Naši se v Rakousku neztratili

13.08.2011 06:43 | Mistrovství Evropské unie mládeže 2011

V rakouském Murecku skončilo deváté Mistrovství Evropské unie mládeže. Ve čtyřech věkových kategoriích jsme měli celkem deset zástupců, pět chlapců a pět dívek. Turnaje hráli chlapci a děvčata dohromady, dívky pak byly vyhodnoc...

V rakouském Murecku skončilo deváté Mistrovství Evropské unie mládeže. Ve čtyřech věkových kategoriích jsme měli celkem deset zástupců, pět chlapců a pět dívek. Turnaje hráli chlapci a děvčata dohromady, dívky pak byly vyhodnocovány v samostatné kategorii. V první šestici (která byla oceňována) jsme měli hned několik hráčů. V kategorii do 8 let byla mezi dívkami Julie Richterová třetí (a celkově třináctá). Zřejmě nejvýraznějším výsledkem však bylo čtvrté místo Jana Petra (1944) v kategorii do 14 let. Bohužel neuspěl v posledním kole, kdy mu remíza stačila ke druhému místu! Turnaje se zúčastnilo 175 hráčů z 27 zemí, naše desetičlenná výprava tedy patřila k těm početnějším.

Pavel Benčo

Zázemí si reprezentanti pochvalovali: „Celá výprava byla ubytována v pěkném penzionu, který poskytoval jak hráčům, tak i doprovodům dobré zázemí. Strava byla v tomto roce vskutku na vysoké úrovni, hráči budou jistě ještě dlouho vzpomínat na dezerty v podobě zmrzliny. Na našem penzionu jsme byli ubytováni společně se slovenskou výpravou. Ve volných chvílích jsme vyjížděli na koupaliště, hráli minigolf nebo přátelský fotbalový zápas proti Slovensku,“ říká vedoucí výpravy Pavel Benčo. A jak se příjemné prostředí promítlo do pohody za šachovnicí? Pavel Benčo ve svém hodnocení rozdělil turnaj na tři části: po dobrém vstupu následoval útlum a zbytečné prohry, závěr se opět povedl. V kategorii do 12 let skončila Natálie Kaňáková čtvrtá, Jitka Jánská šestá. Ngyuen Thai Dai Van skončil mezi dvanáctiletými pátý. Kromě čtyř mistrovských turnajů se v Rakousku hrály také dva openy, v tom určeném hráčům do 12 let si vybojoval páté místo Nguyen Thai Dai Vu. Kromě jmenovaných ocenil ale Pavel Benčo i další členy své výpravy: „Také ostatní podávali maximální úsilí, aby v partiích prodali to, co se naučili. Věřím, že zkušenosti z MEU poslouží jako motivace do jejich dalších šachových úspěchů.“