„Chtěl bych pogratulovat nejen vítězům, ale všem účastníkům, protože už samotná účast na této olympiádě je velkým úspěchem,“ řekl radní pro sport, cestovní ruch, volnočasové aktivity a informatiku René Živný. „Opravdu velký dík si pak zaslouží organizátoři, starostové a pořadatelé jednotlivých sportů. Počasí nám ne vždy přálo, ale všichni se dokázali profesionálně přizpůsobit, přesunout disciplíny na jiná sportoviště a uzpůsobit podmínky tak, aby vše proběhlo bez problémů,“ uvedl radní René Živný.
Celkem se zimní Olympiády dětí a mládeže zúčastnilo 14 krajů, 1276 sportovců, kteří bojovali v 11 sportech a 30 různých disciplínách. Opomenout nelze ani čtyři stovky trenérů a 250 pořadatelů a rozhodčích.
V průběhu ODM bylo předáno 127 sad medailí. Bodově si nejlépe vedl Liberecký kraj, který nasbíral 226 bodů, následovaný Hlavním městem Praha a Krajem Vysočina.
Šachy
V šachové soutěži bylo sehráno celkem 196 partií v krásně zrekonstruovaných prostorách Evropského školícího centra Litomyšl. Olympijský dům poskytl mladým šachistům a jejich doprovodu opět skvělé zázemí!
K odreagování a zábavě dětí byly připraveny i Playstationy 4 PRO. (foto: Czech Olympic)Za celý organizační tým bych chtěl poděkovat všem účastníkům za bezproblémový průběh, vzorné a před kamerami ČT Sport reprezentativní chování v průběhu celého turnaje. Jan Pěruška se svým týmem zhmotnil veškeré naše vzpomínky z tohoto olympijského týdne. Kvalitně zpracované reportáže (obsahující rozhovory, komentáře či medailonky některých hráčů) najdete seřazené zde! V archivu ČT jsou k dispozici i videa ze dvou živých vstupů do vysílání ČT sport (první je k dispozici v čase 11:10 – 14:25 zde, druhé pak s předsedou ŠSČR Viktorem Novotným najdete zde).
O skvělé fungování on-line přenosu se postarala FA Kateřina Šmajzrová. (foto: Ing. Zdeněk Fiala)
Poháry do turnajů šachové soutěže věnoval ŠSČR. (foto: Ing. Zdeněk Fiala)
Jak se dalo čekat, šachová soutěž nabrala na zajímavosti především ve své druhé polovině, kdy se na šachovnicích rozpoutaly boje o cenné kovy!
Kategorie starších žáků
Nejlepší formu si do Litomyšle přivezli Richard Mládek a Matouš Eret, kteří se utkali ve 4. kole. Z vítězství se radoval Ríša, jehož těžké figury nedaly šanci Matoušovu králi. Ríša si připsal vítězství ještě v 5. a 6. kole a ačkoliv vyjádřil nespokojenost se svojí hrou v posledním kole, dokázal partii remizovat a stal se olympijským vítězem této kategorie. Ríša navázal na svůj turnajový primát z ODM 2016 v Chomutově. Na druhém místě skončila nasazená jednička turnaje Matouš Eret z Plzeňského kraje. O 3. místě mezi pěticí uchazečů rozhodl až střední Buchholz, a to ve prospěch Marka Sýkory z Libereckého kraje.
Konečné pořadí kategorie starších žáků (prvních 6 hráčů
v pořadí)
Ocenění hráči kategorie starších žáků. (foto: Czech Olympic)
Kategorie mladších žáků
I kategorie mladších žáků se začala “lámat“ ve 4. kole, ve kterém se utkali první 2 nasazení hráči - Jakub Vojta s Petrem Gnojkem. Černými hrající reprezentant Moravskoslezského kraje dokázal v této partii zvítězit a výrazně tak nakročil k obhajobě olympijského zlata z ODM 2016. Svoji turnajovou pozici si Petr zkazil v předposledním kole, kdy podlehl Rudolfu Junovi z Vysočiny a na dramatičnosti tak získalo poslední kolo, do kterého právě Petr i Ruda vstupovali se 4,5 body. Na závěr dokázal vyhrát pouze Petr a stal se tak olympijským vítězem kategorie mladších žáků! Výhra v posledním kole posunula na celkové 2. místo Jakuba Vojtu ze Středočeského kraje. Třetí v této kategorii skončil po remíze v posledním kole Rudolf Jun z Vysočiny.
Konečné pořadí kategorie mladších žáků (prvních 6 hráčů v pořadí)
Ocenění hráči kategorie mladších žáků. (foto: Czech Olympic)
Kategorie dívek
Velmi dobře v Litomyšli zahrála první nasazená Karin Němcová z Hlavního města Prahy, která v turnaji nepoznala hořkost porážky a stala se olympijskou vítězkou. Karin o půl bodu v konečné pořadí předstihla Julii Vilímovou ze Středočeského kraje a Julii Richterovou z Jihomoravského kraje. Zajímavostí kategorie dívek byl věk jednotlivých účastnic turnaje, kdy ne každý kraj našel ve svých řadách výkonnostně silnou starší žákyni, a tak byl v turnajovém sále k vidění i nemalý počet žákyň ročníku narození 2006. Šachové zkušenosti a znalosti starších žákyň byly však rozhodující, když v konečném pořadí této kategorie jim patřilo prvních 6 míst!
Konečné pořadí kategorie dívek (prvních 6 hráček v pořadí)
Oceněné hráčky kategorie dívek. (foto: Czech Olympic)
Kategorie mladších žáků
Nejméně židlí
v hracím sále (2) ze všech hráčů šachové soutěže využil Karel Brožka
z domácího Pardubického kraje, když za celý turnaj neměl důvod opustit 1.
šachovnici a s celkovým součtem 6 bodů ze 7 partií se stal olympijským
vítězem kategorie nejmladších žáků! Celkově druhý se umístil Marek Fizer
z Moravskoslezského kraje a 3. místo bojovným výkonem v koncovce
posledního kola získal Ondřej Winter z Královéhradeckého kraje.
Konečné pořadí kategorie nejmladších žáků (prvních 6 hráčů v pořadí)
Konečné pořadí kategorie nejmladších žáků (prvních 6 hráčů v pořadí). (foto: Czech Olympic)
Kategorie družstev
Olympijské medaile byly rozdány i v kategorii družstev. Tato kategorie byla vyhodnocena na základě součtu speciálních bodů udělených za konečná umístění každého z reprezentantů daného kraje, či součtu jejich partiových bodů, stř. Buchholzu atd. Zcela suverénně si počínala čtveřice ze Středočeského kraje, která zvítězila s výrazným odstupem před Moravskoslezským krajem a Pardubickým krajem! Nejdramatičtější byl během posledního kola boj o celkové 3. místo, kdy mezi Pardubickým krajem a Hlavním městem Prahou rozhodlo o medailovém umístění až 3. pomocné hodnocení!
Konečné pořadí kategorie družstev (prvních 6 družstev v pořadí)
Stupně vítězů kategorie družstev. (foto: Czech Olympic)
Pořadatelé připravili z průběhu ODM 2018 i následující video: