Mistrovství Slovenska 2006

17.07.2006 08:00 | Turnaje

V letošním roce se mistrovství Slovenska konalo v rámci šachového festivalu v Bánské Štiavnici. O novém mistrovi se rozhodovalo v uzavřeném velmistrovském turnaji IX. kategorie za účasti 5 GM (Štohl, Mrva, Likavský, Timoščenko, Plac...

V letošním roce se mistrovství Slovenska konalo v rámci šachového festivalu v Bánské Štiavnici. O novém mistrovi se rozhodovalo v uzavřeném velmistrovském turnaji IX. kategorie za účasti 5 GM (Štohl, Mrva, Likavský, Timoščenko, Plachetka) a 2 IM (Markoš, Petrík). Ze slovenské špičky tak chyběli pouze velmistři Movsesjan a Ftáčnik.

1.
IM Tomáš Petrík 6,5 bodu, perfo 2627 měl zpočátku velmi těžký los a v prvních 4 kolech hrál proti 4 velmistrům. Všechny tyto partie dokázal zremizovat a bylo tedy otázkou, jak se mu podaří vypořádat se soupeři papírově slabšími. V této zkoušce obstál na výbornou a 4 výhrami v řadě, přičemž nejdůležitější přišla v 6. kole, kdy porazil dosud suverénního Markoše, útočil na medailové pozice. Mistrem Slovenska pro rok 2006 se stal po remíze v posledním kole s Michalíkem. K tomu mu ovšem značně pomohlo zaváhání po celý turnaj vedoucího Markoše.
2. IM Ján Markoš 6,5 bodu, perfo 2627 odehrál výborný turnaj se smůlovatým koncem. Vedl od 1. do předposledního kola. V takto obtížném turnaji si připsal celkem 6 výher a přesto to na vítězství nestačilo. V posledním kole by mu stačila i remíza s Erikem Pinterem, papírově 2. nejslabším hráčem turnaje. Papírové předpoklady jsou však jedna věc, realita druhá – Pinter na Markoše zahrál španělskou, nechal si vytvořit izolovaného pěšce a začal útočit – Markoš byl donucen obětovat kvalitu a později ztratil celou partii. Rozhodoval tedy sonnenborn a vzhledem k tomu, že se svým největším konkurentem prohrál, tak na něj zbyla “pouze” stříbrná medaile.
3. Erik Pinter 5,5 bodu, perfo 2555 měl na začátku lehčí los a přesto měl po 4 kolech na kontě jen 50 % bodů. Proti papírově silnějším soupeřům se mu však dařilo a výsledek +2 zaručoval samostatné 3. místo. Mladí hráči tak získali všechny medaile! (ročníky narození: Petrík 1980, Markoš 1985, Pinter 1982)
4. GM Igor Štohl 5 bodů, perfo 2500 byl nejvýše nasazeným a také nejznámějším hráčem turnaje. Poslední dobou však příliš mnoho nehraje, bylo tak otázkou, zda-li mu nebude chybět potřebná turnajová praxe. Štohl však turnaje prošel bez jediné porážky, i když někdy také na úkor bojovnosti – vyhrál totiž pouze v 1. kole a zbylé partie skončily dělbou bodů. Ve výsledku to znamenalo 4. místo a pozice těsně za stupni vítězů.
5. GM Tomáš Likavský 4,5 bodu, perfo 2464 nebýt nešťastného období v rozmezí 5. – 7. kola, kdy si připsal 3 prohry v řadě, tak by byl Tomáš jistě mnohem výše. Na druhou stranu může být rád, že se mu podařilo smolnou sérii přetrhnout a výhrami v posledních dvou kolech přecijen zachránil solidní umístění.
6. GM Ján Plachetka 4,5 bodu, perfo 2472 zkušený kapitán reprezentace žen může být se svým výsledkem poměrně spokojen, protože získal několik ELO bodů. Ještě spokojenější by však jistě byl, kdyby v posledním kole neprohrál v teorii vymykající se partii s GM Likavským.
7. GM Gennadij Timoščenko 4,5 bodu, perfo 2464 měl velké problémy hlavně na začátku turnaje a celou jeho první polovinu se držel na -2. Až díky zlepšené druhé polovině se dotáhl na 50 % a zabránil tak značnému elovému propadu.
8. GM Martin Mrva 3,5 bodu, perfo 2384 bude chtít na toto mistrovství asi co nejrychleji zapomenout. Papírově 4. nasazený hráč určitě dlouho nepamatuje, kdy by v podobně obsazeném turnaji měl na kontě hned 5 proher…
9. Peter Michalík 2,5 bodu, perfo 2316 byl ve svých 16 letech benjamínkem turnaje. V životě ještě příliš takovýchto turnajů neodehrál, takže mu jistě nevadí, že získané zkušenosti musel zaplatit několika málo ztracenými ELO body.
10. FM Michal Meszároš 2 body, perfo 2252 je dalším mladým talentem, kterému bude příští rok 20 let. Stále může hrát v juniorských kategoriích, přesto se už pro tento rok kvalifikoval na republikový šampionát dospělých. Ze začátku jeho vystoupení nevypadalo špatně – po 4 kolech měl 50% bodový zisk. Závěrečná série 5 proher ho však srazila až na úplné dno výsledkové listiny.

Jak jsme Vás informovali v předchozím zpravodajství, hrála se zde i exhibiční partie mezi GM Sergejem Movsesjanem a GM Davidem Navarou hraná naslepo živými figurami. Prestižní partii mezi slovenskou a českou jedničkou si můžete přehrát zde.