Další titul pro Movsesjana!
13.06.2008 08:00 | TurnajeMěstečko Neum se nachází na území turistického regionu na jihu Jadranu a je jediným přístupem Bosny a Hercegoviny k moři. Nechci Vás ale lákat na koupání, nýbrž právě zde se v hotelu Zenit, který se nachází přímo na pláži, od...
Liga se hraje turnajovým způsobem, kdy se sjede všech 10 týmů a odehrají celou soutěž najednou. Souběžně navíc probíhá i liga žen. Ve hře jsou 3 postupová místa na Evropský klubový pohár (tedy stejně jako u nás, ač z propozic naší Extraligy se zdá, že postupuje pouze vítěz) a stejný počet míst sestupových. Hraje se na 6 šachovnicích, přičemž soupisky mohou obsahovat 4 náhradníky. Ke každému zápasu pak mohou nastoupit nejvýše 4 cizinci, 2 hráči musejí být z domácí federace. Komu se zdá být toto omezení poněkud volné, nechť si prohlédne soupisky. Šachové heslo „Jsme jedna rodina“ zde rozhodně platí, kvůli šachistům se tedy Jugoslávie určitě nerozpadla… Tempo hry je stanoveno na 90 min. + 30s na tah, hlavním kritériem jsou body, 2 za vyhraný zápas.
Kdo sleduje naše stránky pravidelně, asi tuší, proč se touto soutěží vůbec zabýváme. Ano, po oddíláčku v Sarajevu se tým Bosna Sarajevo přesunul právě sem, aby zde získal další z domácích titulů. Ty má totiž od roku 2002 všechny, jen vloni přenechal překvapivě prvenství konkurenčnímu Železničjaru Sarajevo. Kdybychom se podívali ale na starší struktury soutěží, zjistíme, že v jugoslávském šachu měl klub významné místo již od 70. let. Bosna Sarajevo je navíc historicky nejúspěšnějším týmem Evropského klubového poháru, když vlastní celkem 4 poháry – z roku 1994 z Lyonu, z roku 1999 z Bugojnu, z roku 2000 právě z Neumu (v 1. kole porazila Pardubice 5,5-0,5) a z roku 2002 z Khalitey, kde se EKP koná i letos.
O soutěži píšeme hlavně proto, že jedním z tahounů klubu je již dlouhá léta Sergej Movsesjan. Letos byl nasazen jako č. 2 hned za fenomenálním Morozevičem (2774). Moro ale sehrál jen 2 úvodní partie ligy a odcestoval plnit své povinnosti do Jerevanu na turnaj Chess Giants. Mimochodem právě 2 partie jsou podmínkou ECU, aby cizinec mohl v EKP nastoupit za cizí družstvo. Výjimku mají pouze hráči nad 2700 ELO, pokud za ně klub uhradí poplatek €2.500 či cizinci, kteří již za klub několikrát hráli. I bez Mora mělo Sarajevo ale papírově jasně navrch, vždyť za Movsesjanem následují jména jako Sokolov (2690), Bologan (2665), Timofejev (2664) či domácí Predojevič (2651). Druhý nasazený ŠK Bihač (průměr 2573) měl pak papírovou ztrátu přes 100 Elo bodů.
A podle papírových předpokladů liga i dopadla. Bosna Sarajevo ovšem neprošla soutěží jako nůž máslem. Po 2 vysokých výhrách s Morozevičem v sestavě, zvládl domácí favorit i další 4 kola bez zaváhání (Železničaru naložila dokonce kanára 6:0). Pak ale přišla remíza s druhým ŠK Bihač, kde Movsesjan připsal důležitý bod proti Chorvatu Kožulovi (2583), a v předposledním kole dokonce Bosna podlehla Slaviji Sarajevo, když Movsesjan vynechával. Ve včerejším posledním kole se ale opět objevil, přispěl k vítězství týmu skalpem Vladimira Georgieva (2572) a Bosna mohla s 15 body a dvoubodovým náskokem slavit další titul. Gratulujeme!
Sergej Movsesjan si tak letos připisuje (minimálně) druhý týmový titul, první získal v Bundeslize s Baden-Badenem. Připomínám, že krom Pardubic (4.), hrál i za francouzský Vandoeuvre (6. místo), ruský Petrohrad (3. místo) a pokud se nemýlím, hrává i ligu španělskou či islandskou. Za Bosnu nezahájil nikterak skvěle, když po 3 remízách dokonce podlehl Sedlakovi (2582). Po další remíze ale ožil v 6. kole proti Vuckovičovi (2556) – to byl ten zmiňovaný kanár se Železničjarem - a poté připsal ještě výše zmiňované 2 výhry a jednou vynechal. Celkový výsledek 5/8 je tak nakonec dobrý. Provizorní rating list Hanse Arilda Rundeho ho v tuto chvíli řadí na 16. místo na světě s hodnotou 2723,3. Až za ním jsou takoví borci jako Kamsky, Gelfand či Ponomarjov….Co ale určitě stojí za zmínku je sloupeček počet partií. Zatímco třeba u Kramnika a Léka nenajdeme od dubna jedinou partii na ELO, Sergej Movsesjan jich sehrál již neuvěřitelných 53! Nejblíže je mu v tomto směru Svidler (37), Karjakin (32) a Radžabov (31), ale většina hráčů se v tomto směru šetří mnohem více. Přejme tedy teď Sergejovi zasloužený odpočinek a doufejme, že nasbírá dostatek sil, aby předváděl i nadále šachy na takovéto úrovni!
Mimochodem, vypadá to, že máme novou světovou dvojku, to ale patří do jiného článku:-).
Stránky ligy
Stránky šampióna
A pro Sergejovy fanoušky dobrá zpráva, bude rozhovor:-).
Ty přepočty jsou již s odehranými koly Forosu - vždy aktuální, listina někdy vychází i vícekrát denně. Na jedničku by musel Magnus ještě máknout!:-) Stále to ale nic nemění na tom, že si myslím, že Kramnik a Anand jsou stále lepší šachisté...
Ted navic Carlsen radi i naa dalsim turnaji a protoze ztraci na Ananda jen asi 7 bodu, tak by mohl byt i svetova jednicka!