Nemám nic proti řešení diagramů s jasně danými pravidly jako „bílý na tahu vyhraje“, zároveň to ale nepovažuji za nejefektivnější přístup k tréninku. Proč bychom měli v momentě, kdy řešíme taktiku, zapomínat na všechno ostatní? Proč neřešit diagramy způsobem, jakým nám je vytváří šachové partie? Připravil jsem pro vás tři diagramy ve stylu „find a move“ z vlastní praxe z nedávno skončeného turnaje v Kroměříži, nesnažte se v nich najít to, co tam není, prostě jste na tahu a máte hodinu do konce partie.
Diagram č. 1
Černý na tahu: Jak pokračovat v útoku na dámském křídle, jak při tom neztratit příliš mnoho času a jak do všech těchto úvah zapadá nekrytý pěšec na g5? Mám vůbec dostatečný arsenál na to ublížit bílému králi? Jak zhodnotit koncovku, která vznikne výměnou pěšců c4 za g5? Asi takové úvahy se mi honily hlavou, když jsem vymýšlel svůj tah. Jak zahrajete vy?
Diagram č. 2
Bílý na tahu: Je koncovka po Vxc7 vyhraná? Jak moc nepříjemná bude aktivita černého po Vxa6 Sb4? Pomůže mi v něčem vložení tahu h6? Je jasné, že po výměně věží na c7 a pochodu krále na f5 budu stát hladce na výhru, převedu střelce na h4 h-pěšcem odlákám černého krále. Problém nastává, když černý nebude hrát kooperativně a začne se bránit obětí f5. Měníme věžky nebo ne?
Diagram č. 3
Bílý na tahu: Člověk nemusí být génius, aby pochopil, že pozice bílého nemá k výhře daleko. Mezi skvělou pozicí a bodem v tabulce je ale propast, do které dnes a denně padá i mnoho velmi silných hráčů. Pokud dáme mat, OK, pokud získáme rozhodující materiální převahu, taky OK, pokud se ale černému podaří ubránit, postaví koně na e5 a ještě začne pošilhávat po oslabeném králi na g1, bude to špatné. Jak zahrajeme?
Štěpán Žilka se šachům věnuje již přes patnáct let a v současné době se pohybuje nad hranicí 2500 elobodů. Kromě toho působí také jako trenér talentované mládeže.
Štěpán je autorem výukové série článků a videí „Jak se stát Sit and Go poker profíkem“. Jedná se o sérii článků pro začátečníky a mírně pokročilé hráče, kteří se chtějí dozvědět více o populárních pokerových SNG turnajích.
S pokerem začal před více než třemi lety a asi rok na to se seznámil s výukovým portálem Poker-Arena.cz. Zde se začal pokeru více věnovat a stal se studentem špičkového hráče SNG turnajů Lukáše Horáka.
Mezi jeho další koníčky patří aplikovaná matematika a programování, což mu v šachu i v pokeru pomáhá nalézat mnohé skryté možnosti.
autor: Štěpán Žilka
tak jsem se přihlásil, napsal delší komentář k 2 a 3 ... a najednou jsem byl odhlášený a vše v řiti. Super. Ve zkratce : 2 - 1, Vxa6 Sb4 2.a3 ( pion, střelcovka mi není jasná 5 min ) 3 - 1. Jf6 ( 1.Jf4 Sf7 2. Dd6 Jb6 hnus, 1.b3!? a4! nevím, 2. b4 asi ok,ale komplikuje se to ) Jf6 2. Vf6 Dd7 3. Sf3 Ve8 4.Kg2 ... už hrozí Vxe6, král stihne na e4 a pěšcovka snad vyhraná. Po Da4 ještě bude práce, ale nic lepšího jsem nenašel ( 10 min )
Tak já se pokusím o ten první diagram. Analyzuji to bez počítače, tak se snad neztrapním jednotahovým přehlédnutím dámy. Do výměny pěšce c4 za g5 bych se černými nepouštěl, protože mi vadí dát bílému možnost postavit pěšce na b3 a c4, a vystužit Pd5, což by hlavně v koncovce mohlo vadit. Myslím, že možnost za černého zahrát f5 a možná i g5 ve spojení s e5-e4 (možná i g5-g4) to nevyvažuje. Jako první tah mě napadlo 1....Vxb2 2.Sxb2 Da3 (po vzoru jedné Murphyho partie). Bílý asi musí 3.Dc1 a černý zřejmě nemá nic lepšího než 3....Dxc3. Po 4.Ka1 nevidím, jak bych mohl pokračovat v přímém útoku, takže asi seberu 4....Dxf3 a napadám jak Pg5, tak Pd5. Jednoho pěšce doberu, navíc mám ještě možnost c4-c3, která by bílému měla vadit. Myslím, že kompenzace za kvalitu (2 pěšci a iniciativa) je více než dostatečná a černý stojí lépe. Nevím, jak do plánu černého zapadá nekrytý Pg5. Napadlo mě i 1....Sxg5 2.Je4 Dc7 3.Jxg5 c3. Dáma někam a pak 4....Vxb2 5.Sxb2 Vxb2 6.Ka1 Da5. Bílý ale nemusí pozici tak forzírovat, nemusí hned brát na g5 a ni Je4 asi není vynuceno. Analyzovat všechny tyhle odbočky je (myslím) v praktické partii nepraktické - nevím, jak na tom byl černý s časem -, když vidím, že 1....Vxb2 je dobré.
Jo, takovýhle trénink má smysl.