Amber: před volným dnem změna na čele

19.03.2008 08:00 | Turnaje

Rapid a hra naslepo opět přesvědčují o své divácké atraktivnosti – 6 z 12 včerejších partií skončilo rezultativně a nejednalo se pouze o výhry bílých, jak bývá v partiích nejužší světové špičky zvykem. Řada hráčů hraje...

Rapid a hra naslepo opět přesvědčují o své divácké atraktivnosti – 6 z 12 včerejších partií skončilo rezultativně a nejednalo se pouze o výhry bílých, jak bývá v partiích nejužší světové špičky zvykem. Řada hráčů hraje zahájení, která bychom v prestižních superturnajích viděli jen velmi sporadicky. Namátkou z posledních dní – budapešťský gambit (Mamedyarov proti Kramnikovi), úvodní tah b3 (Morozevich), aljechinova obrana (Carlsen), Carro-Kan (v podání útočníka Topalova!) nebo útočné g4 v sicilské v podání většinou mírumilovného Léka.
I to dodává turnaji na výjimečnosti.

Okamžikem dne byl bezesporu Ivanchukův téměř neuvěřitelný zvedák (navíc spotřebovaný čas nasvědčuje tomu, že šlo o domácí přípravu):


Ivanchuk,V – Karjakin,S po 13...Jc6

Pozice černého vypadá vcelku sympaticky – dovyvinul se a navíc bílý čelí velmi nepříjemné vazbě. Černému zbývá již jen schovat svého krále, to však kvůli překvapivému 14.Dxe6+ nestihl. Následovalo 14...fxe6 15.Jxe6 De5 16.Jxg7+ Kf8 17.Je6+ Kf7 18.Vhe1. Bílý již stihl zapojit do útoku všechny své figury, naopak nesouhra černých figur je naprosto zřejmá. Nic nevyřešilo ani vrácení dámy: 18...Dxe1 19.Jxc5+ Kg6 20.Vxe1 Kxg5 21.Jxb7, protože bílý pokračuje v iniciativě a navíc už je na tom materiálně dokonce lépe. Skutečně hezká oslava 39. narozenin.


Lékó,P-Anand,V po 13...Dc7

Kdyby přede mnou někdo rozehrál partii, která dospěla až do výše uvedeného diagramu, tak bych jako vůdce bílých figur čekal v podstatě kohokoli kromě povětšinou velmi opatrného maďarského velmistra. Ovšem jak ukázal v této partii, dokáže i on nehledět na materiál a velmi odvážně zaútočit. Partie pokračovala 14.Sxd4 exd4 15.Vhe1+ Kd8 16.Vxd4 Sc5 17.Vdd1 a bílý i přes dvoufigurový deficit nakonec po velmi zajímavém průběhu vyhrál. Právě tato prohra znamenala, že Viši ztratil své průběžné vedení (před 4. kolem 4/6). Včerejším ziskem 1,5 bodu ho totiž dokázali přeskočit Aronian, Ivanchuk a Topalov.


Carlsen,M-Aronian,L po 42...Sf2

Na závěr snad jen pro odlehčení. I top velmistři dokážou ve zrychleném tempu spáchat těžko pochopitelnou hrubou chybu. Magnus Carlsen v pozici z diagramu zahrál 43.Va3 a poté už na vyšachování své věže ani nečekal a okamžitě vzdal.

Oficiální stránky nebudou vzhledem k dnešnímu volnému dni příliš živé. Naplno se vše rozjede opět zítra od 14:30, kdy se postupně utkají následující dvojice:
Topalov-Kramnik
Leko-Mamedyarov
Morozevich-Anand
Carlsen-Gelfand
Ivanchuk-Aronian
Van Wely-Karjakin
2x 632x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat
20.03.2008 16:43 | Autor neznámý

Také tam je video s Ivančukem. Za Karjakinovu hrubou chybu považuje Dxe1 (mluvil něco o Sxf2).

20.03.2008 15:58 | Autor neznámý

Teda teď jsem koukal na video ze 4. kola - teda to jsou věci! Rozhodčí se rozhodně nenudili. Gelfand prohrál na čas a poté tvrdil, že s posledními vteřinami zahrál tah a počítač mu ho hlásil jako nemožný (naslepo se hraje na laptopu bez figurek). Rozhodčí naťukali tedy celou partii do počítači a s posledním tahem neměli problém.
Další historkou bylo první použití videorozhodčího v šachu:-). Na diagramu výše Magnus zahrál Va3, ale hned uviděl, že je to blundr a posunul věž ma c1 s tím, že jí snad úplně nepustil. Aronjan volal rozhodčího a ten použil videozáznam, který projázal, že Magnus věžku pustil....
Další zajímavost (teda alespoň pro mě) se stala v partii Van Wely - Gelfand, do které jim podle videa rozhodčí sám skočil kvůli pravidlu 50 tahů. Zrovna nedávno jsme se o tom bavili s novým šéfem komise rozhodčích, jak a zda lze uplatnit tato pravidla (ještě trojí opakování pozice), když není zápis partie (tedy v rapidu a bleskovkách)...