Na pomoc začínajícím funkcionářům II - cizinci

12.02.2008 08:00 | Turnaje

Nejen v souvislosti s účastí GM Igora Rausise na MČR zde byla už několikrát zmíněna problematika cizinců. GM Marek Vokáč nám v rámci cyklu Pro začínající funkcionáře poslal analýzu tohoto jevu a problémů s ním spojených, ktero...

Nejen v souvislosti s účastí GM Igora Rausise na MČR zde byla už několikrát zmíněna problematika cizinců. GM Marek Vokáč nám v rámci cyklu Pro začínající funkcionáře poslal analýzu tohoto jevu a problémů s ním spojených, kterou zpracovával v roce 1997. Mnohé předpisy se mohly změnit, navíc jsme už v Evropské Unii, ale přesto lze v materiálu najít mnoho zajímavých myšlenek.


Materiál končí následujícím návrhem, který byl i přijat a zveřejněn v šachových periodikách:

Navhuji přijmout následující zásady:
1. Reprezentantem ČR může být i občan cizího státu v případě, že je uveden v seznamu šachistů ČR na listině FIDE a je schopen běžné komunikace v českém (nebo slovenském) jazyce.
2. ŠSČR může souhlasit s převodem občana jiného státu do seznamu šachistů ČR na listině FIDE jen v případě, že dotyčný byl nepřetržitě po dobu minimálně tří let členem jednoho z územních svazů ČŠS a MŠS a současně měl po tři předcházející roky povolení k dlouhodobému pobytu v České republice.
3. Domácí oficiální soutěže jsou bez omezení přístupné šachistům, kteří jsou vedeni na listině ELO ČR nebo na seznamu českých šachistů na listině FIDE, případně nejsou uvedeni ani na jednom seznamu a jsou členy ČŠS nebo MŠS.

Podle tohoto předpisu se postupovalo minimálně do roku 2003, kdy to měl Marek Vokáč na starost. Nutností byl tedy tříletý pobyt a schopnost běžné komunikace v českém či slovenském jazyce. Nyní v případě Rausis se na tento platný předpis jaksi pozapomnělo a po upozornění schválil VV změnu Registračního a přestupního řádu takto:

Článek 4 - Převody hráčů mezi federacemi

• Pokud hráč jiné federace (hráč vedený na ELO listině FIDE pod jinou federací než je CZE) požádá o převod do ŠSČR (o změnu federace na ELO listině FIDE na CZE), zašle žádost o převod na ŠSČR. Žádost o změnu federace projedná VV ŠSČR. Při projednávání bude brán zřetel na vyjádření TMK a STK, rovněž se přihlédne k tomu, zda byl hráč minimálně po dobu jednoho roku již registrován v ŠSČR jako cizinec. Nutnou podmínkou pro schválení je splnění všech kritérií daných FIDE. VV ŠSČR není povinen s převodem souhlasit. Po schválení ve VV ŠSČR je žádost zaslána k projednání na FIDE. Po kladném vyřízení žádosti na FIDE a provedení změny federace na CZE je registrace takového hráče dále prováděna dle příslušných ustanovení tohoto RPŘ.

Nyní tedy převod cizince zcela závisí na libovůli VV. Zápisu z VV uvádí, že z důvodu nevyjasněnosti právních důsledků. Podmínka pobytu v sobě ale zahrnovala mj. kontrolu trestního rejstříku cizince, kterou prováděla cizinecká policie při schvalování pobytu (dlouhodobého, trvalého). Myslíte, že je to takto dobře?

Další otázkou je působnost cizinců v soutěžích družstev. Tu upravuje Registrační a přestupní řád takto:

Článek 5 - Registrace cizinců

Registrace cizinců se provádí každoročně pro období od 1. 9. do 31. 7. následujícího kalendářního roku, a to úhradou příslušného správního poplatku – registračního příspěvku cizince ŠSČR, i KŠS (a to ve stejné výši jako členové ŠSČR), stanoveného pro daný kalendářní rok Ekonomickou směrnicí ŠSČR. Registračního příspěvek zašle šachový oddíl na účet ŠSČR pod zúčtovacími daty stanovenými Ekonomickou směrnicí ŠSČR.
Žádost o registraci cizince musí povinně obsahovat příjmení, jméno, datum narození a identifikační číslo na ELO listině FIDE registrovaného hráče, výši zaplaceného registračního příspěvku cizince ŠSČR i KŠS, název soutěže družstev, pro kterou byl cizinec šachovým oddílem zaregistrován, a písemný souhlas hráče s provedenou registrací. Šachovým oddílům se doporučuje využít formuláře „Žádost o registraci cizince v ŠSČR“. Žádost neobsahující povinně vyžadované údaje nebude OK ŠSČR vyřízena.
Cizinec může být v příslušném obdobím registrován nejvýše pro dvě soutěže družstev. Cizinec může být registrován jedním šachovým oddílem pro dvě soutěže družstev nebo dvěma oddíly vždy pro jednu soutěž družstev (hráč nesmí být uveden ve dvou družstvech v jedné skupině). Registrační příspěvek cizince se platí pro každou soutěž družstev zvlášť.
Po skončení registračního období se na cizince nahlíží tak, jako by ještě nebyl v ŠSČR registrován.

Věcí, která se mi nelíbí, je nutnost platit registrační poplatek dvakrát, když má cizinec hrát 2 soutěže – zjevná nerovnost. Ale alespoň že se tento poplatek objevil v návrhu Ekonomické směrnice předkládané na Konferenci, dosud je vybírán v podstatě neoprávněně, protože se tam na něj zapomnělo.

Další diskutovanou otázkou jsou cizinci z EU. Z důvodu volného pohybu osob (za prací) by národnost Euroobčanů neměla být překážkou. V německé Bundeslize to již platí dávno, u nás dávno platí omezení na max. 3 takové hráče. Problém je ale složitý, otázkou zůstává, co u hráčů neprofesionálů a i ve zmiňovaném Německu sílí tlaky na obnovení podobného omezení. Dohodnout se ovšem nemohou i vyšší orgány, než je náš Svaz – např. Všesportovní kolegium.

Memorandum k problému cizinců v ČR.
8x 811x Viktor
Fotogalerie
Komentáře (8) Aktualizovat
15.02.2008 12:44 | Autor neznámý

Problém s působením Cizinců existuje (ať již max. povolit, či co nejvíce omezit) a chtělo by to ho diskutovat. Ovšem GM Rausis je u FIDE již veden jako CZE a není tedy Cizincem ve smyslu řádů ŠSČR, takže se ho problém již netýká. Názor, že by MČR měl hrát jen člověk s občanstvím ČR, ale považuji za překonaný = prostě je-li CZE, tak je Náš (míněno šachistů, volební právo ČR tím nezíská). proč by ČR nemohl reprezentovat?

14.02.2008 12:42 | Autor neznámý

Přebor ČR by měl podle mě hrát pouze občan ČR a hotovo. Takhle je v tom akorát bo*del.

13.02.2008 12:01 | Autor neznámý

Přiští rok přijede autobus rusů,si zahrát přebor České republiky!Stačí když jim někdo vyřídí převod do ŠSČR. Rausis neměl v žádném případě hrát přebor,není to jeho chyba,ale bafuňářů.

13.02.2008 11:09 | Autor neznámý

+ - JJ,bafunarina neni zadny med:-).
cech-Vsak se Vuorin omlouval.Ale s tou prvni verzi nevim,zda by VV uznal jeho prevod na CZE:-).
K pripadu Rausis - podle me by to chtelo mit nejaky vztah k CR a ne si ho teprve zacit budovat. Soucasny stav sice umoznuje prijmout treba Ananda,kdyby se mu sem chtelo,coz by jiste vetsina z Vas privitala, ale nechat vse jen na uvazeni VV mi neprijde spravne.

13.02.2008 09:11 | Autor neznámý

vuorin, seš dovopravdy vlastenec. Víš co, piš příspěvky v anglině.

13.02.2008 08:04 | Autor neznámý

Ten článek je příliš dlouhý a nudný na to, abych ho četl, sorry Marku.

12.02.2008 17:43 | Autor neznámý

Ksakru, to je překlepů:)) stydím se.

12.02.2008 17:42 | Autor neznámý

Tohle je zapeklitý problém. Nemám problém s cizinci, ale nějaké podmínky by se měli splnit, mě by například stačilo, kdyby tu daný člověk žil cca 2 roky. Češtinu bych po něm nepožadoval, musíte si uvědomit, že je to pro nerodilého čecha naprosto zbytečný jazyk. Všude na západ od nás se domluvíme angličtinou, tak snad češi nebudou tak blbí a budou daný trend respektovat. A soutěžím družstev. Můžeme mít na množství hráčů z EU rozdílné názory, pravda je ovšem taková, že současný stav je protiprávní. Upozorňoval na to na těchto stránkách i Vítězslav Rašík a jemu bych v tomto oboru věřil. Takže až to začne Ostravě v extralize vadit ještě víc, může čekat svaz soudní tahanice. Za které se ale bude moci sám. Co vím, Německo si to prožili před pár lety...