Olomóc 2007

10.08.2007 08:00 | Turnaje

V hanácké metropoli byl včera dohrán festival Olomoucké šachové léto. 267 hráčů z téměř 20 zemí světa zde sehrálo 10 turnajů – 6 zavřených, 2 Openy a doplňkový turnaj v rapidu a bleskovém šachu. Oba velmistrovské turnaje...

Oba velmistrovské turnaje se stali kořistí tureckých mezinárodních mistrů, kteří tak splnili i velmistrovské normy. V turnaji A zvítězil s 8,5/11 Emre Can, v turnaji B nasbíral stejný počet bodů Haznedaroglu.
Češi se neztratili v turnaji A – FM Karel Malinovský z pořádající A64 uhrál normu IM za 6,5 bodu a přidal navíc skvělé 2. místo. Pěkné šachy předváděl i Honza Bernášek, i když tentokrát to měl kvůli 2 slepeným porážkám v půli turnaje do normy hodně daleko – nasbíral rovněž 6,5 bodu, ale skončil až 5. Hůře to dopadlo s Čechy v turnaji B – nejlépe skončil 9. Radek Sluka, 11. místo IM Kaňovského a 12. místo GM Lechtýnského jsou pak pro ně jistě zklamáním.

I v mistrovských turnajích byl lov na normy úspěšný – získali je vítězové (Lotyš Mihailovs – 8,5; a za 8 bodů Kazaši Alaguzov a Khamzin) i 2 další hráči v IM B – Polák Tazbir a Ukrajinec Baryshpolets (8 bodů). Češi hráli nad svůj rating pouze v IM C, kde skončil sice v mínusu, ale na bronzovém místě IM Lukáš Klíma (7b.) a připsali Vojta Plát (6b.) a Ríša Biolek (5,5b.).

V hlavním turnaji se 175 hráči se o prvenství rozhodovalo v polském duelu IM Szoen – FM Skalski, ze kterého vyšel vítězně 2. jmenovaný (8 bodů). Před IM Szoena (7 b.) se pak výhrou nad dalším Polákem, FM Gumulou, prodral ještě IM Johansson ze Švědska (7,5 b.). Nejlepším Čechem se stal bramborový Petr Červený, který si v posledním kole nakonec poradil s naším Honzou Vránou. 7. byl IM Sikora Lerch, 13. náš FM Petr Kučera. Porážka odsunula dobře hrajícího Vránu až na 19. místo, před něj se s lepším hodnocením dostal ještě 17. Martin Červený. Vytýčených 5 bodů, i když s vícero chybami, dosáhl nakonec náš poslední zástupce, Petr Kučera jun.

V seniorském turnaji vládl FM Bernd Braun z Německa, když ztratil pouze remízu s nasazenou jedničkou a celkově stříbrným Golcmanem z Ruska. Krásné 3. místo si ve slušné konkurenci vybojoval František Zlámal ze Smíchova (1868, 6,5 b.). Celkem se účastnilo 26 seniorů s průměrným ratingem 1808.

O doprovodném rapidu jsme Vás již informovali. Bleskový turnaj vyhrál náš (a zároveň v Olomouci domácí) IM Pavel Šimáček, když v 11 kolech tratil pouze za prohru s druhým Kireevem (8,5 b.). Třetí místo vybojoval za 8 bodů Richard Biolek starší, který byl o půl bodu rychlejší než 4. junior. Hrálo celkem 40 hráčů.

Oficiální stránky turnaje s komplet výsledky.