Mistr světa Ding Liren
Ding do zápasu vstupoval jako outsider. Je daleko ve světovém elovém žebříčku a jeho výsledky v posledním roce dvou byly špatné. Nebyl schopen vyhrát partii, dělal hrubky. Jedna z nejpamátnějších je přehlédnutí s Magnusem Carlsem Vxh7+ s dvou tahovým matem. Netajil se s tím, že má problémy s psychikou. Vůbec to nevypadlo, před zápasem, s mistrem světa dobře.
Vyzvyvatel Gukesh
Gukesh šel do zápasu jako (jasný) favorit. Jeden z největších talentů vůbec (a to myslím napříč šachovou historií). Ohromný progres. Elo skoro 2800. Velmi dobré výsledky. To všechno byl jasný fakt, proč mnoho šachistů, včetně mě, predikovali, že to bude jasná práce.
Ale není, proč?
Už z minulosti víme, že je rozdíl mezi turnajovým šachem a zápasem o mistra světa (zde bych rád hlavně poukázal na zápas o MS 1966 mezi Petrosjanem a Spasským, kde kosa narazila na kámen a to doslova). Navíc Ding Liren je vynikající šachista, """jen""" nebyl schopen se dlouhodobě dát (asi hlavně psychicky) do "richtigu". V zápase se mu to zřejmě daří, ačkoliv pokud se díváte na hráče během partií, tak Ding v každé partii působí dost nervózně, často se dívá na soupeře, poposedává, jde z něj cítit neklid. Ale dokáže to tlumit a hlavně dokáže zabrat ve správný moment. Gukesh vypadá daleko klidněji. ALE nevíme co se děje v jeho nitru a třeba má také problém ukočírovat emoce.
Navíc je tu jeden důležitý fakt!
A to sice ten, že Gukesh několikrát nevyužil (velmi) dobré šance a těžko říci, jak se to podepíše na jeho psychice. Není to robot a může se na konci zápasu "sesypat", tím myslím udělat (nějakou) hrubku, jako například udělal v rozhodující partii Nepo s Dingem, když hráli zápas o MS.
Proč hraje Ding Liren na remízy a bylo to někdy v minulosti?
Ano, samozřejmě bylo a dělal to jeden z největších géniů vůbec. Sám Garry Kasparov v zápase s Anatolijem Karpovem (v roce 1984) začal dělat jednu remízu za druhou. Potřeboval se "vrátit" do zápasu a nabýt sebedůvěru. Garry prohrával "po výkopu" 4:0 a pak dokonce 5:0. A to se hrálo na 6 vítězných a proti něm seděl šachový génius Karpov...
Vůbec nevyčítám Dingovi, že chce dělat remízy. Je to zápas o mistra světa... sportovní charakter je zde klíčový. Samozřejmě jako divák jsem moc rád, že Gukesh buší zleva zprava, ale naprosto chápu Dingovu strategii. Hraje proti vynikajícímu mladému velmistrovi, který jde prudce nahoru. Potřebuje "soupeře zkrotit" a nahlodat jeho sebedůvěru, jakoby odčerpat energii a to nejlépe tak, že bude dělat remízy. Pak se může stát cokoliv.
Jak to dopadne?
To kdybych věděl :-) Ale myslím si, že je to otevřené. Stále favorizuji Gukeshe, ale stát se může cokoliv. Nejraději bych viděl rapidy, protože to by byl nesmírně napínavý závěr. Uvidíme.
Robert Cvek
Mně je úpně jedno, který hráč z těch dvou vyhraje. Jsem vděčný Robertovi za jeho rozbory partií, protože bez nich bych moc nevěděl, o co v těch partiích jde. Nejsem silný šachista, takže jsem rád, že mi ty partie svým výkladem přiblíží. Rozhodně si nemyslím, že by ty partie byly nudné, jak někteří tvrdí.
Pro asijské sázkové kanceláře je vývoj zápasu zlatým dolem.
Napiš to ještě vícekrát, znovu a znovu, ať každý pochopí, jak veliký jseš odborník!
Moc pěkný rozbor Roberte, dá se jen souhlasit. Opravdu to vypadá, že to Ding hraje na lišáka.
Jak píše výše v článku Robert, je to prostě zápasová - vyčkávací taktika, podřízená jedinému cíli. Nic nového. Takových partii v cyklu MS bylo už poměrně hodně. Např. i v zápase Vámi vzpomínaného Carlsena.
Rozhodnou maličkosti.