Čtvrtfinále Poháru ACP

07.01.2007 08:00 | Turnaje

V Oděse byly v pátek zahájeny boje o Světový pohár v rapid šachu ACP. 16 kvalifikantů z dvou ročníků ACP Tour hraje vyřazovacího pavouka. Turnaj se těší veliké přízni diváků – na komentáře velmistrů Korčného a rakouského B...

V Oděse byly v pátek zahájeny boje o Světový pohár v rapid šachu ACP. 16 kvalifikantů z dvou ročníků ACP Tour hraje vyřazovacího pavouka. Turnaj se těší veliké přízni diváků – na komentáře velmistrů Korčného a rakouského Beima se jich přišlo podívat na 500.

V zápase Sokolov - Lékó získal v první partii Sokolov bílými výhodu v nimcovičově indické, ale nepodařilo se mu ji zvýšit a partie skončila remízou v 71.
tahu. V druhé partii sehrál Sokolov velmi špatně zahájení – španělská 3…Sc5 4. c3 f5…a vzdal ve 21. tahu. Na tiskové konferenci po partii prozradil, že ho trochu vyvedla z koncentrace nehoda, při níž rozbil sklenku s vodou. Zajímavé je, že na zahájení 2. partie byl lépe připraven Sokolov, ale Lékó, který variantu studoval v 11 letech (!) našel za šachovnicí novou a pro soupeře nepříjemnou myšlenku. V 11. tahu měl Sokolov rochovat a dočasně tak obětovat střelce, ve 14. tahu mohl pokračovat v zápletkách pomocí 14…e3, jak navrhl v tiskovém středisku Radjabov.

Rublevsky zkusil proti Naiditschovi Mároczyho výstavbu v sicilské, ale hra nevybočila z rovnováhy. Mnohem napínavější byla druhá partie, Naiditsch vyrukoval proti Paulsenovi s 6.g4 a získal nebezpečnou iniciativu. Poté dokonce získal materiál, ale podcenil soupeřovy protišance a nedokázal odrazit jeho protiútok. (chybou bylo braní na f7 v 17. tahu – měl vzít spíše na d5).

V zápase Pražáka Smirina proti Širovovi jsme měli možnost shlédnout Širovovo umění v koncovkách. Smirin nezahrál v 13. tahu na Širovovo riskantní zahájení (moskevská varianta sicilky) principiálně a hry se vyrovnaly. V naprosto symetrické věžovce s mikroskopickou výhodou dokázal Širov svého soupeře, který podle svých slov již myslel na druhou partii, přehrát, když využil všech jeho drobných zaváhání a zvítězil. Pak že jsou všechny věžovky remis! Ve druhé partii měl Smirin těžkou úlohu – černými se na této úrovni nevyhrává snadno. Zvolil ostrou variantu Pircky a tak dlouho se vyhýbal remízovým pokračováním, až se dostal po 14. tahu do prohrané pozice. Širov se ale raději rozhodnul vynutit remízu opakováním tahů. Ani jeden ze soupeřů si ale nevšiml šance černého 17..Sh6, kterou ukázal Ivančuk, což by umožnilo Smirinovi v boji pokračovat.

Nakamura se černými proti Gelfandovi bránil v Grünfeldově obraně, což podle komentátorů nebylo pravděpodobně proti vyhlášenému expertovi v tomto zahájení nejrozumnější řešení. Pochvalme ho ale za odvahu! (Mimochodem GM Radek Kalod právě o tomto zahájení píše v angličtině knihu, spoluautorem je jiný náš hráč, švédský teoretik IM Emil Hermansson). Gelfand získal trvalou výhodu a přes některé nepřesnosti obvyklé pro zrychlené tempo dokázal v koncovce zlomit Nakamurův odpor a ujal se díky excelentní technice vedení. Ve druhé partii získal Nakamura velkou výhodu a Gelfand byl nucen přejít do pravděpodobně prohrané koncovky. Nakamura ale nesehrál věžovku dobře, přešel ve 47. tahu kolem vyhrávajícího pokračování a Gelfand nejen vyrovnal, ale dokonce zvítězil!

Druhý den jsme se konečně dočkali i bleskových partií. První nerozhodný rapid-zápas sehrál Harikrishna s Morozevičem. Ten dokázal v úvodní partii zvítězit černými s nevídanou lehkostí – v Pircce se hra dostala do složité střední hry, ve které Morozevič mladého Inda přehrál, získal kvalitu a donutil ho se vzdát ve 34. tahu. Harikrishnovi se ale jako prvnímu v turnaji podařilo vstát z mrtvých po úvodní prohře – a to ve velkém stylu. Jeho tah 28…c2! byl Peterem Léko v tiskovém středisku vysoce vyzdvihován. Hrála se španělka s d3. Nerozhodly ani obě bleskové partie, a tak se čekalo, na koho se štěstí usměje při náhlé smrti. Morozevič měl bílé a v Marshallově útoku nesebral pěšce (10. Jxe5) ale potáhl a4. Nakonec se fortuna přiklonila na jeho stranu a stihl v posledních sekundách svého soupeře zmatit a postoupit.

Proti Barejevovi zahájil Radjabov velice dobře – získal výhodu černými v Blumenfeldově gambitu královské indické. K překvapení diváků a komentátorů pak však přešel do rovné koncovky. Druhá partie byla napínovou divočinou. Hrála se slovanská a Radjabov dokázal nakonec zvítězit.

Nešťastná byla první partie pro Viorela Bologana z Moldávie. Získal sice proti Bacrotovi výhodu, ale poté ji ztratil, a po odmítnutí remízového pokračování se dokonce dopustil hrubé chyby a prohrál. Bacrot mu ale vše vynahradil v druhé partii, kdy jednotahově prohrál vyhrané postavení. I zde se nakonec rozhodovalo až v náhlé smrti, když bílé vyhrály opět obě normální blicky. V rozhodující vyhrál v královské indické bílý Bacrot na čas ve 47. tahu.

Ivančukova výhra v první partii měla do pohody daleko. Farrukh Amonatov předkládal svému soupeři při realizaci veliké výhody ze skotské hry jeden problém za druhým a dokonce s věží míň ho nutil k hledání jediných správných tahů. Jak probíhala druhá partie není zatím vidět, těžko říci proč - snad technické potíže. Na domovských stránkách turnaje stojí ale výhra 2:0 pro Ivančuka.

Úvodní čtvrtfinále Léko-Rublevsky zahajuje opět ve 13:00, další zápasy (ve shora uvedeném pořadí) jsou na programu v 15:15, 17:30 a 19:45 a Vy je můžete sledovat on-line. Je nutné souhlasit se spuštěním aplikace ACP a přihlásit se - stačí jako host (guest).
0x 680x Viktor
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat