Jak dopadl víkend?

11.06.2007 08:00 | Turnaje

Tento víkend byl na šachové události velmi bohatý. Výsledky těch nejdůležitějších z nich najdete v tomto článku. A nebudou to jen vítězství našich hráčů, místo se najde i pro ostatní…:-). Akcí víkendu byl bezesporu rapid...

Akcí víkendu byl bezesporu rapid v Hustopeči. Ten se stal kořistí našeho GM Petra Háby. Na místě jsme ale měli našeho reportéra, a tak podrobnosti najdete v samostatném článku.

Jedním z mála hráčů naší špičky, který chyběl ve městě dobrého vína, byl GM Robert Cvek. Odskočil si totiž z domova jen pár kilometrů - do Bruntálu na tamní 12. ročník bleskového maratónu. 99 kol turnaje zvládl velmi dobře, když ztratil pouhé 3 body! Jedinou porážku zaznamenal po nemožném tahu v lepší pozici s lepším časem…Úspěšně mu sekundovali karlovarský Oleg Spirin (2349) a staroměstský IM Pavel Zpěvák (2405), kteří nasbírali 94 bodů. Dařilo se i dalším favoritům, koukněte na oficiální stránky.

V německém Hockenheimu bylo včera ukončeno Mistrovství Evropy seniorů, kde se pokoušel obhájit loňskou medaili i náš nejlepší veterán – GM Vlastimil Jansa. V 7. kole ale podlehl několikanásobnému šampiónovi této disciplíny, GM Klovansovi, a medailový sen se značně vzdálil. Jansa ale prokázal úctyhodnou bojovnost a vyhrál zbývající 2 partie. Jeho 7 bodů za 6 výher a 2 remízy dokázali o půl bodu překonat jen zlatý GM Raškovsky z Ruska (2496) a stříbrný IM Butnorius (2402, v 61 letech splnil velmistrovskou normu!). Lepší pomocné hodnocení než náš reprezentant vykázal ale i GM Murey z Izraele (2433), který celý turnaj vedl a o titul přišel až dnešní prohrou se stříbrným Litevcem. Na GM Jansu tak zbyla až medaile bramborová. Druhý Čech v početném startovním poli, Rudolf Mesiarik, skončil s 5 body na 69. místě. Ženský titul vybojovala WGM Fatalibekova z Ruska, která posbírala 6 bodů. Oficiální stránky.

Jaký prevít může být pomocné hodnocení, o tom se na 15. ročníku Laskerova memoriálu v polském Barlineku přesvědčil GM Leon Vološin. Stejně jako tři další borci získal v desíti kolech 7 bodů. Před ně se o půl bodu dostal pouze vítěz memoriálu – Lech Sopur (2372). Stříbro vyfoukl Vološinovi IM Koziak z Ukrajiny (2461). Při 3 stejných pomocných hodnoceních, měl lepší až to čtvrté – progres. O další kousek hůř na tom byli 4. IM Urban (2464) a 5. FM Bulski (2396). Oficiální stránky.
Až na IM Urbana zasednou opět všichni jmenovaní za šachovnice dnes od 15:30, tentokráte v Mysliborzi.

Festival v italském Città di Lodi se vydařil slovenské reprezentantce Regině Pokorné - skončila na krásném 5. místě! Před ní se dostal pouze vítěz – GM Werle a další skvělí šachisté – Fedorčuk, Palac a Malachatko. Třeba jednička nadcházejícího mistrovství EU, Bulhar Delčev (2600) byl až devátý…oficiální stránky.

V Utrechtu zvítězil Slavko Čičak. Oficiální stránky.