Jak na zahájení - Varianty nebo typové motivy? Robert Cvek

07.02.2021 17:05 | Turnaje

Typický hráč, hlavně mladší generace, se snaží hrát zahájení podle variant a konkrétní přípravy. Nejenom, že se takto připravuje, ale snaží se takto i zahájení učit.

 
 Nejednou jsem byl svědkem, jak trenér ukazuje na šachovnici varianty - kterým moc nerozuměl - a snažil se, aby se jeho svěřenci učili varianty nazpaměť, kterým také nerozuměli.



Když hrajete zahájení, je samozřejmě nutno umět (nějaké) varianty. Nicméně podle mne správné učení se zahájení není (hlavně) přes učení se variant, ale pochopení pozice a typových motivů/vzorových partií. Protože když pochopíte pozici a víte zhruba, co máte dělat, pak se varianty daleko lépe pamatují a také vás jen tak někdo nepřekvapí. 

Určitě vás nepřekvapí, že se pamatují daleko lépe věci, které dokážete vysvětlit a rozumíte jim, než něco co nechápete a učíte se to nazpaměť jako básničku. Přesně to platí (také) v šachu.

V tomto videu dlouhém přes 2 hodiny a 15 minut (asi 139 minut) ukazuji a vysvětluji tento fakt. A ukazuji, jak to může zásadně ovlivnit partii. Ukazuji také, jak jsem se "učil zahájení" a co si představuji pod pojmem učit se zahájení.

cena : 200kč
video je možné koupit ke stažení a nebo i jako vypálený disk.

1x 2868x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
mat-lal

Vážení kolegové, jedním kvalitním YOU TUBE videem na téma pěšcové koncovky uděláte šachistům větší službu, než deseti fundovanými rozbory zahájení. Zahájení umí dneska každý, i šachista II třídy odtahá nejnovější varianty jako GM a vy se nestačíte divit. Ale v koncovce je bezmocný jako malé děcko. Zažil jsem to mockrát. A to nemluvím o věžovkách (ty byste taky mohli natočit), ale o elentárních pěšcovkách. 

+0 /-0 | 08.02.2021 17:42