Strakonickým dudákem GM Lechtýnský

25.03.2008 08:00 | Turnaje

O víkendu se ve Strakonicích hrál již 6. díl Grand Prix ČR v rapid šachu. Do série byl zařazen již 20. ročník místního dvoudenního turnaje, který se tradičně pyšní vysokou kvalitou – a i letos startovala trojice velmistrů a řada mistrů, průměr desítky podle LOK byl 2387.
Oproti minulým ročníkům byla zřejmě pro organizátory mírným zklamáním menší masovost akce – přijelo „pouze“ 87 hráčů a hráček.

Vyrovnanost startovního pole vepředu zapříčinila po povinných úvodních výhrách menší bojovnost a taktizování v podobě mnoha krátkých remíz. Všem ale nakonec vypálil rybník GM Jiří Lechtýnský z Turnova, když po prohře s IM Lukášem Černouškem v 8. kole byl nucen zabrat a závěrečných 2,5/3 ho vyneslo na 8,5 bodu z 11 partií a samostatné 1. místo, znamenající i vylepšení rodinného rozpočtu o 4.000,- Kč v hotovosti. O půl bodu méně zaznamenali mezinárodní mistři Neuman, Černoušek a Pisk, které takto seřadilo pomocné hodnocení. 7,5 bodu stačilo na 5. – 11. místo, po Janu Šuráňovi měl druhé nejlepší pomocné hodnocení nejúspěšnější zástupce našeho klubu a loňský vítěz – GM Vokáč. Až 9. byl třetí z velmistrů – GM Vološin – který se musel hlavně srovnávat s prohrou z úvodního kola proti tachovskému Husákovi (1993).

Výsledky.

V rámci série Grand Prix ČR chyběli vedoucí hráči (Strašil, Plát), bronzový ze série – Josef Mudrák – pak zase nemůže být příliš spokojen až s 22. místem za 6,5 bodu. Mezi ženami si vedoucí pozici upevnila Hana Kubíková za 5,5 bodu, přestože tentokrát byla o půl bodu lepší Hana Pirklová. Na kompletní přehled si musíme chvíli počkat, za zmínku stojí, že předchozích dílů seriálu se zúčastnilo již 473 hráčů.