Liberecká konference

23.09.2007 08:00 | Turnaje

Stejně jako vloni byla i letos konference Šachového svazu Libereckého kraje spojena s losovacími schůzemi všech 3 regionálních přeborů i přeboru krajského. Díky tomuto osvědčenému spojení dosáhlala i letos účast vynikajících č

Stejně jako vloni byla i letos konference Šachového svazu Libereckého kraje spojena s losovacími schůzemi všech 3 regionálních přeborů i přeboru krajského. Díky tomuto osvědčenému spojení dosáhlala i letos účast vynikajících čísel - z 20 oddílů kraje chyběli pouze tři zástupci.

Začátek neproběhl zrovna podle itineráře - hospodář Jan Malec dorazil se zpožděním až jako poslední.
Důvodem bylo, že se na poslední chvíli omluvila ze zdravotních důvodů předsedkyně kraje a on tak musel ještě zajistit občerstvení. A to bylo potřeba, konference se nám nakonec protáhla na téměř 6 hodin! Po běžných procesních záležitostech a projednání rozpočtů a zpráv jednotlivých komisí se totiž naplno rozhořela diskuse nad návrhem nového uspořádání soutěží družstev.

O co jde. Z krajského přeboru mizí každý rok téměř polovina družstev - 1 postupuje a 3-4 padají. Navíc zpravidla padají týmy, které zrovna postoupily z regionů - krajský přebor je na ně příliš silný, region pak povětšinou příliš slabý. Návrh počítá se vznikem krajské soutěže jako mezičlánku mezi KP a přebory jednotlivých regionů, soutěže pro tyto neustále pendlující týmy. Tím ovšem ubudou družstva v jichž tak málo početných přeborech regionálních. Proto návrh počítá s jejich přeměnou na 5členný model a zeštíhlení na 2 větší regiony. A v tom je jádro sváru - zástupci regionu střed, kteří toho za celou sezónu nikdy moc nenacestovali, protože hustota šachistů kolem Liberce dosahuje mnohem vyšších hodnot než ve zbytku kraje, jasně vyjádřili svůj odpor k tomu, aby museli jezdit velké vzdálenosti na východ či na západ. Předběžné hlasování ale ukázalo poměr hlasů 11-6 ve prospěch návrhu. Odpůrci pak ve snaze zabránit přijetí nového systému nasadili těžší kalibr - pokud by byl návrh přijat, nezúčastní se jejich družstva nejnižších soutěží, čímž těmto bude hrozit reálný kolaps pro nedostatek družstev. Oddíly regionu Nisa si sehrají vlastní soutěž jako dosud. Na mé upozornění, že ale z takové neoficiální soutěže nemohou postoupit, bylo namítáno, že regiony mají právo uspořádat si vlastní soutěž. Honza Malec nakonec dospěl k názoru, že určitě mají, ale postup by směřoval právě do nejnižší krajské soutěže, ve které hrát nechtějí. Navíc by to zřejmě zvýhodnilo družstva regionů západ a východ, které by vlastní regionální soutěž neměly a mohly se tak hlásit do nejnižších krajských soutěží 2. třídy (jak byla soutěž následně pojmenována) přímo.

Následné hlasování ukázalo, že tento argument odvrátil některé od podpory reorganizace soutěží, přesto reorganizace nejtěsnější většinou 9 hlasů prošla. Byl jsem jedním z těch, kteří se v "2. čtení" nevyslovili pro podporu návrhu. Jedním z principů demokracie je krom názoru většiny i ochrana menšin a já nepovažuji za rozumné ohrožovat stabilitu krajského šachu nerespektováním takto vyhraněného názoru nemalé menšiny. I ostatní delegáti byli ny vážkách, někteří ale byli zavázáni k hlasování přímo svými kluby a u některých rozhodly jiné důvody. Ostatně zda Střed své výhrůžky splní a kolik družstev bude hrát nejnižší soutěže, bude známo již na konferenci za rok, takže po ročním experimentu budeme moct eventuelně odvrátit nejhorší. Já si jen přeju, aby to pro nás neznamenalo další zániky oddílů a odchody hráčů. Ideální by bylo, kdyby změna na pětičlenná družstva dopomohla obnově nedávno rozpadlých oddílů a zapojení družstev mládeže do soutěží, jak bylo uváděno ve výhodách nového systému. Také doufám, že k bojkotu nakonec nedojde a že si to liberecká družstva přes vyšší cestovní náklady nakonec užijí, koneckonců koníčkům je potřeba leccos obětovat!

Ještě bych se chtěl zmínit o jednom z mnoha hlasování - zápočet KP na Elo FIDE. Ač chtěl předseda STK nejprve zjistit pouze názor družstev, kterých se to týká (v tuto chvíli pro 7), byl nakonec do programu odhlasován bod otázky zápočtu KP již v tomto ročníku (pokud by to bylo legislativně možné). Přestože se 8 družstev vyslovilo pro a pouze několik málo proti, nebyl vzhledem k nehlasujícím delegátům návrh nejtěsněji přijat. Přijata byla ale povinnost používat v KP od příští sezóny digitální hodiny.

Po skončení konference následovaly ještě losovací schůze dosavadních 4 soutěží družstev. Ty s novoborskou účastí jsou nalosovány takto:

Krajský přebor

1 Libštát
2 Jablonec nad Nisou
3 Tanvald
4 Desko A
5 Loko A
6 1. Novoborský D
7 1. Novoborský C
8 Krásná Lípa
9 Slavia Liberec
10 Desko B
11 Loko B
12 Rokytnice nad Jizerou


Regionální přebor západ ŠSLK

1 Česká Lípa
2 Krásná Lípa B
3 Hamr
4 Varnsdorf
5 1. Novoborský ŠK F
6 1. Novoborský ŠK E
7 Žandov


0x 736x Viktor
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat