Díky novodobým technologiím k tomu už však nepotřebují šachovou destičku a figurky, ale pouhý přístup k internetu a nějaký ten smartphone – a milióny této příležitosti řádně využívají.
The Queen’s Gambit a popularita šach
Již zmíněný The Queen’s Gambit je seriál z roku 2020 vydaný produkční společností Netflix a inspirovaný knihou Waltera Telvise stejného jména. Seriál sleduje příběh Beth Harmon, představenou americkou herečkou Anyou Taylor-Joyovou, která se v průběhu seriálu přemění z osiřeného děvčátka do šachového génia. Série má pouze sedm epizod, ale i přesto zasáhla hluboce celý svět. Již 4 týdny po svém vydání se stal Queen’s Gambit mezinárodním fenoménem, když se vyšplhal na první příčku ve sledovanosti v šedesáti třech zemích po celém světě. A nejen to – stal se nejúspěšnějším mini seriálem Netflixu, získal uznání nespočtu kritoků a šachová komunita si pochvalovala jeho precizní zobrazení hry šach. Bylo to právě toto detailní a precizní zobrazení, které zajistilo, že se svět opět zajímal o jejich hru.
Po desítkách let, kdy šachy byly sportem pro starší muže a pár vybraných reprezentantů, se šachy opět dostaly do pozornosti veřejnosti. Zvedla se návštěvnost online šachových serverů, od těch amatérských až po online herny. Hráči se začali stavět nejen dalším hráčům ale i automaty a umělé inteligenci.
Hraní online šach – pouhá zábava nebo seriózní sport?
Jak již bylo zmíněno, popularita šach vyletěla nahoru. Miliony amatérů se přidaly k desítkám tisícům zkušených hráčů a počet online turnajů stoupl. Mezi hráči, kteří si jen chtěli zlepšit svoje strategické myšlení nebo najít nový koníček se však našli i další, co byli připraveni riskovat trochu více. Popularita šach v online kasinech stoupla, a šachový gambling stoupl s ní. A mezitím co někteří ztráceli peníze, jiní vydělávali ve velkém. To však vzbuzuje otázku – co stojí za tím, že někteří jsou lepší hráči než jiní? Je to zcela zásluha tréninku, nebo jsou důležité i jiné faktory?
Šachy a sportovní vypětí
Šachy jsou strategická hra. Každý tah může být kritický. Je to hra zápasu s časem, strategií a vlastními hranicemi. A jako každý jiný sport, trénink je klíčem úspěchu. Podle elitních šachistů je trénink šach podobný silovému cvičení v posilovně, a to alespoň co se vydané energie týče. David Navara, jeden z elitních českých šachových velmistrů, v rozhovoru pro Radiožurnál popsal svou každodenní rutinu. „Někdy se hrají i dvojkola, a to se může stát, že strávím za šachovnicí deset hodin denně,“ svěřil se stránce. Bývalý mistr světa se přidal a přirovnal šachy k řešení “ne úplně těžké matematické úlohy tři hodiny v kuse,” jelikož pak prý člověk bude stejně vyčerpaný, jako z posilovny.
Jak být úspěšný v šachách?
Ať už člověk hraje jen pro zábavu, za účelem stát se profesionálem, nebo vsadit nějaké peníze v online kasíno, trénink je základem šachového úspěchu. Jako každý jiný sport, šachy jsou o cvičení, stresu, a vypětí. Právě proto je důležité pečlivě trénovat, často i dlouhé hodiny, zvyknout si na situace pod tlakem a pilovat svou strategii krůček po krůčku až k dokonalitě. A dnes už se najde trénink pro každého – a pokud ne v skrze různé šachové akce, přes připojení k internetu. Na internetu dnes existuje nespočet platform na trénink šach po internetu, a to i v češtině. Hluboce populární jsou online tréninky s profesionálním šachistou Robertem Cvekem, a to jen za malý poplatek 200 Kč. Pokud však nechcete platit za profesionální trénink, existuje spousta možností zdarma, jako je stránka learningchess.net nebo sachovetreninky.cz. A je důležité také zmínit nespočet online her, které je možno najít na všech profláklých online i offline herních stránkách.
Závěrem je důležité připomenout, že šachy nejsou jen o zdokonalování a stresu, ale i o zábavě a hře, kterou si užívají miliony lidí na světě – a za zkoušku člověk nic nedá.
* reklamní článek
Ahoj, seriál jsem viděl, moc pěkný a motivující ...
Jen dotaz, které jsou to ty "profláknuté" herní stránky a proč? (i když asi přesně nechápu v této souvislosti význam tohoto slova :) ).
Existuje někde nějaké solidní srovnání a recenze různých "chess" stránek? Jak se v tom orientovat? Díky. Tomáš