Lubomír Kaválek a Helmut Pfleger

09.08.2009 07:00 | Narozeniny

Na počátku měsíce srpna slaví své narozeniny velmistr Lubomír Kaválek. Narodil se 9. srpna 1943 v Praze, studoval žurnalistiku, ruskou literaturu i dopravní školu v Žilině, později ve Washingtonu (D.C.) na univerzitě také slavistiku. V...

Na počátku měsíce srpna slaví své narozeniny velmistr Lubomír Kaválek. Narodil se 9. srpna 1943 v Praze, studoval žurnalistiku, ruskou literaturu i dopravní školu v Žilině, později ve Washingtonu (D.C.) na univerzitě také slavistiku. V roce 1962 poprvé získává titul mistra Československa, dvakrát byl členem našeho olympijského týmu. Velmistrem se stal v roce 1965. Přestože již více jak tři desítky let pobývá v klidném městečku Reston nedaleko Washingtonu, můžeme ho vídávat (nejenom) pravidelně v Praze jako komentátora a glosátora zápasu ČEZ CHESS TROPHY. Další řádky pro Vás připravil Jan Kalendovský.

Helmut Pfleger

Dva zajímaví velmistrovští jubilanti (letos oba 66) se utkali v pásmovém turnaji v Haagu 1967 v boji o první místo. Vítězem byl Čechoslovák Lubomír Kaválek (nar. 9.8.1943 v Praze) a poraženým o tři dny starší (!) Němec Helmut Pfleger (nar. 6.8.1943 v Teplicích-Šanově). O Kaválkovi, kterého u nás vídíváme poměrně často jako skvělého komentátora velmistrovských zápasů, pořádaných Pražskou šachovou společností, se nemusíme příliš šířit. Více pozornosti dnes tedy věnujeme jeho kolegovi – občanským povoláním lékaři – psychoterapeutovi. Jako šachista vyrostl v Bamberku, kam se jeho rodiče ještě za války odstěhovali.

V šedesátých a sedmdesátých letech patřil mezi nejsilnější hráče Německé spolkové republiky, v roce 1965 se dělil o prvenství na mistrovství země s W. Unzickerem. Zúčastnil se do r. 1982 v týmu SRN celkem sedmi šachových olympiád, přičemž nejlepšího výsledku dosáhl při svém debutu v Tel Avivu 1964, kde získal dvě medaile (zlatou za nejlepší výsledek na 4. šachovnici a bronzovou za umístění družstva). Tento výkon opakovaně označuje H. Pfleger v četných interwievech za vrchol své šachové kariéry.

Partie - Lubomír Kaválek



foto č.1

Absolvoval 1968 a 1970 dvě studentské olympiády na první desce (13-19) a v letech 1965-1983 čtyři ME (12,5-27). Startoval na řadě mezinárodních turnajů, prvenství získal v Curychu 1964, na Rubinsteinově memoriálu v Polanici Zdrój 1971, v Montille 1973. Zde se vlastně dělil o prvenství s Kaválkem, roku 1974 byli společně druzí, 1975 společně třetí a vzhledem k této sestupné tendenci, jak říká sám Pfleger, již v Montille nenastoupil. Nejvyšší rating ve své kariéře dosáhl Pfleger v roce 1972, kdy s Elo 2545 se dělil o 38.-41. místo na světě a v SRN byl tehdy třetí za Robertem Hübnerem a Lotharem Schmidem. Velmistrovský titul mu byl udělen roku 1975. Vede šachovou rubriku v deníku Die Zeit, který vychází v Hamburku a byl spolu s Vlastimilem Hortem dlouholetým redaktorem programu „Schach in WDR“ v německé televizi. Přispívá ovšem i do dalších periodik, ba vede šachový koutek v odborném listě německých lékařů. Pfleger je jedním z mála velmistrů – amatérů, který ale umí o šachu psát natolik vtipně a zajímavě, že jeho novinové hlídky jsou vydávány tiskem. Naposledy vyšla tato knížka (viz. foto č.1).

Partie - Helmut Pfleger

Malá ukázka Pflegerových šachových hlídek v novinách die Zeit (© DIE ZEIT, 30.10.2008 Nr. 45)

diagram č.1 - Jakým tichým tahem vytvořil Hook jako bílý matovou síť?

„Když člověk potká Billa Hooka – nenápadného, přátelského muže – sotva by předpokládal, že jeho život byl jedinou spalující vášní pro umění, šachy a hrací stoly“, píše americký velmistr Luboš Kaválek v předmluvě k Hookově velmi zábavné autobiografii Hooked on Chess. Rovněž já, který jsem na olympiádách s ním strávil mnoho času, mohu sotva uvěřit, že tento gentleman par excellence dlouhá léta - chudý, rozedraný, bez přístřeší – spával na lavičkách v parku a na podlaze šachových kaváren v New Yorku. Nevím, zda mezitím 83letý Bill obsadí i na šachové olympiádě v Drážďanech (od 12. do 25. listopadu) přední desku Britských Panenských Ostrovů, jisté však je, že se již zůčastnil 16 šachových olympiád. Anglický velmistr Jonathan Speelman o něm mluví jako o „Father of the Olympiad“, a ruský hráč světové třídy Peter Swidler řekl, když se potkali: „Ah, here comes the legend!“.

V šachových kavárnách New Yorku hrával Bill bleskové partie proti Bobby Fischerovi, kterého z počátku obíral a pak se Stanley Kubrickem, pro něhož byly sázky nakonec příliš veliké. A vyhrál roku 1951 v New York State Championship proti Marcelu Duchampovi, který sám hrál dvakrát na šachových olympiádách za Francii. Bill byl jistě Duchampovi po chuti: „Ne všichni umělci jsou šachisté, ale všichni šachisté jsou umělci.“ Jakým tichým tahem vytvořil Hook jako bílý matovou síť kolem Duchampova krále?
- Helmut Pfleger -

Odkazy

Lubomír Kaválek - wikipedie
Rozhovor pro Reflex - 2004
0x 1842x Jan Kalendovský
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat