ME 2007 - všechno zlato do Ruska!

07.11.2007 08:00 | Turnaje

Tak máme za sebou další povedenou akci, při které se na našem novoborském serveru fandilo ostošest – důkazem je na 1000 Vašich příspěvků! Základem dobrého diváckého zážitku je kvalitní hra jeho oblíbenců – a té se nám...



Tak máme za sebou další povedenou akci, při které se na našem novoborském serveru fandilo ostošest – důkazem je na 1000 Vašich příspěvků! Základem dobrého diváckého zážitku je kvalitní hra jeho oblíbenců – a té se nám, věřím, dostalo vrchovatě! Ani jednou jsme nepřišli o naše na on-linu – úvodní a poslední kolo obstaraly ženy, zbytek turnaje se pak s atraktivními soupeři potýkali naši muži.

Podívejme se tedy nejprve na dámy, které dostaly v posle
dním kole velmi nepříjemného a silného soupeře – Řekyně. Ty dokázaly svou sílu jako první, když musela před WGM Makropoulou kapitulovat Petra Blažková. Vyměnila ve skandinávské záhy dámy a dostala pasivní, ale pevnou pozici. Dokázala odrazit i první nápor bílých jezdců, ten druhý, po rozhodující chybě v časovce (26….Vfe8? místo jediného f6), se jí stal již osudným. Na zbylých šachovnicích stála ale děvčata dobře, bylo potřeba jen přežít časové tísně – hlavně u Katky Čedíkové, která dělala některé své tahy s posledními vteřinami. To se naštěstí povedlo a rázem jsme to byli my, kdo tahal za delší konec. Katka Němcová totiž uloupla WGM Botsari (2341) v zahájení pěšce (mimochodem v diskusi navrhované 15…Jf3 vede také k výhodě bílé po 16. gxf3 Sxh5 17. Sb3+! Sf7 (17…Kh8 18. Se6; 17…d5 18. Vxe7, bylo ale přesto nejlepší pokračováním) a stačilo se jen ubránit přesile černých figur na královském křídle, což se také stalo – Katčina 7. výhra na turnaji! Eva Kulovaná měla za soupeřku řeckou jedničku IM Yelenu Dembo (2448) a postavila Caro-Kann. Nakonec z toho byly rošády na opačné strany a po nepřesnostech bílé, to byla naše reprezentantka, kdo sahal po výhře. V časovce ale toužila Eva příliš po zjednodušení a po kontrole měla na šachovnici již nesnadno vyhratelnou dámskou koncovku, a po pár tazích se smířila s remízou. Nejlépe z Řekyň hrála na mistrovství na 4. šachovnici soupeřka Katky Čedíkové WIM Fakhiridou. Kateřina ale dosáhla převahy ze zahájení, kterou se černá snažila vyřešit obětí pěšce za dokončení vývinu a dvojici střelců, když naší zástupkyni zbývaly po 20. tahu pouhé 4 minuty. Brzy bylo jasné, že černá žádnou kompenzaci za pěšce nemá a šlo jen o to, zda vydrží prapor. Ten se občas zachvěl, ale nakonec zůstal nahoře, a po časové kontrole zbývalo pouze vyřešit otázku, jak pěšce navíc realizovat. Prorazit řecké valy se ale Čedíkové nepodařilo a vzhledem k rychle ubývajícímu času zvolila raději jistotu v podobě uzavření smíru. Ono by 9 z 10 psychiatrů zřejmě doporučilo, že jedna časovka denně bohatě stačí.



Jak jsme v předchozích článcích odbývali ženy, musíme tentokrát odbýt zápas našich mužů. Věřil jsem, že s mírně papírově slabšími Švédy uspějí, ale nevidět pozice a jen čekat, co se objeví ve výsledcích, to byl očistec. Nejprve blikla kolem časových tísní remíza černého Viktora Lázničky s nebezpečným Čičakem – pozitivní výsledek, pak ale zase dlouho nic. Když se ale nakonec přeci jen objevilo Navara 1 a Hráček 1 zavládlo nadšení. Chlapi si rozhodně slušný výsledek za své vystoupení zasloužili a splnění cíle, i když tedy „jen“ to 15. místo, je určitě důležité. Nejdelší partii sehrál včera Vlastimil Babula s Carlssonem (mezi švédskými velmistry ho poznáte vcelku snadno – je to ten černoch), nakonec remíza určující konečný výsledek zápasu na 3:1.



Obě sady zlatých medailí nakonec putují do Ruska. Muži neměli konkurenci, když ztratili pouze bod v zápase se Španěly a na stříbrné Armény měli náskok 3 zápasových bodů. Bod za nimi brali bronz Ázerbájdžánci.



U žen byla situace poměrně komplikovanější, dlouho se přetahovaly Rusky s Polkami. Prvně jmenované získaly nakonec 2 body náskoku, Polky skončily na skóre druhé před Arménkami. Podívejme se ale podrobněji na naše.

Muži skončili nakonec 15., dvě místa za svým nasazením. Celý turnaj ale hráli s dobrými výsledky vepředu a myslím, že sehráli skvělý turnaj. Prohráli pouze s nejvýše nasazenými Ruskem a Ukrajinou a s 6. nasazenou Francií – a to vše vždy při 3 remízách a jediné prohrané partii. Remizovali se silnými Bulhary a Nizozemci a porazili krom slabších Estonců i nebezpečné Srby, Angličany a Švédy.

GM David Navara (2656; 6 bodů z 9 partií) odehrál jako jediný vše, a to s vynikajícím výsledkem. Prohrál pouze s výborně hrajícím Svidlerem (2732), jehož turnajové perfo se blížilo hranici 3000, odremizoval světová esa Ivančuka (2787), Adamse (2729) či Bacrota (2695) a 4 partie vyhrál – dlouho jistě nezapomeneme na oběť dámy proti Čeparinovi (2670). To vše mu zajistilo perfo 2792 a přineslo 16 Elo bodů.

GM Viktor Láznička (2610; 3,5/8) dostal nakonec šanci získávat ostruhy na silné 2. šachovnici. Zaznamenal několik hodnotných remíz (Morozevič – 2755, Karjakin – 2694, Tkačiev – 2661), ale jedinou výhru proti Angličanu Jonesovi (2567) při dvou prohrách (Miladinovič a Sokolov). Získané zkušenosti snad Viktor dokáže zužitkovat v nadcházejícím Světovém Poháru. Pro tým odvedl dobrou práci na úrovni svého ratingu (-1 bod). Sám by ale jistě chtěl skončit ještě lépe.

GM Zbyněk Hráček (2598; 5,5/8) potvrdil svou pověst držáka – neprohrál ani jednu partii a vyhrál 3 partie (důležitá byla hlavně výhra proti Markusovi ze Srbska 2586). Škoda jen pesimisticky zhodnocené pozice proti Nizozemcům znamenající ztrátu možnosti vyhrát zápas. Měl nejlepší procentuální výsledek v týmu a performance 2737 mu přináší 15 Elo bodů.



GM Vlastimil Babula (2596; 3,5/7) remizoval pouze 3 partie – 2x to dopadlo výborně (důležitá výhra nad L´Amim) a dvoje černé figury, bohužel, neudržel (Delčev a Bauer). Výkon ale v podstatě odpovídá ratingu (- 2 Elo body), takže Vlastimil určitě očekávání splnil - jen škoda, že ho nepřekonal jako např. v létě v Pardubicích.



GM Tomáš Polák (2540; 1,5/4) je aktuálním mistrem ČR a prokazuje v poslední době výbornou formu. Proto si myslím, že o jeho nominaci nemůže být pochyb. Myslím, že nakonec nejvíce doplatil na to, že to základu šlo a hrálo se proti silným týmům. Úvodní 3 vystoupení skončila remízou, černé s nebezpečným Ukrajincem Areščenkem v 6. kole neudržel a šanci k nápravě již nedostal a končí tak se ztrátou 4 Elo bodů.

17. místo je pro 21. nasazené Češky dobrým výsledkem. Důležitější ale je, že turnaj ukázal, že i přes absenci Jany Jackové a Olgy Sikorové máme hráčky schopné hrát velké šachy na předních šachovnicích. Eva Kulovaná i Kateřina Němcová dokázaly, že Janě Jackové roste doma nová konkurence a když spojí síly v reprezentaci, můžeme příště pomýšlet na ještě výraznější úspěchy! Obě mladé hráčky splnily i podmínky balu WGM, k čemuž jim samozřejmě GRATULUJEME!

WFM Eva Kulovaná (2305; 4,5 bodu z 8 partií) zahájila sice nepřesvědčivě, vítězství nad německou hvězdou IM Elisabeth Pähtz (2452) jí ale dodalo potřebnou sebedůvěru. Prohrála sice s bývalou mistryní světa GM Antoanetou Stefanovovou (2463), ostatní čtyřstovky ale už v pohodě zvládla – 2 remízy a výhra s rakušankou IM Moser (2412). Perfo 2413 jí přináší 18 bodíků do ratingu.

WIM Kateřina Němcová (2255; 7,5/9) se stala naší nejstrašnější zbraní. Podlehla sice Němce IM Kachiani (2404), ale 7 partií vyhrála a to i s těžšími kalibry jako IM Collas (2408), WGM Voicu (2333) či WGM Botsari (2341). Performance 2548 bývá k vidění spíše u velmistrů a Katce přináší 48, 6 Elo bodů – nejvíce ze všech účastnic turnaje!



WIM Petra Blažková (2239; 3/8) byla po většinu turnaje držákem na 3. šachovnici, nevyšly jí ale poslední 2 kola a to poněkud kazí dojem z vystoupení na turnaji. A i perfo – 2145.



WIM Kateřina Čedíková (2171; 3/7) střídala úspěchy s neúspěchy. Hráčky nad 2200 jí přinesly 3 prohry, až v posledním kole sahala s WIM Fakhiridou (2270) po výhře. Obě hráčky pod 2100 dokázala zase porazit, a to dokonce černými. Čedíková vykazuje perfo 2158, což jí bude stát nějaké 2 bodíky Ela.

Lucie Hodová (2089; 0,5/4) měla ze všech hráček nejméně zkušeností. Premiéra se jí ještě vydařila (remíza s WIM Flear – 2149), poté však nezvládla již ani jednu ze 3 partií – dolehla na ní zřejmě i nervozita z reprezentační zodpovědnosti. Získala tak alespoň cennou zkušenost a kdo ví, třeba jí příště využije.

Pro návštěvu oficiálních stránek turnaje stačí kliknout na logo turnaje v levém sloupci. Hned pod ním je i odkaz na živý přenos a chess-results. Fotky jsou vybrány i ze stránek oficiálního mediálního partnera - chessdom.com, kde by se měl objevit i videorozhovor s GM Davidem Navarou s Vašimi otázkami (psali nám, že se musí ještě zoptimalizovat).
0x 1360x Viktor
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat