Jeseník 2007

22.08.2007 08:00 | Turnaje

Nikoliv Staré Město, Česká Třebová ani Liberec – nejvíce šachistů se minulý týden sešlo v Jeseníku, kam turnaj O putovní pohár lázeňského města Jeseník přilákal do 2 openů rozdělených podle výkonnosti 158 šachistů. Tradi

Nikoliv Staré Město, Česká Třebová ani Liberec – nejvíce šachistů se minulý týden sešlo v Jeseníku, kam turnaj O putovní pohár lázeňského města Jeseník přilákal do 2 openů rozdělených podle výkonnosti 158 šachistů. Tradiční turnaj v pěkném horském prostředí, to jsou hlavní trumfy organizátorů. Spokojeným účastníkům pak ani nevadí, že na „prize money“ je rozděleno „pouze“ 40.
800 Kč, což je ze všech výše zmiňovaných turnajů nejméně.

Největším favoritem hlavního turnaje byl s více než 100 bodovým ELOvým náskokem Polák Jakub Zeberski (2437), který v ČR hájí barvy Rychnova nad Kněžnou. Po posledním kole také přesně podle předpokladů byl se 7 body ve vedoucí skupince, pomocné hodnocení ho však odsunulo na 2. místo. Osudnou se mu stala prohra v 7. kole s 2. nasazeným Stanislavem Fiřtem (2332). Lepší byl jen jediný mezinárodní mistr ve startovním poli – IM Milan Babula (2296) z Třince. Ten si po celý turnaj počínal velmi suverénně, když s hráči z elitní desítky remizoval a níže nasazené porážel. Třetí i přes pokažený start (pouze 1,5/3) skončil Ladislav Urbanec (2279). Sérií 5 výher se pak dokázal zvednout a v posledním kole už mohl pojistit vedoucí pozice remízou s pozdějším vítězem. Posledním 7 bodovým je David Kubečka (2243) z Vršovic, který rázně dokumentoval výhodu bílých figur – všech 5 partií bílými vyhrál, zbylé 4 černými pak remizoval.

B-turnaj je vždy velmi vyrovnaný a na prvenství si dělá zálusk velké množství hráčů. Letos byl nejúspěšnějším až 18. nasazený Zdeněk Třetina z Ostravy-Poruby, když od 2. a 3. hráče celkového pořadí ho dělil jen půlbod buchholze.