Hry 3. Letní olympiády dětí a mládeže ČR 2007 v Ústí n.L. - Závěrečná zpráva – šachy
25.06.2007 08:00 | TurnajePředseda ČOV MUDr. Milan Jirásek : „Hry 3. olympiády dětí a mládeže ČR v Ústí n.L. se nesmazatelně zapsaly do historie Českého olympizmu“. „Byli jsme při tom“ si může říci 4126 přímých účastníků olympiády, kte...
Předseda ČOV MUDr. Milan Jirásek : „Hry 3. olympiády dětí a mládeže ČR v Ústí n.L. se nesmazatelně zapsaly do historie Českého olympizmu“.
„Byli jsme při tom“ si může říci 4126 přímých účastníků olympiády, kteří se dnes rozjíždí do svých domovů s nezapomenutelnou vzpomínkou na společné soutěžení mladých sportovců více než dvacítky sportovních odvětví.
„Byli jsme při tom“ si může říci 4126 přímých účastníků olympiády, kteří se dnes rozjíždí do svých domovů s nezapomenutelnou vzpomínkou na společné soutěžení mladých sportovců více než dvacítky sportovních odvětví.
r>
Pořadatelé organizačního výboru Her se snažili připravit událost na úrovni, aby co nejvíce připomínala světové setkání Olympijských her. Od slavnostního zahájení dle protokolu OH, za účasti našich slavných olympioniků historie i současnosti v roli vlajkonošů krajů, olympijského ohně, hymny, slibu soutěžích a rozhodčích, přes Olympijský dům, olympijské autobusy, olympijské akreditační karty, na které bylo snad skoro vše v Ústí zdarma, veřejné olympijské ceremoniály na náměstí až po slavnostní zakončení se zhasínáním olympijského ohně, předáváním olympijské vlajky, prohlášením předsedy ČOV o zakončením her a státní hymny České republiky. Jen nejúspěšnější si vezou památku Her nejcennější - olympijské medaile, jejichž hodnotu nelze vyčíslit, vzpomínky a hrdost nad vlastní účastí spojenou s reprezentací svého kraje však zůstanou všem.
Samozřejmě, „mega akce“ musí mít zákonitě i své drobnější nevýhody. Nejpohodlnější rozhodně nebylo ubytování na karimatkách ve školních třídách, ke kterému bylo nejvíce připomínek, navíc více sportů pohromadě ve třídě. Při takovém počtu sportovců jiné varianty nebylo. Dárek pro každého účastníka, značkový spací pytel s logem her na památku snad alespoň trochu toto nahradil. Stravování ve školách si však vychvalovali snad všichni (velké porce, výběr, zeleninová příloha, bohaté snídaně, 2x 1,5 litru pití na den). Jistě se museli najít další drobnosti, které byli na nižší úrovni než třeba na mistrovství republiky daných sportovních odvětví. Ostatně děje se tak i na velkých Olympijských hrách. Každý vrcholový sportovec ví, proč na ně jede. Že špičkový tenista, zvyklý na vlastní šatnu, se na OH připravuje na zápas jen za ohrádkou, na luxusní apartmá mohou nejlepší zapomenout, ale přesto světová špička bere svoji účast na OH jako vrchol své kariéry. Samozřejmě, jsou velmi malé výjimky vrcholových sportovců, které z popsaných důvodů tuto nádhernou akci ignorují. Ale vzpomeňme na slova Jaromíra Jágra ze začátku slavného turnaje v Naganu, kterému se objevili zdravotní problémy a před televizními kamerami na dotaz prohlásil, že se možná již na žádnou další olympiádu nedostane a rozhodně zde kvůli svému zranění nehodlá žádný zápas vynechat, vždyť je to jedinečná příležitost na OH reprezentovat.
K této akci patří i bezpečnostní opatření, které bylo zajištěno městskou policií v každém objektu až se to mohlo zdát přehnané. Rozhodně však nebylo a jedinou snahu o narušení zvenčí odhalila policie a výtržníka u budovy školy zatkla do 30 vteřin. Paradoxem je, že až v té době přispěchala některá celorepubliková média a když zjistila, že je vše v pořádku, reportáž si upravila, aby mohla být „divácky zajímavá“. Do té doby byly „plné olympiády“ jen krajská média, které se navíc účastníků rozdávala na památku zdarma, ale celorepublikové vydání a hlavně vysílání, i přes předběžná jednání, byla dost pasivní. Mají však být reportáže z olympiády a na ČT4 se v pátek můžeme těšit na tradiční, nyní olympijský, pořad „V šachu“.
A nyní již k šachovým soutěžím. Šachy byly umístěny do samého „srdce“ Her, do Olympijského domu. Dá se říci, že každý účastník i divák Her, navštívil olympijský dům a hned u vchodových dveří nemohl nepostřehnout 6 m2 velkou digitální šachovnici s probíhajícími 4 on-line partiemi. Protože to ještě nikdy neviděl, alespoň na pár vteřin se u ní zastavil. Bylo zajímavé odpovídat na dotazy od lidí šachu nezasvěcených, ale překvapivé a potěšitelné bylo, kolik dotazů od jiných sportovců a trenérů bylo i „odborných“ (Jaké mají děti ela ? Hraje se švýcarským systémem ?, atd..). Pak jsme se dozvěděli, že tazatel chvíli šachový kroužek ve svém městě navštěvoval, byl dříve přeborníkem okresu nebo jeho dítě se šachu věnovalo. Tady je další cesta pro šachy jak nabýt prestiže srovnatelné s jinými sporty. Bude-li co nejvíce lidí šachu rozumět, budou je zajímat partie, přilákáme tím další diváky a příznivce. Za tím stojí práce nedocenitelná práce trenérů, vedoucích kroužků a dalších lidí, kteří učí žáčky základům šachu.
Turnaj tedy probíhal za trvalého „dohledu“ diváků, médií, V.I.P hostů. Umístěn byl v přízemí hlavního dění olympijského domu. Oddělen a tím mírně odhlučněn byl 2 metry vysokou skleněnou ohrádkou. Připomínky k občasnému hluku, který samozřejmě nešlo omezit, byly jen z jedné krajské výpravy, ostatní trenéři byli výběrem místa i s touto drobnou nevýhodou nadšeni, stejně tak milí hosté, předseda VV ŠSČR a komise mládeže pánové ing. Petr Herejk a ing. Jaroslav Říha. Trenéři se shodli, že v tomto ohledu jsou podmínky ke hře srovnatelné s velkými Open-turnaji. Či bych připomenul, že absolutní světová esa hrají uzavřený turnaj 19.kategorie ve Wijk aan Zee za metrovým zábradlím sálu pro stovky účastníků dalších turnajů i s provozovaným bufetem v sále. Ticho či hluk je též pro ně srovnatelný s podmínkami zde. Světový trend v propagaci šachu a přiblížení se co nejvíce divákům, bude v tomto směru nejspíš pokračovat a o je pro šachisty určitě dobře.
Internet je současností a budoucností propagace šachu, i z Her šly on-line partie v počtu devíti. Odkaz byl umístěn po celou dobu na titulní stránce olympiády ! Samozřejmě dále odkazy na mnohých šachových serverech krajů či klubů. Pořadatelé připravili kromě digitální projekce, nejnovější hrací materiál, hodiny DGT XL, Stauton figury a dřevěných šachovnicích, i v této „maličkosti“ je základ úspěchu.
Poprvé u nás bylo odzkoušeno počítání bodů 3-1-0, je jako varianta v pravidlech FIDE, která to již též zkoušela i v turnajích FIDE a je zakotveno v řídícím Swiss-manageru, oficiálního programu FIDE. Názory mohou být různé. V každém případě nebyly žádné krátké remízy, které by se např. v předposledním kole náročného posledního dvojkola jistě hráčům hodily. A diváci, šachisté i nešachisté v sále a samozřejmě ti na internetu nebyly ochuzeni o sledování on-line partií až do vyčerpání všech možností hráčů, jak se jinde při častějších remízách bohužel stává. FIDE teď hledá, za podpory velmistrů ze světové špičky, model, jak zabránit krátkým remízám, zjevně poškozující šachový sport. Uvidíme, jak podobný bude konečný výsledek mezinárodní federace.
Hrálo se Fischerovým systémem 2x 45 minut + 30 vt za tah švýcarským systémem na 7 kol. Kromě olympijských medailí ve 4 kategoriích (starší, mladších dívky a chlapci) se letos, jako novinka, hrálo i o medaile soutěže družstev, do které se započítávala pouze bodovaná místa na 1.-6. místě daného kraje (7-5-4-3-2-1). Je zřejmé, že rozdíly byly vyrovnané a kolo od kola se pořadí dost měnilo.
Ve starších žácích jsme viděli již silné a zkušené mladíky : Krejčí, Kočiščák a Kuchyňka. Na medaile v této silné kategorii dosáhli pouze dva z nich a ještě navíc měli cestu za nimi velmi těžkou. Lukáši Kuchyňkovi z kraje Jihomoravského však patří zlato právem. Největší smolař mistrovství ČR Tomáš Kraus z kraje Královehradeckého, který musel ze Seče kvůli nemoci odcestovat, si přijel zpravit chuť na olympiádu. Bezchybným soustředěným výkonem neumožnil ani jedinou půlku soupeřům a stal se tak olympijským vítězem soutěže mladších žáků. Ve starších dívkách si zlatou medaili pohlídala první nasazení Kristýna Havlíková z Plzeňského kraje. V mladších žákyních byl boj vyrovnaný, lepším pomocným hodnocením se olympijskou vítězkou stala Kristýna Sabolová z Pardubického kraje.
Ve družstvech to bylo nejvíce dramatické. Kolo před koncem se do čela senzačně dostal domácí Ústecký kraj a potěšil tak příznivce „vstupem“ na „přenášené“ šachovnice, na kterých se hraje o medaile. Jednou výhrou, remízou a dvěmi prohrami však i přes vyrovnanost hráčů (všichni v první polovině) klesl na místo šesté a zbyla na něj jen jedna medaile ve starších dívkách. Plzeňský kraj skončil pátý díky vítězství starší dívky. Olomoucký kraj si velmi přál medaili z družstev, chyběl jediný bod, stříbro v obou chlapeckých kategorií je však jistě úspěchem. Díky výhře staršího chlapce a bronzu mladší dívky si bronz z družstev veze domů jeden z favoritů Jihomoravský kraj. Na medaile dofinišoval nejúspěšnější kraj v ČR Moravskoslezský. Díky závěru, kde ukořistil přeci jen mladší žák bronz (nebýt toho, bez medaile by to bylo největší překvapení posledních let) a ostatní skončili na bodovaných místech patří okolí Frýdku-Místku stříbro. V mladších kategoriích dominoval vítězný kraj, díky zlatu v chlapcích a „skorozlatu“ v dívkách si veze medaili nejcennější i ve družstvech kraj Královehradecký.
Vyhlášení se uskutečnilo při medailovém ceremoniálu v pátek večer na Lidickém náměstí. Ve volný den pro šachisty využilo pět výprav nabídku ředitele autora této zprávy k výletu do pískovcových skal v Tisé, aby si prohlédli šest desítek skalních útvarů pojmenovaných v průvodci dle svého vzhledu po zvířatech (např. hroch), zeměpisných území (obrys Afriky), ale i lidech-povoláních (starosta). Další výpravy šly fandit svým krajským kamarádům na finále jiných disciplín, či navštívili ZOO nebo výletní zámeček Větruše, nově opravený, kde se v roce 1972 hrálo mistrovství ČR mužů v šachu. Jen jedna výprava, která chtěla medailí více, využila volný den k tréninku, vždyť příští olympiáda je již za necelých 24 měsíců… Večer byl již zmíněný závěrečný ceremoniál a ráno odjezd autobusy či speciálně vypraveným vlakem (expres Ústí n.L.-Ostrava, který nikde nestaví…)
Co říci závěrem. Pokud budou účastníci na tuto krásnou olympiádu rádi vzpomínat, splnila celá akce účel. Na slavnostním zahájení vyzvala úspěšná olympionička Květa Jeriová – Pecková k bojům fair-play, na zakončení všem za tento přístup poděkovala. I v šachu nebylo jediného sporu a odborně fundovaní trenéři zde dotvořili vzájemnou přátelskou atmosféru. Šachy se určitě zviditelnily, čemuž přispěli všichni startující, trenéři, pořadatelé, diváci, webmastři všech stránek, organizátoři výprav a snad mohu říci, že i náš pořadatelský tým.
Letní hry skončily, za dva roky proběhnou další. Některé děti odrostou, mladší již teď přemýšlí, jak se dostat opět do nominace. Vejde se však opět místo pro šachisty, jako sport, který není na OH? To záleží pouze na pořadatelském kraji a tedy na šachistech z daného kraje, zda se jim podaří příslušný krajský úřad přesvědčit, popularita šachu z této olympiády může být dobrým pomocným argumentem. Do konce srpna se musí kraje přihlásit na kandidátku, ale již se sestavou sportů. Kandiduje váš kraj a počítá s naším sportem ? Dle neoficiálních informací má kandidovat Jihočeský, Praha (oba s velkou nadějí neúspěšných kandidátů letošní olympiády), „Meka“ mládežnického šachu, kraj Moravskoslezský a možná další. V každém případě by bylo vhodné, aby se šachy na olympiádě udržely a budoucímu pořadateli opravdu od srdce přeji, aby se o něm psalo, že šachy na olympiádě 2009 předčili olympiádu 2007. Vždyť, jak říkají sportovci, rekordy jsou od toho, aby se překonávaly!
Na úplný závěr bych chtěl poděkovat celému organizačnímu výboru Her v čele s Mgr. Zdeňkem Kubcem za uspořádání této akce jejíž jsme mohli být součástí. A z naší šachové disciplíny bych chtěl poděkovat za nezištnou pomoc Petru Zálešákovi za půjčení a servis digitálních šachovnic, 1. Novoborskému za zapůjčení digitálních šachovnic, ŠO Svádov Olšinky za zapůjčení nejnovějších digitálních hodin, Jaroslavu Benákovi za roli hlavního rozhodčího, webmastrům za propagaci na titulních stránkách olympiády, krajů a klubů (LODM, ŠSČR, N.Bor, JM kraj, KH kraj, JČ kraj, BŠS a další) za všem účastníkům a trenérům za příkladný přístup a svému týmu za organizaci, jmenovitě Honzovi Sedlákovi, Jaromíru Šulcovi, Katce Forštové, Jiřímu Išovi, Ing. Liboru Chocholovi, Martinu Pelákovi, Františce Čechové, Františku Novákovi a webmastrovi Miloši Hladěnovi, a samozřejmě pořadatelskému ŠK Spartak Ústí n.L.
starší žáci:
1. Kuchyňka Lukáš (2179) Jihomoravský
2. Krejčí Jan (2279) Olomoucký
3. Vlasák Lukáš (2096) Karlovarský
mladší žáci:
1. Kraus Tomas (1864) Královehradecký
2. Navrátil Jiri (1759) Olomoucký
3. Bujnošek Tomas (1836) Moravskoslezský
starší dívky:
1. Havlíková Kristýna (1991) Plzeňský
2. Valesová Sarka (1892) Zlínský
3. Grussová Helena (1737) Ústecký
mladší dívky:
1. Sabolová Kristyna (1574) Pardubický
2. Johnová Eliska (1483) Královehradecký
3. Zavadilová Karolina (1478) Jihomoravský
celkové pořadí krajů
1. Kralovehradecký 12
2. Moravskoslezský 11
3. Jihomoravský 11
4. Olomoucký 10
5. Plzenský 9
6. Ustecký 8
7. Pardubický 8
8. Stredoceský 5
9. Zlinský 5
10. Karlovarský 4
11. Vysocina 3
12. Jihoceský 2
13. Liberecký 0
14. Praha 0
ke stažení v xls kompletní výsledky
Pavel Chrz, ředitel šachu při olympiádě
0x
1132x
Pavel Ch
Fotogalerie
Pořadatelé organizačního výboru Her se snažili připravit událost na úrovni, aby co nejvíce připomínala světové setkání Olympijských her. Od slavnostního zahájení dle protokolu OH, za účasti našich slavných olympioniků historie i současnosti v roli vlajkonošů krajů, olympijského ohně, hymny, slibu soutěžích a rozhodčích, přes Olympijský dům, olympijské autobusy, olympijské akreditační karty, na které bylo snad skoro vše v Ústí zdarma, veřejné olympijské ceremoniály na náměstí až po slavnostní zakončení se zhasínáním olympijského ohně, předáváním olympijské vlajky, prohlášením předsedy ČOV o zakončením her a státní hymny České republiky. Jen nejúspěšnější si vezou památku Her nejcennější - olympijské medaile, jejichž hodnotu nelze vyčíslit, vzpomínky a hrdost nad vlastní účastí spojenou s reprezentací svého kraje však zůstanou všem.
Samozřejmě, „mega akce“ musí mít zákonitě i své drobnější nevýhody. Nejpohodlnější rozhodně nebylo ubytování na karimatkách ve školních třídách, ke kterému bylo nejvíce připomínek, navíc více sportů pohromadě ve třídě. Při takovém počtu sportovců jiné varianty nebylo. Dárek pro každého účastníka, značkový spací pytel s logem her na památku snad alespoň trochu toto nahradil. Stravování ve školách si však vychvalovali snad všichni (velké porce, výběr, zeleninová příloha, bohaté snídaně, 2x 1,5 litru pití na den). Jistě se museli najít další drobnosti, které byli na nižší úrovni než třeba na mistrovství republiky daných sportovních odvětví. Ostatně děje se tak i na velkých Olympijských hrách. Každý vrcholový sportovec ví, proč na ně jede. Že špičkový tenista, zvyklý na vlastní šatnu, se na OH připravuje na zápas jen za ohrádkou, na luxusní apartmá mohou nejlepší zapomenout, ale přesto světová špička bere svoji účast na OH jako vrchol své kariéry. Samozřejmě, jsou velmi malé výjimky vrcholových sportovců, které z popsaných důvodů tuto nádhernou akci ignorují. Ale vzpomeňme na slova Jaromíra Jágra ze začátku slavného turnaje v Naganu, kterému se objevili zdravotní problémy a před televizními kamerami na dotaz prohlásil, že se možná již na žádnou další olympiádu nedostane a rozhodně zde kvůli svému zranění nehodlá žádný zápas vynechat, vždyť je to jedinečná příležitost na OH reprezentovat.
K této akci patří i bezpečnostní opatření, které bylo zajištěno městskou policií v každém objektu až se to mohlo zdát přehnané. Rozhodně však nebylo a jedinou snahu o narušení zvenčí odhalila policie a výtržníka u budovy školy zatkla do 30 vteřin. Paradoxem je, že až v té době přispěchala některá celorepubliková média a když zjistila, že je vše v pořádku, reportáž si upravila, aby mohla být „divácky zajímavá“. Do té doby byly „plné olympiády“ jen krajská média, které se navíc účastníků rozdávala na památku zdarma, ale celorepublikové vydání a hlavně vysílání, i přes předběžná jednání, byla dost pasivní. Mají však být reportáže z olympiády a na ČT4 se v pátek můžeme těšit na tradiční, nyní olympijský, pořad „V šachu“.
A nyní již k šachovým soutěžím. Šachy byly umístěny do samého „srdce“ Her, do Olympijského domu. Dá se říci, že každý účastník i divák Her, navštívil olympijský dům a hned u vchodových dveří nemohl nepostřehnout 6 m2 velkou digitální šachovnici s probíhajícími 4 on-line partiemi. Protože to ještě nikdy neviděl, alespoň na pár vteřin se u ní zastavil. Bylo zajímavé odpovídat na dotazy od lidí šachu nezasvěcených, ale překvapivé a potěšitelné bylo, kolik dotazů od jiných sportovců a trenérů bylo i „odborných“ (Jaké mají děti ela ? Hraje se švýcarským systémem ?, atd..). Pak jsme se dozvěděli, že tazatel chvíli šachový kroužek ve svém městě navštěvoval, byl dříve přeborníkem okresu nebo jeho dítě se šachu věnovalo. Tady je další cesta pro šachy jak nabýt prestiže srovnatelné s jinými sporty. Bude-li co nejvíce lidí šachu rozumět, budou je zajímat partie, přilákáme tím další diváky a příznivce. Za tím stojí práce nedocenitelná práce trenérů, vedoucích kroužků a dalších lidí, kteří učí žáčky základům šachu.
Turnaj tedy probíhal za trvalého „dohledu“ diváků, médií, V.I.P hostů. Umístěn byl v přízemí hlavního dění olympijského domu. Oddělen a tím mírně odhlučněn byl 2 metry vysokou skleněnou ohrádkou. Připomínky k občasnému hluku, který samozřejmě nešlo omezit, byly jen z jedné krajské výpravy, ostatní trenéři byli výběrem místa i s touto drobnou nevýhodou nadšeni, stejně tak milí hosté, předseda VV ŠSČR a komise mládeže pánové ing. Petr Herejk a ing. Jaroslav Říha. Trenéři se shodli, že v tomto ohledu jsou podmínky ke hře srovnatelné s velkými Open-turnaji. Či bych připomenul, že absolutní světová esa hrají uzavřený turnaj 19.kategorie ve Wijk aan Zee za metrovým zábradlím sálu pro stovky účastníků dalších turnajů i s provozovaným bufetem v sále. Ticho či hluk je též pro ně srovnatelný s podmínkami zde. Světový trend v propagaci šachu a přiblížení se co nejvíce divákům, bude v tomto směru nejspíš pokračovat a o je pro šachisty určitě dobře.
Internet je současností a budoucností propagace šachu, i z Her šly on-line partie v počtu devíti. Odkaz byl umístěn po celou dobu na titulní stránce olympiády ! Samozřejmě dále odkazy na mnohých šachových serverech krajů či klubů. Pořadatelé připravili kromě digitální projekce, nejnovější hrací materiál, hodiny DGT XL, Stauton figury a dřevěných šachovnicích, i v této „maličkosti“ je základ úspěchu.
Poprvé u nás bylo odzkoušeno počítání bodů 3-1-0, je jako varianta v pravidlech FIDE, která to již též zkoušela i v turnajích FIDE a je zakotveno v řídícím Swiss-manageru, oficiálního programu FIDE. Názory mohou být různé. V každém případě nebyly žádné krátké remízy, které by se např. v předposledním kole náročného posledního dvojkola jistě hráčům hodily. A diváci, šachisté i nešachisté v sále a samozřejmě ti na internetu nebyly ochuzeni o sledování on-line partií až do vyčerpání všech možností hráčů, jak se jinde při častějších remízách bohužel stává. FIDE teď hledá, za podpory velmistrů ze světové špičky, model, jak zabránit krátkým remízám, zjevně poškozující šachový sport. Uvidíme, jak podobný bude konečný výsledek mezinárodní federace.
Hrálo se Fischerovým systémem 2x 45 minut + 30 vt za tah švýcarským systémem na 7 kol. Kromě olympijských medailí ve 4 kategoriích (starší, mladších dívky a chlapci) se letos, jako novinka, hrálo i o medaile soutěže družstev, do které se započítávala pouze bodovaná místa na 1.-6. místě daného kraje (7-5-4-3-2-1). Je zřejmé, že rozdíly byly vyrovnané a kolo od kola se pořadí dost měnilo.
Ve starších žácích jsme viděli již silné a zkušené mladíky : Krejčí, Kočiščák a Kuchyňka. Na medaile v této silné kategorii dosáhli pouze dva z nich a ještě navíc měli cestu za nimi velmi těžkou. Lukáši Kuchyňkovi z kraje Jihomoravského však patří zlato právem. Největší smolař mistrovství ČR Tomáš Kraus z kraje Královehradeckého, který musel ze Seče kvůli nemoci odcestovat, si přijel zpravit chuť na olympiádu. Bezchybným soustředěným výkonem neumožnil ani jedinou půlku soupeřům a stal se tak olympijským vítězem soutěže mladších žáků. Ve starších dívkách si zlatou medaili pohlídala první nasazení Kristýna Havlíková z Plzeňského kraje. V mladších žákyních byl boj vyrovnaný, lepším pomocným hodnocením se olympijskou vítězkou stala Kristýna Sabolová z Pardubického kraje.
Ve družstvech to bylo nejvíce dramatické. Kolo před koncem se do čela senzačně dostal domácí Ústecký kraj a potěšil tak příznivce „vstupem“ na „přenášené“ šachovnice, na kterých se hraje o medaile. Jednou výhrou, remízou a dvěmi prohrami však i přes vyrovnanost hráčů (všichni v první polovině) klesl na místo šesté a zbyla na něj jen jedna medaile ve starších dívkách. Plzeňský kraj skončil pátý díky vítězství starší dívky. Olomoucký kraj si velmi přál medaili z družstev, chyběl jediný bod, stříbro v obou chlapeckých kategorií je však jistě úspěchem. Díky výhře staršího chlapce a bronzu mladší dívky si bronz z družstev veze domů jeden z favoritů Jihomoravský kraj. Na medaile dofinišoval nejúspěšnější kraj v ČR Moravskoslezský. Díky závěru, kde ukořistil přeci jen mladší žák bronz (nebýt toho, bez medaile by to bylo největší překvapení posledních let) a ostatní skončili na bodovaných místech patří okolí Frýdku-Místku stříbro. V mladších kategoriích dominoval vítězný kraj, díky zlatu v chlapcích a „skorozlatu“ v dívkách si veze medaili nejcennější i ve družstvech kraj Královehradecký.
Vyhlášení se uskutečnilo při medailovém ceremoniálu v pátek večer na Lidickém náměstí. Ve volný den pro šachisty využilo pět výprav nabídku ředitele autora této zprávy k výletu do pískovcových skal v Tisé, aby si prohlédli šest desítek skalních útvarů pojmenovaných v průvodci dle svého vzhledu po zvířatech (např. hroch), zeměpisných území (obrys Afriky), ale i lidech-povoláních (starosta). Další výpravy šly fandit svým krajským kamarádům na finále jiných disciplín, či navštívili ZOO nebo výletní zámeček Větruše, nově opravený, kde se v roce 1972 hrálo mistrovství ČR mužů v šachu. Jen jedna výprava, která chtěla medailí více, využila volný den k tréninku, vždyť příští olympiáda je již za necelých 24 měsíců… Večer byl již zmíněný závěrečný ceremoniál a ráno odjezd autobusy či speciálně vypraveným vlakem (expres Ústí n.L.-Ostrava, který nikde nestaví…)
Co říci závěrem. Pokud budou účastníci na tuto krásnou olympiádu rádi vzpomínat, splnila celá akce účel. Na slavnostním zahájení vyzvala úspěšná olympionička Květa Jeriová – Pecková k bojům fair-play, na zakončení všem za tento přístup poděkovala. I v šachu nebylo jediného sporu a odborně fundovaní trenéři zde dotvořili vzájemnou přátelskou atmosféru. Šachy se určitě zviditelnily, čemuž přispěli všichni startující, trenéři, pořadatelé, diváci, webmastři všech stránek, organizátoři výprav a snad mohu říci, že i náš pořadatelský tým.
Letní hry skončily, za dva roky proběhnou další. Některé děti odrostou, mladší již teď přemýšlí, jak se dostat opět do nominace. Vejde se však opět místo pro šachisty, jako sport, který není na OH? To záleží pouze na pořadatelském kraji a tedy na šachistech z daného kraje, zda se jim podaří příslušný krajský úřad přesvědčit, popularita šachu z této olympiády může být dobrým pomocným argumentem. Do konce srpna se musí kraje přihlásit na kandidátku, ale již se sestavou sportů. Kandiduje váš kraj a počítá s naším sportem ? Dle neoficiálních informací má kandidovat Jihočeský, Praha (oba s velkou nadějí neúspěšných kandidátů letošní olympiády), „Meka“ mládežnického šachu, kraj Moravskoslezský a možná další. V každém případě by bylo vhodné, aby se šachy na olympiádě udržely a budoucímu pořadateli opravdu od srdce přeji, aby se o něm psalo, že šachy na olympiádě 2009 předčili olympiádu 2007. Vždyť, jak říkají sportovci, rekordy jsou od toho, aby se překonávaly!
Na úplný závěr bych chtěl poděkovat celému organizačnímu výboru Her v čele s Mgr. Zdeňkem Kubcem za uspořádání této akce jejíž jsme mohli být součástí. A z naší šachové disciplíny bych chtěl poděkovat za nezištnou pomoc Petru Zálešákovi za půjčení a servis digitálních šachovnic, 1. Novoborskému za zapůjčení digitálních šachovnic, ŠO Svádov Olšinky za zapůjčení nejnovějších digitálních hodin, Jaroslavu Benákovi za roli hlavního rozhodčího, webmastrům za propagaci na titulních stránkách olympiády, krajů a klubů (LODM, ŠSČR, N.Bor, JM kraj, KH kraj, JČ kraj, BŠS a další) za všem účastníkům a trenérům za příkladný přístup a svému týmu za organizaci, jmenovitě Honzovi Sedlákovi, Jaromíru Šulcovi, Katce Forštové, Jiřímu Išovi, Ing. Liboru Chocholovi, Martinu Pelákovi, Františce Čechové, Františku Novákovi a webmastrovi Miloši Hladěnovi, a samozřejmě pořadatelskému ŠK Spartak Ústí n.L.
starší žáci:
1. Kuchyňka Lukáš (2179) Jihomoravský
2. Krejčí Jan (2279) Olomoucký
3. Vlasák Lukáš (2096) Karlovarský
mladší žáci:
1. Kraus Tomas (1864) Královehradecký
2. Navrátil Jiri (1759) Olomoucký
3. Bujnošek Tomas (1836) Moravskoslezský
starší dívky:
1. Havlíková Kristýna (1991) Plzeňský
2. Valesová Sarka (1892) Zlínský
3. Grussová Helena (1737) Ústecký
mladší dívky:
1. Sabolová Kristyna (1574) Pardubický
2. Johnová Eliska (1483) Královehradecký
3. Zavadilová Karolina (1478) Jihomoravský
celkové pořadí krajů
1. Kralovehradecký 12
2. Moravskoslezský 11
3. Jihomoravský 11
4. Olomoucký 10
5. Plzenský 9
6. Ustecký 8
7. Pardubický 8
8. Stredoceský 5
9. Zlinský 5
10. Karlovarský 4
11. Vysocina 3
12. Jihoceský 2
13. Liberecký 0
14. Praha 0
ke stažení v xls kompletní výsledky
Pavel Chrz, ředitel šachu při olympiádě
Komentáře (0)
Aktualizovat