Králové šachu
01.07.2007 08:00 | TurnajeV úterý byl v Rumunsku skončen první významný mezinárodní turnaj po 50 letech – Králové šachu. A hrály skutečné špičky světové šachové scény! Jediným rozdílem od superturnajů v Dortmundu nebo v Sofii je, že éra těchto veli...
V úterý byl v Rumunsku skončen první významný mezinárodní turnaj po 50 letech – Králové šachu. A hrály skutečné špičky světové šachové scény! Jediným rozdílem od superturnajů v Dortmundu nebo v Sofii je, že éra těchto velikánů byla někdy před 30 - 40 lety. Tehdy sekundovali mistrům světa jména jako Andersson, Timman, Portiš, Ribli, Vaganjan, Sokolov, Beljavsky, Čiburdanidze či fenomenální Brazilec Mecking.
Taková sestava přímo vybízí k menší procházce šachovou historií. Chessbase uveřejnila následující portréty a fotografie některých účastníků:
Henrique Mecking - 2565
Henrique Mecking, narozen v roce 1952, v Brazílii znám i jako "Mequinho", byl prvním brazilským velmistrem a bývá považován za vůbec nejlepšího Jihoameričana všech dob. Mecking se stal velmi silným hráčem již v útlém věku, pročež bývá často srovnáván s Bobby Fischerem. V roce 1977 byl na žebříčku třetí za Anatolijem Karpovem a Viktorem Korčným. Mecking byl pravidelným účastníkem bojů o mistra světa. Po neúspěšných pokusech o kvalifikaci mezi kandidáty na mezipásmových turnajích v Sousse 1967 a Palma de Mallorca 1970, dosáhl svého prvního velkého úspěchu vítězstvím na mezipásmovém turnaji Petrópolis 1973. Nechal tam za sebou takové giganty jako byli Keres či Bronštejn. Ve čtvrtfinále kandidátů ho ale vyřadil Viktor Korčnoj.
Kandidátem se Mecking stal i v dalším cyklu, kdy vyhrál mezipásmový turnaj v Manile 1976. Jeho cesta k titulu mistra světa skončila ale opět ve čtvrtfinále, tentokrát ho zastavil Polugajevskij. Na další turnaj kandidátů se již nedostal. Zastavila ho vážná choroba, která mu bránila hrát i v 80. letech. K šachu se vrátil v roce 1991 zápasem proti Nikoličovi a o rok později proti Sejravanovi. Následovala i účast na turnajích, ale jeho šance zasáhnout do bojů o mistra světa již pominuly.
Jan Timman - 2545
Jan Timman z Nizozemí se držel mezi elitou od 70. let až do začátku let 90. Naděje na titul mistra světa se mu definitivně rozplynuly po porážce od Karpova v Jakartě 1993. Timman je znám i jako významný šachový publicista, je i jedním z mužů stojících za světoznámým časopisem New in Chess. V turnaji se mu vůbec nedařilo a skončil se 4 body na posledním místě.
Lájoš Portiš - 2512
Lájoš Portiš bojoval dvanáctkrát po sobě v mezipásmových turnajích, pětkrát po sobě v zápasech kandidátů a dvacetkrát po sobě na šachových Olympiádách. Jeho legendární příprava mu přinesla přezdívku „Maďarský Botvinnik“. V dubnu oslavil 70. narozeniny.
Alexander Chalifman - 2624
Alexander Chalifman způsobil senzaci, když v roce 1999 vyhrál vyřazovací mistrovství světa v Las Vegas. V posledních letech se vrhl na trénování. Stal se také autorem populárních knih o zahájení – Zahájení bílými podle Kramnika/Ananda a Zahájení černými podle Karpova.
Maja Čiburdanidze - 2510
Maja Čiburdanidze byla mistryní světa žen v letech 1978 - 1991, když vybojovala titul nad legendární Nonou Gaprindašvili. Titul, který vybojovala v 17 letech (a je tak nejmladší mistryní světa všech dob), dokázala čtyřikrát úspěšně obhájit, než ho přenechala Xie Jun. Čiburdanidze se také po Gaprindašvili stala teprve druhou ženou, která dokázala vybojovat mužský velmistrovský titul.
Mihai Suba - 2537
Mihai Suba byl dlouhá léta jedním z nejlepších rumunských velmistrů. Nějakou dobu také pobýval na Kanárských Ostrovech. Jeho kniha z roku 1991 Dynamická šachová strategie se stala bestsellerem. Obsahovala mnoho užitečných příkladů z jeho oblíbených schémat zahájení – ježka a sicilský Scheveningen.
Z vítězství se nakonec radoval Alexander Chalifman za 7 bodů z 10, když dokázal v přímém souboji posledního kola porazit Rafaela Vaganjana (6 bodů). 3. Místo obsadil Alexander Beljavskij s 5,5 body. Oficiální stránky turnaje.