ME v rapidu ve Varšavě

18.12.2007 08:00 | Turnaje

O víkendu hostila polská metropole Varšava mezinárodní šachový turnaj 7. Amplico AIG Life, který měl zároveň stejně jako vloni status mistrovství Evropy v rapid šachu. Vzhledem ke kolizi s mnoha turnaji v tuzemsku a se slovenskou Extrali...

O víkendu hostila polská metropole Varšava mezinárodní šachový turnaj 7. Amplico AIG Life, který měl zároveň stejně jako vloni status mistrovství Evropy v rapid šachu. Vzhledem ke kolizi s mnoha turnaji v tuzemsku a se slovenskou Extraligou, byla účast místních hráčů téměř nulová. Fandit jsme mohli GM Jánu Plachetkovi či FM Martinu Frolíkovi.
Z extraligového pohledu byla ještě zajímavá účast domácích Poláků, kteří hájí barvy některého z našich klubů.

Mamutí Open nakonec zaznamenal úctyhodných 580 účastníků z 27 zemí. Absolutní převahu měli domácí Poláci, početnější zastoupení z cizinců pak jejich východní sousedé – Ukrajinci, Lotyši a Litevci. Ač je mistrovství Evropy určeno pro hráče ECU (Evropské šachové federace), najdeme ale i menší výpravy z Indie či jižní Ameriky. Sobotních 8 kol sloužilo jako kvalifikace pro nedělní vyřazovací boje – postoupilo nejlepších 16, někteří až po tie-breacích, které se hrály při rovnosti bodů. V neděli pak probíhalo samotné finále a dohrával se zároveň Open – celkem měl 13 kol.

Přehledné výsledky finále najdete na oficiálních stránkách turnaje. Úplně dole jsou výsledky tie-breaků o postup do něj (náhlá smrt 4 na 5 minut), poté následují základní skupiny po 4 a skupinky o 5. - 16. místo. Vítězové skupinek pak hráli dvoukolové semifinále. V prvním nedal Peraltovi šanci Alexandrov (2:0), souboj domácích Morandy s Markowskim rozhodoval až tie-break, ve kterém byl úspěšnější druhý jmenovaný. Morandovi nevyšel ani následující tie-break o 3. místo, která tak získal Peralta. V absolutním finále se pak radoval Alexej Alexandrov, když Markowskiho porazil v první partii a druhou udržel. Stává se tak rapidovým mistrem Evropy a odváží si první cenu ve výši 4.000 Euro.

Po odchodu 16 finalistů z Openu se čelo poměrně vyčistilo, stále ale zbývala řada silných velmistrů. Vítězství nakonec vybojoval Macieja s 11 body, před devítičlennou skupinkou desetibodových. Z té měli nejlepší pomocné hodnocení Rozentalis a Drozdovskij, najdeme tam ale třeba i Jussupova či turnovského Bindricha. Nejlepší hodnocení z 9,5bodových vykázal celkově 11. Wojtaszek hájící v naší lize barvy Ostravy. GM Plachetka skončil na 62. místě s 8,5 body, druhý v kategorii nad 60 let. FM Martinu Frolíkovi nevyšla druhá půlka turnaje (v té první zremizoval IM Urbana a IM Jakubowskiho) a nemůže být zřejmě s 50% spokojen. Výsledky Openu.