Magnus Carlsen pokořil další rekord

10.12.2023 04:24 | Zahraniční zprávy

Magnus Carlsen zdolal další vrchol, když jako první člověk si uhrál on-line bleskové elo na stránkách chess.com ve výši 3340 elo! Zajímavostí je, že před třemi roky stanovil rekord Hikaru Nakamura tehdy s reordním elem 3330.

 Proč jsou ale dnes šachy tak populární?

Vše začalo covidem a seriálovým hitem Netflixu, Dámským gambitem. Tato série se dočkala nečekaného úspěchu. To lze připsat jak kvalitám předlohy, tak profesionálnímu zpracování, hereckým výkonům, ale i dnes populárním tématům, jako je ženská emancipace. Seriál zároveň nepostrádal napětí či romantickou zápletku. Trefil se zkrátka do vkusu dnešního diváka a do správné doby, která byla hladová po nových a neotřelých příbězích.

Druhým dílkem do skládačky byla již zmiňovaná pandemie. 

Jenže koronavirus je snad už za námi a Dámský gambit vyšel již před 3 lety. Přesto obliba šachů v online světě nadále roste a v posledních dvou měsících navíc raketovým tempem. Jak je to možné? Opět bude příčin několik. I lidé šachem netknutí mohli nedávno slyšet o velkém šachovém skandálu, kdy nejlepší současný hráč Magnus Carlsen nařkl svého soka Hanse Niemanna z podvádění. To s sebou přineslo mediální bouři a vyvolalo velké pozdvižení nejen v šachovém světě. A jak se říká, i negativní publicita je stále publicita.

Zároveň působí i efekt tzv. sněhové koule. Mobilní aplikace serveru Chess.com se na poměrně dlouhou dobu stala druhou nejstahovanější hrou v americkém App Store. A když na her chtivého uživatele v doporučených aplikacích vykouknou na druhém místě právě šachy, stáhne si je spíše, než kdyby je musel přímo vyhledávat. Tím pádem asi nejpopulárnější šachový web Chess.com překonal v lednu hranici 10 milionů aktivních hráčů oproti 7 milionům v prosinci. Což je nárůst opravdu enormní.

Za popularitou dále stojí i poměrně velké množství zajímavého obsahu ze stran streamerů. YouTube kanál GothamChess má 3,21 milionu odběratelů, velmistr Hikaru Nakamura pak 1,79 milionu. Což už jsou slušná čísla. Přispělo určitě také rozšiřování šachů v komunitě na Twitchi, kde kromě zmíněných kanálů stojí za pozornost třeba sestry Andrea a Alexandra Botez. V neposlední řadě měla úspěch i dnes již legendární fotka Ronalda s Messim nad partií šachů. Když si tuto hru mohou zahrát nejlepší fotbalisté světa, proč by si je nezahrál i Honza z Horní Dolní? Šachy jsou zkrátka pro všechny.


Představte si šachový žebříček, kde je až 10 000 000 hráčů a nejlepší hráč má rating 3 3340 elo! 

V březnu roku 2020 byl zapsán rekord, který se zdál být nepřekonatelným. Hikaru Nakamura snad i šokoval svět s ratingem 3 332. Po třech letech byl nejblíž této hranici Magnus a tu příležitost využil dokonale. Na on-line turnaji Titled Tuesday uhrál 10,5/11 a nejenomže vyhrál pro sebe menší kapesné  $1,000, ale hlavně pokořil další rekord. 


- Neuvěřitelná fotka. Právě takto Magnus pokořil rekord na chesscomu...pohodička, 1000 USD a 3340 elo.


Bude zajímavé sledovat, kde je hranice v on-line světě, která je nepřekonatelná. V klasickém šachu se Magnus zatím marně pokouší pokořit jako první hráč šachové historie rating 2900, v on-line světě je možné, že jeho současné rekordní maximum dlouho rekordní nebude. 


Pohledem na TOP 10 hráčů na chess.comu končí tento článek. A aby neskončil bez udičky na diskuzi, rád se vás zeptám, jaký jste měli největší rating na internetu? Co já si pamatuji, tak v minutovkách jsem byl blízko k 2600. Ne, nepodařilo se mi překonat hranici 2600. Nevím jak vy, ale tady vidím budoucnost šachu pro další roky. Opravte mne, ale myslím si, že lidé budou jednou unavení jezdit pět hodin autem na zápas a potom pět hodin zpět. Budou unavení hrát týdenní turnaj a být týden bez rodiny někde na hotelu. Věřím tomu, že další generace už budou víc a víc on-line a hra se bude výrazně zrychlovat. 

PK

20x 5059x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (20) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Petr Kaňovský

Proč jsou tam ty hodnoty tak vysoké? Není chyba ve vzorci pro odhad pravděpodobnosti výhry a pak v tom, že to řadí hráče podobné výkonnosti až příliš k sobě a případně pak mají vliv i domluvené partie mezi skupinou hráčů? Nebo je chyba v ohodnocení nových hráčů, které se pak vleče dál? Každopádně to číslo moc o ničem neříká.

+0 /-0 | 11.12.2023 11:59

SKAcz
Autor tohoto komentáře si sám smazal tento komentář.
+0 /-0 | 10.12.2023 11:11

Praktickysach

na chess.com 1700 není síla určitě 1300. Spíše těch 1700 . Ten rozdíl nemůžete dělat, je tam větší rozptyl  ELO. Spíše hráčí kolem 1700 můžou mít na chess.com jak 1500, tak přes 2100 :) tedy podle mě to spíše platí do plusu. 

+0 /-0 | 10.12.2023 19:22

Kamil Mihálik
Na chess.com je to ťažké no. Rapidy je tam problematické hrať, lebo súperi hrajú veľmi silno. Na lichess rapidy dajú sa hrať v pohode a je to aj veľmi zábavné. Tam sú slabší hráči resp. podvádza sa menej...
+0 /-0 | 10.12.2023 11:26

SKAcz
Autor tohoto komentáře si sám smazal tento komentář.
+1 /-0 | 10.12.2023 11:01

patmat
No tak počas protipandemických opatrení sa niečo také hralo - tzv. "hybridný" šach, aj tu bol o jednom takom turnaji článok: https://www.nss.cz/mitropa-a-fair-play,-aneb-o-nesmyslnosti-hybridniho-sachu.

Ak by sa tak malo hrať viac, tak či by rozhodca nemusel nosiť aj vlastný "materiál", na ktorom by sa hralo a plno možných ďalších komplikácií, o niektorých píše nižšie Pavel Ch...

+0 /-0 | 10.12.2023 19:07

Pavel Ch

SKA.cz

Kolik tuto neděli pískalo "nezávislých" rozhodčích, kolik zbylo posledních mohykánů. Bylo 90% z danného klubu či dokonce přímo hráčů v roli rozhodčích? Nebo spíše více než 90% z klubu.

 

  Kdo bude řešit každou neděli prostesty, při překvapivějším výsledku, kdy papírově silnější tým podlehne slabšímu, kterých je těchto výsledků běžně "hafo".

 

  Pak nářky: "Byl tam rozhodčí celou dobu? Nešel na WC, nešel na kávu, nevytáhli mobili ze zásuvek v tu chvíli? Byl na ně dost přísný, to není možné, to není naše chyba, že jsme se slabším prohráli".

  Když prohraješ se slabším, chápeš své chyby. Když by si prohrál v tomto schématu, budeš protestovat nebo ti zbyde pachuť, že vše nemuselo být čisté. Nebudeš se těšit pak na další neděli virtuiální šachovnicí. 

 

  Komu nevadí, že v online tempu delším než minuta (prý i v minutě) na partii se podvádí neustále, plno hráčů (proifilů) každý den je banováno, ještě víc není, se nezjistí, tak holt hraje na inetu.  Kdo se chce potkávat  s přáteli a jet tam, kde má také přátele, byť v tu chvíli soupeře, hraje na živo.

  Tedy:

    1. Museli by se sehnat nezávislí rozhodčí, tolik jich není ani náhodou, ani 10% dnes.    

 2. Byly by protesty, hodně,  když ne protesty, tak minimálně pachuť, že rozhodčí určitě jako jestřábí oko nekontroloval.  Stačilo by pár zápasů kde týmům o něco jde a viděli bychom.  

 3. Tu techniku také každý nemá.  

 4. A pak je otázka, pro mnohé hráče, než se uzavřít do bubliny a být v neděli v online světě, kde jsou mnozí pracovně i jinak furt furt, to už opravdu raději ten výlet bez šachů.

+1 /-0 | 10.12.2023 16:49

Petr Koutný

Pavle podceňuješ 21. století a žiješ ve 20.století. ta technologie letí tak šíleně dopředu, že až uvidíš jak budou vypadat tyto stránky za pár měsíců, nepoznáš je. 

No zpět k tématu. Ta technologie, jde takovým způsobem vpřed, že rozhodčí nebudou potřeba. Možná i trenéři, protože AI to vše zvládne sama. Někde jsem četl, že dají AI nějakou podobu ( robota ) a ten uklidí, navaří, naučí, pobaví.....

Už v hotelech v zahraničí nejsou všude recepční, protože AI to vše vyřídí. Umí všechny jazyky, má všechny informace a je bezchybná.

Zapomeň na rozhodčí a připrav se na to, že svět se mění. Ten, který znáš, pomaličku končí. 

+0 /-1 | 10.12.2023 18:43

MaX

2801 chessengine room, playchess.com, world rank 3

+1 /-0 | 10.12.2023 15:00

SKAcz
Autor tohoto komentáře si sám smazal tento komentář.
+0 /-0 | 10.12.2023 10:57

Petr Koutný
Je to možné, ale pochybují že by to měl Magnus za potřebí. Zase je to zajímavé, je to reklama pro šachy a lidi se mají o čem bavit.
+0 /-0 | 10.12.2023 11:06

Kamil Mihálik
Šachy sa budú hrať naživo asi vždy. Živá hra má vždy svoje čaro, hoci ja nemôžem hrávať naživo v súčasnosti zo zdravotných dôvodov. Rating na internete (lichess) mal som najvyšší v rapid partiach 2050, ale hrával som viac bielymi. Z tohto dôvodu som zmazal nedávno účet a založil som nový. Teraz mám rapid 1909 pri striedaní farieb...
+0 /-0 | 10.12.2023 07:34

Petr Koutný

Ahoj Kamile. Pro mě jsou šachy na internetu relax a odpočinek. Proto hrávám snad jen minutovky. Teď mám 2561 a né a né se hráhnout na 2600...Ale aspoň má člověk zábavu. Pořád pro mne lepší, než jet dnes několik hodin na ligový zápas autem, tam hrát několik hodin partii a trmácet se domů. Jak stárnu, vážím si svého času víc, než dříve. 

+2 /-1 | 10.12.2023 07:38

Kamil Mihálik
Veď áno, to aj pre mňa. Len ja mám na internete lepšie obdobia ako aj horšie. Keďže nemôžem hrávať naživo, tak 2-3 bleskovky denne hrávam na internete. Mne sa páčia skôr rapidy na internete. Ale musím hrávať aj bleskovky a naučiť sa. Zaznamenal som pokroky aj v bleskovkách z 1400 som vyškrabal na 1738.
+0 /-0 | 10.12.2023 08:06