V Brazílii zahájeno

25.08.2017 04:09 | Mistrovství světa kadetů 2017

V brazilském Pocos de Caldas probíhá Mistrovství světa kadetů. Pod českými barvami vyrazila pětičlenná výprava: Štepán Hrbek, Anna Lhotská, Karel Brožka, Emma Dobsa a trenér Sergej Berezjuk.

Mistrovství světa kadetů, tedy věkových kategorií do 8, do 10 a do 12 let, zahájilo v úterý 22. srpna. „V kategoriích do 12 let nás zastupují již ostřílení reprezentanti Štepán Hrbek a Anna Lhotská, v kategorii do 10 let se předvedou naopak nováčci Karel Brožka a Emma Dobsa. Kategorii do 8 let jsme neobsadili, Brazílie je přece jen poněkud drahou destinací.“ sdělil předseda komise pro práci s talenty GM Marek Vokáč.

U10

S výsledkem z úvodních třech kol může být spokojen Karel Brožka (1521), který dvakrát skóroval bílými a prohru zaznamenal pouze v prvním kole, kdy proti němu stál o cca 400 Elo bodů silnější soupeř, nasazená čtyřka Maurizzi Marc. Emma Dobsa (1389), která hraje ve stejné věkové kategorii, dvě partie ze tří prohrála.

U12

Ve starší kategorii nás zastupují Štěpán Hrbek (2046), který startoval pod číslem 14. Úvod turnaje mu ale příliš nevyšel a prozatím má na svém kontě pouze 1,5 bodu. Lépe se daří Anně Lhotské (1697), která úvodní dvě kola vyhrála. Třetí kolo jí sice přineslo prohru, soupeřkou jí však byla první nasazená Indka Ravi Rakshitta (2050).


Naši reprezentanti mají na zlepšení svých výsledků ještě moře času, hraje se totiž na plných jedenáct kol (tempo: 90min./40tahů+30min. do konce partie +30sec přídavek za každá provedený tah, prvním počínaje). Konec turnaje přijde těsně s koncem prázdnin, tedy 31. srpna.


On-line přenos z 18 šachovnic můžete sledovat na ChessBomb. V prvních třech kolech se na ně z Čechů podívala prozatím jen Anna Lhotská (úvodní foto). 



-
. kolo -


Odkazy

17x 5929x Tobi
Fotogalerie
Komentáře (17) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
lykan

Pavel Ch: Ok, děkuji, asi se to jen tak nezmění, mládežnická lobby je silná. Každopádně, z mé pozice řadového člena, který činnost ŠSČR v praxi vidí jen v tom, že organizuje soutěže družstev, považuji za vhodné občas funkcionářům vzkázat, že ne vše z jejich činnosti bývá členskou základnou pochopeno.

 

sach: Takže daňový poplatník na tom vlastně vydělal. smiley Že mě to hned nenapadlo.

+0 /-0 | 29.08.2017 11:17

Pavel Ch

Lykan: Nevyhábám, jen nevycházím z Vašeho tvrzení, že myslíte o rodičích, když má někdo na akci  x+z peněz, takže automaticky má i:  x+z+(x+y+z+m)/a. Kde x = letenka, y = pobyt s plnou penzí (reprezentantovi hradí pořadatel), z = poplatky, m  je odměna, a = je počet dětí na trenéra. Možná byste se mohl o tom pobavit s rodičí z očí do očí a vyslechnout jejich názor.

Svaz hradí seniorské repre mužů a žen vše včetně odměn a příprav. ''18'' všechny náklady včetně příprav be odměn. Mladším kat. trenéra (který je i jako vedoucí akce, dohled nad dětmi nemajíce rodiče) a plus přípravné kempy.   

+0 /-0 | 29.08.2017 09:36

lykan

Pavel Ch: Jistěže je pan Berezjuk po šachové stránce vhodnější, než třeba pí Lhotská, ale vy se pořád vyhýbáte jádru mojí kritiky. Já nemám nic proti tomu, aby pan Berezjuk jezdil do Brazílie, jen nechápu, proč by to měl platit svaz. Když má někdo spousty přebytečných peněz na výlety svých dětí do Brazílie, měl by jim ze svých peněz zajistit i odpovídající doprovod.

 

sach: Buďte bez obav, když vidím, co se v mládežnickém šachu děje za absurdnosti (pro které je Vaše slovní spojení „zamindrákované nesmysly“ bohužel krutě výstižné), svoje dítě bych na hraní většinovému českému trenérovi nikdy nedal. Trenéři a zejména rodiče, kteří si prostřednictvím dětí řeší svoje problémy z minulosti jistého typu a ještě si k tomu myslí, že to je nějaká norma společenského chování, těžko můj přístup k dětem pochopí.

+0 /-0 | 29.08.2017 07:39

Pavel Ch

Protože odborníci došli k závěru, že by to měl být trenér, jak je to u reprezentačních akcí ve všech sportech.

+0 /-0 | 28.08.2017 21:46

lykan

Pavel Ch: Samozřejmě, že je levnější, když se o skupinu dětí stará jen jedna osoba, což může být i rodič, ale jde o to, proč by ho měl platit svaz. Ať tam svazový chůvák jede, ale ať svaz náklady na něj naúčtuje výletníkům. 

+0 /-0 | 28.08.2017 20:23

Pavel Ch

lykan ještě jednou...

Svaz platí vysoce odborně zdatnou osobu po všech stránkách, která se ''na klíč'' postará o vše. Odborný trénink je stěžejní a samozřejmě že nejen jako trenér, ale i jako vedoucí výpravy působí non-stop. To je snad dobře, že to svaz zajišťuje.

Tím právěenlightened rodiče x-dětí (rozuměj všech dětí) výpravy pak nemusí vyhazovat peníze za vlastní doprovod. Neekonomické 1 rodič na 1 dítě. Pokud však za své peníze chtějí pojmout jako dovolenou, budiž, není jim bráněno, svazovému trenérovi ubude část starostí,  ale jsou to jejich peníze, do toho nám nic není, pro diskusi irelevantní.

Takže v praxi některé děti rodiče mají sebou, některé nikoliv.

+0 /-0 | 28.08.2017 17:11

lykan

Pavel Ch: Že je o něco lepší mít trenéra po ruce, než na skypu, je zřejmé, jde o to, jestli je to opravdu tak velký rozdíl, aby stál za ty vynaložené peníze.

 

Ale já rozumím, ta funkce by se měla nějak přejmenovat, třeba na vrchního chůváka. Nevidím důvod, proč by měl svaz boháčům platit chůváky starající se na dovolené o jejich děti. Pokud to boháči nejsou, jedou s penězi nadoraz, a přesto pošlou svoje dítě na turnaj někam, kde jen doprava je bude stát 50 tisíc, tak jsou nekonečně blbí a není jim pomoci. Je zřejmé, že jsou to lidé s nadprůměrnými příjmy. 

+0 /-0 | 28.08.2017 16:22

Pavel Ch

Třeba někoho na svazu diskutérů trkneenlightened, že ne každý rodič má navíc ještě na letenku, pobyt, transfer v místě a další výdaje i pro sebe. A že svaz vyslal trenéra, který je jednak vedoucí  výpravy pro jednání s pořadateli, dopravu, atp. a také dohlíží na nezaopatřené reprezentanty i jinak než šachově, 24 h denně. Takový scype ještě nevymysleli, aby je řídil/ohlídal z domova třeba v chůzi na dálku přes půl zeměkoule.

--

A pak rozdíl mezi dobrým šachovým vedením trenérem při šampionátě v místě a na dálku, patří do odbornějších diskuzích, bylo by na déle, tak jen vězte, že rozdíl opravdu je a nemalý.  

+0 /-0 | 28.08.2017 15:03

ELOminator

Ale Skype jako úsporné opatření by určitě nebyl marný. Třeba to někoho na svazu trkne wink

+0 /-0 | 28.08.2017 12:46

ELOminator

No já mám spíš podezření, že junioři obecně žádný repertoár zahájení nemají a jen čekají, co jim na konkrétního soupeře poradí trenér. Takže potom ty partie vypadají jko brilantní výhra nebo jako hrozná prohra, podle toho jak se trefí cheeky

+0 /-0 | 28.08.2017 12:43

lykan

david brazina: „tady to smysl alespon ma“

 

Tak o tom pochybuju. Když si budu platit svého osobního trenéra, tak s ním rozeberu partie po turnaji a nebudu ho vozit s sebou za drahé peníze, ledaže bych byl znuděnej milionář. Jistě, když bude se mnou na turnaji, může mi třeba pomoct s přípravou na konkrétní soupeře (když se budu tvářit, že neexistuje skype), jenže tím se výsledky až tak moc nezlepší. Provádět toto v partii dvou dětí, za velké peníze ze svazového rozpočtu? V lepším případě plýtvání penězi, v horším případě malá domů pro kamaráda. 

+0 /-0 | 28.08.2017 12:22

xdavx x

celkove naklady 50.000? letenka do ria s mezipristanim vysla na 52000 tam i zpet. plus ubytovani, odmena, strava udela asi vic. ale proc ne, tady to smysl alespon ma. to co ale svaz zaplati asi nebude jen letenka ne?

+0 /-0 | 27.08.2017 23:16

Z.Lhotsky
Dobrý den, upřesním informaci pro pána, který se ukrývá pod nickem Marhula, svaz veškeré náklady na děti přeúčtuje rodičům, t.j. letenky, doprava na místě, poplatek FIDE, účastnický poplatek, samozřejmě všechny náklady na doprovod, v minulosti svaz rozúčtoval i poplatky za bankovní převody. Těch odhadovaných 50,000 Kč, které zaplatí svaz, jsou náklady na reprezentačního trenéra. K otázce ztráty ELA, na MS startuje hodně hráčů, kteří si z různých důvodů FIDE ELO vůbec neuhráli, nebo mají ELA nižší, než odpovídá jejich výkonu. Kvůli uhrání ELA nikdo na MS mládeže neletí, pokud by šlo hráči o zvýšení ELA, tak je jednodušší i levnější si zahrát Open v ČR. Jinak děkujeme všem, co dětem fandí a hlavně všem nadšencům, co mládežnický šach v ČR pomáhají rozvíjet bez nároku na odměnu (často ještě sponzorují oddíl). Bez nich by děti v Brazílii nebyly.
+0 /-0 | 27.08.2017 15:19

Pavel Ch

naska: Tak fanděte, koukejte na partie, koukejte na výsledky.

11letý klučina tam jel hrát šachy, získávat zkušenosti proti hráčům celého světa. Nejel tam získávat elobody nebo je nepoztrácet, to by mohl zůstat doma, ty ho přeci vůbec nezajímaj. Třeba během půlroku mu elo klesne o 250, pak zase o 300 stoupne. To není vůbec důležité. Podstatné je, co dokáže třeba do 15 let věku, co bude umět, s kým bude hrát rovné partie. 

Tedeáši: Tak nějak to je, svaz hradí trenéry a režii se zajišťování akce, pořadatel pobyt 1 z federace/kat. Na to si vydělá skásnutím pobytu doprovodných osob. Svaz hradí až od kat. 18 let.

+0 /-0 | 25.08.2017 21:41

naska

...sice fandím,ale když jsem se podíval na Hrbka a uviděl minus 50 ELO bodů po 4 kolech!!Mám pocit,že to neskončí dobře.:-( Pěkný večer.

+0 /-0 | 25.08.2017 21:02

Tadeáš Kriebel

Líp by odpověděl hospodář, ale podle rozpočtu na webu svazu je na tuhle akci 50 000. Což je docela málo, když sice zvaní hráči mívají ubytování hrazeno pořadatelem, ale z rozpočtové položky se hradí trenér. Cesta a náklady na doprovody hráčů se vždycky doplácí, pokud se pravidla hry zásadně nezměnily.

+0 /-0 | 25.08.2017 19:12

Marhula

Kolik to tak asi stálo-šachový svaz - odhaduji kolem čtvrt milionu - tak 250 tisíc - není to škoda peněz?

+0 /-0 | 25.08.2017 17:58