Rudenko se narodila v roce 1904 v Lubně, tehdy součásti Ruského impéria, dnes na území Ukrajiny. Svým talentem a oddaností hře dosáhla vrcholů ve světě šachů.
O jejím významu svědčí i nedávná pocta od Googlu, který ji uctil unikátním logem inspirovaným uměním a designem 60. let.
Pojďme se podívat na pět zajímavých okamžiků z jejího života:
Průkopnice ve světě šachu: Rudenko, která se šachu začala věnovat už v deseti letech díky svému otci, rychle vystoupala na vrchol světové scény. V roce 1950 se stala druhou šachovou mistryní světa a titul si udržela tři roky. Google její úspěchy ocenil speciálním logem, symbolizujícím její soustředění a mistrovství.
Nejen šachistka, ale i plavkyně: Rudenko nejprve excelovala v plavání a vyhrála místní závody na 400 metrů. Tento sportovní talent ji později přivedl do Moskvy, kde se plně věnovala šachu.
Akademická dráha: Po dokončení střední školy se Rudenko věnovala ekonomii, což ji vedlo k pozici ekonomického plánovače v Moskvě.
Osobní život: Po triumfu na šachovém turnaji v Moskvě se Rudenko přestěhovala do Leningradu, kde se provdala za vědce Lva Davidoviče Goldsteina a společně měli syna Vladimíra.
Hrdinka války: Během druhé světové války Rudenko zorganizovala evakuaci dětí z obléhaného Leningradu. Tento čin považovala za největší úspěch svého života.
Takto Ljudmila Rudenko nejenže ovlivnila svět šachu, ale zanechala významný otisk i ve společenských a humanitárních oblastech.
Po zisku titulu Mistryně světa jí byl udělen titul IM. Roku 1976 jí FIDE udělila titul WGM.
Roku 1928 zvítězila na mistrovství Moskvy žen v šachu.
Po přestěhování do Leningradu v roce 1929 třikrát vyhrála mistrovství Leningradu žen v šachu.
Mistrovství Sovětského svazu v šachu žen vyhrála Ruděnková roku 1952
Mistrovství světa žen
Když na přelomu let 1949-1950 uspořádala FIDE v Moskvě turnaj o titul mistryně světa v šachu, který měl určit nástupkyni tragicky zahynulé Věry Menčíkové, Ruděnková tento turnaj v konkurenci dalších patnácti šachistek vyhrála s náskokem jednoho bodu před druhou Olgou Rubcovovou a vybojovala tak titul mistryně světa v šachu.
Titul mistryně světa ztratila roku 1953 v zápase s Jelizavetou Bykovovou, který v Leningradě prohrála 5:7 (=2). Ještě po desáté partii byl stav nerozhodný 4:4 (=2), pak však Ruděnková v posledních čtyřech partiích třikrát prohrála.
Protože roku 1955 vyhrála kandidátský turnaj v Moskvě Olga Rubcovová a Ruděnková měla po prohraném zápase o titul právo na odvetu, střetli se Ruděnková, Rubcovová a Bykovová roku 1956 v Moskvě v trojzápase, ve kterém zvítězila Rubcovová a Ruděnková skončila na posledním třetím místě.
V roce 2001 se objevila na poštovní známce Jugoslávie.
V roce 2015 byla uvedena do Světové šachové síně slávy. Ve své době patřila mezi nejvýraznější šachové osobnosti a přesto ve svém životě považovala záchranu dětí z okupovaného Leningradu za svůj největší životní úspěch.
Tímto článkem jsem chtěl připomenout ženu, která změnila nejenom světový šach, ale zachránila spoustu lidských životů. Chtěl jsem nechat zapomenout na pár okamžiků na veškeré ty šílenosti, které se dnes dějí na Ukrajině a v Rusku. Nakonec nezáleží na pohledu, který máte na toto neštěstí a nechci se vozit na vlně " Co je Ruské je automaticky špatné " a naopak " Co je Ukrajinské je automaticky dobré ".
Jen jsem chtěl připomenout ženu, kterou dnešní šachová generace možná ani nezná, přesto to byla žena, která svým životním příběhem a lidskostí může dnešní šachisty i dnes hodně inspirovat.
PK
Možná to je test UI. :)
Vynikající článek...Jen se bojím aby tady Nestor Machno nezačal vykřikovat cosi o ruské propagandě.
Zatím jste první. :)