedlo se jí ani v rapidu. Netroufám si říct, co za tím vězí, zeptáme se jí, až přijede. Ještě o pár příček níže skončila WIM Gabriela Hitzgerová (2165), která porazila 2 výrazně slabší hráčky, ale s konkurencí nad 2200 ELO uhrála jen 1,5/7.