ME v rapidu

19.12.2006 08:00 | Turnaje

Bezmála na 500 šachistů a šachistek bojovalo o tomto víkendu v Polsku o titul mistra Evropy v rapid šachu. K vidění bylo i několik šachových hvězd – prvními nasazenými byli Alexej Širov ze Španělska (2720), Viktor Bologan z Moldávi...

Bezmála na 500 šachistů a šachistek bojovalo o tomto víkendu v Polsku o titul mistra Evropy v rapid šachu. K vidění bylo i několik šachových hvězd – prvními nasazenými byli Alexej Širov ze Španělska (2720), Viktor Bologan z Moldávie (2659) a domácí Michal Krasenkow. Celkem hrálo 108 titulovaných hráčů, z toho 40 velmistrů a 4 velmistryně.
V sobotu se hrálo švýcarským systémem na 9 kol.
Poté postupovalo prvních 16 do nedělního finále (s tím, že všichni, co měli stejně bodů jako 16. hráč si o postupová místa zahráli vyřazovacím způsobem) s tím, že zbytek pelotonu dohrál švýcar do 13. kola.
Mezi finalisty se nakonec nevešlo hned několik favoritů. Především Alexej Širov, kterého o postup připravila prohra v 8. kole s překvapením turnaje Litevcem Narmontasem. Chuť si spravil alespoň nedělním výsledkem 5/5, kdy s náskokem vyhrál švýcar a obsadil tak celkově 17. místo.
16 finalistů si zahrálo ve skupinkách po 4 hráčích. Podle umístění v nich byli pak rozděleni do dalších skupinek – o 13.-16. místo, 9.-12. atd. Vítězové šli hned do semifinálových bojů na 2 partie. V nich se dařilo Ukrajincům – Drozdovskij vyřadil Poláka Gajewského, Malakhatko Olszewskiho. V boji o třetí místo byl pak úspěšnější Gajewski, ukrajinský zápas o titul vyhrál Drozdovskij. Přehledné finálové výsledky jsou zde.