Mistry Slovenska Peter Vavrák a Mária Machalová

15.07.2008 08:00 | Turnaje

V termínu 6. – 13. července probíhalo ve Zvoleně mistrovství Slovenska pro rok 2008. Zatímco muži se o mistrovský titul a velmi štědré finanční prémie střetli v otevřeném turnaji, tak na desítku pozvaných žen čekal turnaj uzavř...

V termínu 6. – 13. července probíhalo ve Zvoleně mistrovství Slovenska pro rok 2008. Zatímco muži se o mistrovský titul a velmi štědré finanční prémie střetli v otevřeném turnaji, tak na desítku pozvaných žen čekal turnaj uzavřený. V tom byl ve hře nejen titul, ale také vstupenka do družstva na letošní šachovou olympiádu v Drážďanech. O tu si nakonec výkonem 7/9 bez jediné porážky řekla Mária Machalová (2170), když rozhodla vynikající sérií 5 výher v řadě v prostřední části turnaje.
Klíčová pak byla výhra v předposledním kole nad přímou konkurentkou a největší favoritkou Zuzanou Borošovou (2254), čímž ji odsunula na bronzový stupínek. Prohru pouze s vítězkou si totiž připsala i Zuzana Gregorová (2142) a lepší sonnenborn ji tak přisoudil stříbro. Jedinou porážku na svém kontě měly i sestry vítězky – Veronika (2191) a Erika (2147), nižší počet výher na jejich kontě znamenal 4., respektive 5. místo. Za povšimnutí pak jistě stojí i rezultativní výkony Aleny Mrvové (2221), která bez jediné remízy uhrála +1 a obsadila 6. místo.

Pěkné video s představením všech aktérek nabízí slovenský zpravodajský server c7c5. Dále zde najdete i 3 krátké videorozhovory s rozhodčími a představitelem Slovenského šachového svazu o jejich dojmech z celého turnaje.

Otevřený přebor Slovenska příliš zahraničních hráčů nenalákal – do pořadí na předních místech v podstatě mohli promluvit pouze velmistři Ramil Hasangatin (2485) a Valeri Yandemirov (2463), o to ale byl přebornický titul cennější, protože se o něm muselo rozhodnout ve vzájemných partiích. To se do puntíku vyplnilo – rozhodnout musela partie posledního kola mezi Peterem Vavrákem a čerstvým držitelem velmistrovského titulu Tomášem Petríkem. Černému Petríkovi remíza nestačila, protože by (i když jen s velmi těsně horším pomocným hodnocením) stejně obsadil “pouze“ 3. místo. Nelze se mu tedy divit, že v pozici na diagramu

nezvolil opakování tahů v podobě 30...Jh2+ 31.Kg1 Jf3+ 32.Kf1 s remízou, ale že zahrál riskantní 30...Jd4. Bílý však dokázal snadno zaktivizovat své věže a poměrně hladce pak v partii zvítězil. Tím se IM Peter Vavrák (2474) jako jediný vyhoupl na 7,5 bodu a stal se mistrem Slovenska pro rok 2008. Stříbro za 7 bodů brala IM Zuzana Hagarová (2415), která naprosto logicky upřednostnila mužskou soutěž, a nakonec jen velmi málo jí chybělo k metě nejvyšší. Bronz jak už bylo řečeno výše, získal GM Tomáš Petrík (2495), jakožto nejlepší ze skupiny 6,5 bodových. Z této skupiny je potřeba vyzdvihnout zejména výkon Martina Zvárika (2137), který si vedle 7. místa připsal i splněnou IM normu (vzhledem k tomu, že šlo o mistrovství Slovenska, tak by měla platit výjimka z počtu cizinců).