Dvě první místa

09.06.2008 08:00 | Turnaje

V sobotu 7. června se mladí vyznavači královské hry sešli již pošesté, aby turnajem vzdali hold památce novoborského šachisty a trenéra mládeže MUDr. Josefa Beránka. V příjemných prostorách DDM Smetanka bylo 43 účastníků r...

V sobotu 7. června se mladí vyznavači královské hry sešli již pošesté, aby turnajem vzdali hold památce novoborského šachisty a trenéra mládeže MUDr. Josefa Beránka. V příjemných prostorách DDM Smetanka bylo 43 účastníků rozděleno do dvou věkových skupin – do 10 a do 18 let – když každá skupina obsadila jednu z kluboven. Početný doprovod z řad trenérů a rodičů pak našel útočiště převážně v místní kuchyňce, kde to od samého rána vonělo čerstvou kávou a odkud se linul veselý hlahol při vypravování o úspěších i nezdarech vlastních svěřenců a ratolestí.

Turnaj byl vypsán na 7 kol, ale již po několika ú
vodních bylo jasné, že mladší skupině připadá 15 minut na partii pro každého jako velmi dlouhá doba. Bum prásk a rychle ven na prolejzačky! V samotném turnaji pak prokázal své kvality novopečený mistr republiky do 8 let, Daniel Kadlec z Mostu, když nikomu nedal šanci a ziskem 7/7 zvítězil. Obdobně si vedl liberecký krajský přeborník do 8 let, českolipský Jiří Liška, který prohrál pouze s vítězem. Silné trio ostřílených hráčů doplňovala krajská přebornice do 10 let Barbora Novotná z Liberce, která podlehla právě pouze těmto dvěma.



Ve šlágru čtvrtého kola v mladší skupině nestačila krajská přebornice do 10 let Barbora Novotná z Deska Liberec na mistra ČR do 8 let, Daniela Kadlece z Mostu.



Zleva Daniel Kadlec, Jiří Liška a Barbora Novotná. Při výběru cen zvítězili u všech počítačové hry.

Další místa pak obsadili se 4 body desetiletí David Šebor a Lukáš Dobeš z poměrně nového kroužku při DDM Varnsdorf. Oba si tak vybojovali i IV. výkonnostní třídu. Jak mi prozradil jejich vedoucí Václav Halba, vznik dětského kroužku ve Varnsdorfu byl pro místní šach již nutností: „Mě bude letos 44 a jsem v klubu třetí nejmladší - s tím se prostě muselo něco udělat!“ 3. místo mezi osmiletými pak pobral povrlský Aleš Zahradník, rovněž za 4 body. Nejmladším účastníkem byl syn turnovského kandidáta mistra Ondřeje Sýkory Marek, který v únoru oslavil své 6. narozeniny. V turnaji prokázal, že kráčí ve šlépějích svého otce, když nasbíral pěkných 3,5 bodu. Nejlepším domácím hráčem byl Vítek Mareš, který uhrál 3 body.

Do 10 let:
1. Novotná IV., Desko Liberec – 5
2. Šebor V., DDM Varnsdorf - 4
3. Dobeš V., DDM Varnsdorf - 4


Do 8 let:
1. Kadlec III., ŠK Most - 7
2. Liška III., ZŠ Dr. Tyrše Česká Lípa - 6
3. Zahradník IV., Povrly 4




Záběr po začátku jednoho z kol. Jak vidno, na šachovnicích se toho stalo už hodně a mnohde se pomalu končí…

Starší skupina čítala celkem 28 jmen a ač regule stanovily věkový limit na 18 let, největšími favority byli čtrnáctiletí KM Marek Braun z Deska Liberec (1973), Filip Třešňák z Krásné Lípy (1934) a jediný zahraniční účastník, Alexei Kropman z Berlína (1920). Jako první zaváhal Němec Kropman, když nejprve remizoval se stejně starým děčínským Papayem (1511) a poté dokonce podlehl o 2 roky staršímu Zdeňku Krtoušovi z Deska Liberec (1628). Ve třetím kole Krtouš udržel remízu i s Markem Braunem, a tak to měl nejlépe rozehrané Filip Třešňák. Ale stejně jako nedávno v Novém Městě, i u nás v Boru podlehl Třešňák ve vzájemné partii Braunovi. Jenže zatímco Filip v posledních 2 kolech nezaváhal s Krtoušem ani Papayem, Marek v posledním kole remizoval s Kropmanem a oba tak skončili na 6 bodech a o vítězi muselo rozhodnout pomocné hodnocení. A tady přišel menší organizační zádrhel. Před turnajem jsem pověřil Honzu Malce funkcí rozhodčího (pomocného) a zeptal se ho, jaká že určíme pomocná kritéria. Proti jeho návrhu upřednostnit střední Buchholz před Buchholzem jsem nic nenamítal, ale jako obsluha počítače jsem v tom shonu zapomněl kritéria upravit v losovacím programu. A tak když přišly poslední výsledky, vytiskl jsem prostě konečné pořadí a to i vyhlásil – Filip Třešňák měl Buchholz o 2 body lepší a dostal tak zlatou medaili. Jenže po vyhlášení jsem byl upozorněn, že střední Buchholz (kdy se nezapočítává nejlepší a nejhorší soupeř) má o půl bodu lepší Marek Braun! A tak byli poprvé v historii turnaje uděleny hned 2 první místa a Marek dostal dodatečně také zlatou medaili. Za tento zádrhel se oběma borcům ještě jednou omlouvám. Třetí místo si po zásluze vybojoval liberecký Zdeněk Krtouš za 5,5 bodu.



Ve šlágru čtvrtého kola nestačil v souboji dvou posledních stoprocentních hráčů náš Olda Mahdal na krásnolipského Filipa Třešňáka.



To jsme ještě netušili, že zlaté budou tentokrát cinkat hned dvě. Zleva Filip Třešňák, Marek Braun a Zdeněk Krtouš.

Němec Kropman měl nakonec 5 bodů a obsadil 4. místo. Stejný bodový zisk si na své konto připsal i nejlepší Novoborák – Oldřich Mahdal, který tak byl zároveň po Krtoušovi druhým nejlepším hráčem do 16 let. 4,5 bodu vybojovali jak čtrnáctiletý Marek Papay z Děčína, tak Martin Tolar z Bižuterie, trojka v kategorii H16. 8. místo patří za 4 body Romanu Ištvánovi z DDM Libertin Česká Lípa, který byl jedním ze dvou zástupců kategorie do 18 let, která tak nebyla vyhlašována zvlášť. Za svůj výkon získává alespoň III. výkonnostní třídu. Jen o kousek za ním skončil i nejlepší zástupce dvanáctiletých, Tomáš Suchomel z Deska a s nachlup stejným pomocným hodnocením i druhý úspěšný Novoborák, Tomáš Kriesche.

Do 16 let:
1. Krtouš 1628, Desko Liberec - 5,5
2. Mahdal 1455, 1. Novoborský ŠK - 5
3. Tolar 1539, Bižuterie Jablonec n. Nisou - 4,5


Do 14 let:
1. Braun 1973, Desko Liberec - 6
1.Třešňák 1934, TJ Krásná Lípa - 6
3. Kropman 1920, Berlin - 5




Alexei Kropman bydlí v Berlíně, ale doma mluví rusky. Snad i proto sáhl po české knize novoborských autorů GM Roberta Cveka a IM Lukáše Klímy i s jejich podpisy.

Do 12 let:
1. Suchomel 1441, Desko Liberec - 4
2. Tůma IV., Desko Liberec - 4
3. Hofmann III., Most - 4








K fotografiím – záběry ze hry jsou moje, vyhlašování mladší kategorie nacvakal Jirka Jína a starší kategorie se chopil Jindra Papay. Zachránit co se dá se pak pokoušel zkušený fotograf Vladimír Jágr (poznáte podle rámečku). Chtěl bych všem, kteří přiložili pomocnou ruku k dílu poděkovat. Jmenovat ani nemá cenu, v podstatě každý z doprovodu si vzal něco na starost a všichni tak přispěli svou měrou ke zdárnému a pohodovému průběhu turnaje. Díky!



6. místo celkově, ale až 4. mezi silnými čtrnáctiletými obsadil sympatický Marek Papay z Děčína. Až bude taťka sestavovat vyrovnaný rozpočet ŠSČR na příští rok, budou mu práci zpříjemňovat zvuky ze hry Atlantis, to se máme na co těšit:-).



Novoborský Tomáš Kriesche uhrál 4 body, prohrál jen se silnějšími Třešňákem, Papayem a Krtoušem a skončil na 10. místě.



Nejlepší slečnou byla Monika Štěrbová ze Stráže pod Ralskem, která se 4 body obsadila 13. pozici.



16. skončila novoborská Huyen Tran Khuc, které nikdo neřekne jinak, než Dana.

Po delším zkoumání a pomoci IM Pavla Šimáčka se mi nakonec podařilo nacpat turnaje na Chess-results tak, že si obě skupiny můžete prohlížet na jedné stránce.

Všem díky za účast a budeme se těšit zase za rok!

2x 1699x Viktor
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat
09.06.2008 23:08 | Autor neznámý

Já jsem na to také trochu koukal a zjistil obrovské mezery v působnosti Soutěžního řádu. Ten podle svého úvodního článku sahá na všechny soutěže pořádané na území ČR, ale sám pak upravuje pouze soutěže mistrovské, a to navíc dost možná jen v klasickém šachu, nikoliv rapid či bleskovky (např. povinnost poslat na zápočet atd...). Další díra je v čl. 1.2. - vztahuje se na všechny registrované oddíly a jejich členy. Těžko říci, co pak platí, když je pořadatelem např. DDM. A díky za noblesu, snažím se chyby napravovat, když už se jim nedokážu vyhnout.

09.06.2008 20:57 | Autor neznámý

Lapálii s pomocným hodnocením zvládl Viktor s noblesou jemu vlastní a jsem přesvědčen, že ke spokojenosti všech zúčastněných. Vrtá mi však hlavou jiný chyták. Jak by se měl zadat tie-break do swiss-managera, aby vyhověl první podmínce ze soutěžního řádu 5.3.2. ? Cituji:"v případě dělení prvního místa či dělení postupového místa lepší výsledek ve vzájemných partiích mezi hráči, o které se jedná, pokud všechny vzájemné partie byly sehrány ". P.s. v soutěžním řádu je ovšem také podmiňující kauzule: "pokud rozpis soutěže nestanoví jinak", takže .... vlastně se bez toho tie-breaku obejdu.