Jak Gukesh dobyl šachový svět: trenér Gajewski odhaluje tajemství nejmladšího mistra

27.12.2024 06:00 | Zahraniční zprávy

Osmnáctiletý Gukesh se stal nejmladším mistrem světa v historii. Hlavní kouč Grzegorz Gajewski poodkrývá, co všechno se skrývá za tímto triumfem – od pečlivé volby týmu přes unikátní strategii. Zajímavý rozhovor pro vás.

Sagar Shah (SS): Ahoj, Gajewski! Všechno je teď u konce, uplynul skoro den od velkého finále. Je to monumentální úspěch – pro tebe jako hlavního trenéra, pro Gukeshe jako nového mistra světa, a pro celou Indii… Radujeme se úplně všichni!

Grzegorz Gajewski (GG): Myslím, že si teprve postupně uvědomuju, co se stalo, a snažím se zorientovat v té nové situaci. Samozřejmě je to úžasný pocit! Jsem nesmírně šťastný, že jsem u toho mohl být. Gukesh je báječný kluk a titul si plně zaslouží.

SS: V Torontu, hned po tom, co vyhrál, jsme spolu dělali krátký rozhovor. Tam jsi říkal, že už tehdy pro něj mělo to vítězství velký význam. Ale jistě jste už v té době přemýšleli o samotném zápase o mistra světa a od té doby se vytvořil zajímavý tým. Část lidí už byla u Kandidátů, pak se k vám přidali další. Povíš nám něco o tom, jak jste sestavovali „Team Gukesh“? Myslím, že jsi v tom hrál klíčovou roli.

GG: Jasně. V první řadě jsme na sestavení týmu neměli moc času, protože Gukesh získal účast v turnaji kandidátů poměrně pozdě. Napadlo nás, že by bylo dobré sehnat posily pro přípravu, protože to byl obrovský turnaj, spousta práce, a Gukesh přitom mezitím hrál další turnaje. Samozřejmě první volbou byl Radek (Radosław Wojtaszek) – spolupracujeme spolu už spoustu let.

Když do týmu bereš někoho nového, víš, že je silný hráč s dobrými nápady, ale netušíš, jak se bude chovat v týmu a jak s ním půjde spolupracovat. U Radka jsem tohle přesně věděl, protože ho znám roky. Takže to byla sázka na jistotu. Navíc přinesl zkušenosti i skvělou pracovní morálku a organizovanost, což je pro chaotické šachisty (včetně mě) k nezaplacení. Radek věci strukturuje, a to nám moc pomohlo.

SS: Radek byl i součástí Ánandova týmu při zápase o titul, že?

GG: Přesně tak. Dokonce jsme spolupracovali ještě dřív, než jsme oba byli u Višiho. Já byl Radkův sekundant, on zase pomáhal Višimu. A Viši mě tehdy oslovil proto, že věděl, jak dělám s Radkem. Teď jsme zase přizvali Radka, protože jsme věděli, co od něj čekat. Bylo to skvělé.

GG pokračuje: Pak přišel na řadu Hari (Pentala Harikrishna), u něhož je všem jasné, že má světovou úroveň. Navíc má takový „lidský“ cit pro hru, což je přesně to, co Gukesh ještě potřeboval rozvíjet. A taky jsme chtěli v týmu někoho z Indie, aby se Gukesh cítil dobře. Hari je navíc velmi milý člověk, a to je v atmosféře týmu také nesmírně důležité.

SS: O Harim se ví, že je hrozně vtipný. Když byla olympiáda, spousta lidí říkala, že právě on udržuje dobrou náladu.

GG: Ano, to je pro fungování týmu klíčové. Společně trávíme spoustu času, takže je dobré mít člověka, který dovede přijít s vtípky a dobrou náladou.

GG: Pak jsme měli před Kandidáty ještě myšlenku, že bychom do týmu přibrali nějakou „mladou pušku“, někoho talentovaného a pracovitého. Ti mladší jsou hodně ambiciózní, milují šachy a přinášejí nový úhel pohledu. Padl nápad na Jana Klimkowského, mladého velmistra s neotřelými nápady v zahájeních. Udělal velký kus práce, hodně mi pomohl přímo během turnaje kandidátů.

SS: Jeho jméno všechny překvapilo. Hodně lidí ho do té doby vůbec neznalo.

GG: Přesně tak. Ale slyšeli jsme na něj samou chválu: je skromný, pracovitý, ambiciózní. To byla trefa. A během zápasu byl dokonce poblíž, protože hrál Singapore Open a málem ho vyhrál.

GG: Další důležitou postavou je Jan-Krzysztof Duda, který byl už dřív Gukeshovým tréninkovým partnerem. Jsou to vlastně dva různé „modely“ spolupráce. Duda rád hraje tréninkové partie, je to pro něj zároveň užitečné. Za ten rok spolu s Gukeshem odehráli přes 300 bleskovek online, což Gukeshovi neskutečně pomohlo, zvlášť v tom, že se naučil hrát v časových tísních. Zpočátku s Dudou hodně prohrával, pak už se to vyrovnalo, ale tahle zkušenost ho ohromně posunula.

SS: Duda je jeden z nejtricky hráčů na světě, vymotá se i z nejhorších pozic.

GG: Ano, když jsem mu dělal sekundanta, mockrát mě zničil v tréninkových partiích. Je přesně ten typ, co vás donutí k chybě, i když jste úplně vyhraní. Pro Gukeshe to byl dokonalý sparing. Navíc Gukesh je ze své podstaty kalkulátor, rád propočítává do hloubky, a hraní blicek s Dudou ho naučilo řadu věcí – v časovce hrát víc intuitivně a zvládat ten adrenalin.

GG: A pak tu máme Vincenta Keymera, jehož zapojení do týmu mnohé překvapilo. Je mladý, ambiciózní a s Gukeshem se dobře znají a mají k sobě respekt. Vincent je vynikající teoretik, navíc pracuje dlouhodobě s Petrem Lekem, takže je vidět, že teoretické přípravě rozumí. Pro něj to zase byla skvělá zkušenost nahlédnout „zevnitř“, co obnáší boj o světový titul. Všichni z toho těžili.

GG: Samozřejmě je tu ještě mentální trenér Paddy (Paddy Upton) a taky Viši (Ánand), který Gukeshovi dlouhodobě moc pomáhá. Bez Višiho by nic z toho nevzniklo – podporoval Gukeshe osobně i v rámci své šachové akademie, a to nejen jeho, ale i další indické talenty. I když v přípravě na zápas nebyl oficiálně zapojen, konzultovali jsme s ním, když jsme měli jeden z přípravných kempů v Čennaí. Přijel se podívat, probrali jsme nápady, pomohlo to.

GG: Paddy Upton byl tak trošku v pozadí. Mluvil hlavně s Gukeshem, já se pak dozvídal, co mu radil. Podle mne Gukeshovi velmi prospěl, což bylo znát. Zvlášť u tak mladého hráče je psychická stránka rozhodující. Když prohrajete jednu partii, můžete mít pocit, že na to nemáte, a všechno se zhroutí. Ale díky Paddyho metodám Gukesh zůstal vnitřně silný, i když prohrál hned první partii zápasu.


SS: Líbí se mi, jak sis dával pozor nejen na šachové schopnosti, ale i na charakter lidí, které jsi do týmu bral. Týmovou práci mohou snadno narušit přehnaná ega – a šachisté jich mívají dost. Takže je důležité, aby spolu všichni dobře vycházeli.

GG: Přesně tak. Každý šachista má zdravé ego, jinak by neměl motivaci vítězit. Ve chvíli, kdy se to ale musí sladit v týmu, je potřeba si uvědomit, že všichni táhneme za jeden provaz.

SS: Zajímavé je, že jsi v zápase byl osobně na místě, zatímco zbytek týmu působil na dálku ze Španělska. Ten časový posun sedmi hodin nebyl až tak velký, ale asi vám i tak pomohl, ne?

GG: Kupodivu to bylo dost praktické. Když ve Španělsku skončili práci, já se akorát probouzel a mohl jsem si projít jejich analýzy. Pak když partie začínala, oni vstávali a mohli jsme spolu ještě něco probrat. A Španělsko je v listopadu a prosinci navíc příjemné místo na pobyt oproti středoevropským plískanicím.


O přípravě v zahájeních

SS: Pojďme trochu k samotným zahájením. Zatímco v zápasech před deseti lety hráči dělali radikální změny (třeba Ánand z 1. e4 přešel na 1. d4), teď je moderní šach spíš o tom umět hrát „všechno“. Přesto jste v každé partii dokázali vždy přijít s něčím novým.

GG: Myslím, že trochu jsme si naběhli, když jsme Dingovu přípravu v něčem podcenili. Věděli jsme, že ho nesmíme podceňovat, přesto jsme nečekali, že bude hrát tak „mobilně“. Vždycky hrával víceméně to své – Španělku, Marshallovy varianty atd. A najednou zničehonic vytáhl Francouzskou. Měli jsme sice připravené nápady proti francouzské, ale přece jen je to specifická struktura a člověk se v ní nemusí cítit dobře. Hned v první partii nám to dost zkomplikoval, a dokonce vyhrál. Všichni si tak uvědomili, že to nebude snadný zápas.


K průběhu jednotlivých partií

SS: Ta první partie vlastně udala tón, že Ding rozhodně nebude snadný soupeř. Jak jste to vzali v týmu?

GG: Zpětně je vlastně dobře, že nás Ding „varoval“ hned na začátku. Měli jsme dost času se vzpamatovat a upravit strategii. Že Ding v předchozích turnajích propadl, ještě neznamená, že teď bude hrát stejně špatně. Naopak se ukázalo, že byl skvěle připravený, a i když občas působil nejistě, dokázal neskutečně bojovat a bránit se.

SS: Druhá partie byla rychle remízová, Ding hrál 1. d4 s tichou variantou, chtěl asi Gukeshe unudit, ale nepovedlo se. Ve třetí už jsi říkal, že cxd5 proti Semi-Tarraschi nebylo až takové překvapení, jak se zdá. Bylo to jedno z mála způsobů, jak se vyhnout suché rovné hře, ne?

GG: Přesně tak. V turnajích by s tímhle Ding možná nepřišel, ale v zápase o titul má i takové polozavřené systémy smysl – prostě to zkoušíte, kde by se soupeř mohl cítit nepohodlně.

SS: Čtvrtá partie znovu klidná remíza, Gukesh skvěle vyřešil drobné nápady v zahájení. V páté Gukesh vymyslel na francouzskou Exchange variantu, ale Ding byl připravený. Následovala šestá partie, kde Ding nasadil Londýnský systém a Gukesh reagoval tahem …Bd6 a pak …Qb6 – vypadalo to docela solidně.

GG: Přesně, s černými je v zápasech často lepší prostě zpevnit pozici. V téhle partii hlavně zaujalo, že Gukesh odmítl třikrát opakování tahů a hrál dál, čímž dával najevo, že chce bojovat. Ze strategického hlediska to bylo i psychologicky důležité – Ding si zvykl, že Gukesh pořád zkouší hrát až do konce, i v rovných pozicích.

SS: V sedmé partii se objevilo skvělé novum 10.Re1!, které donutilo Dinga sáhnout po ostrém 10…dxc4. Stojí za tímhle Vincent?

GG: Ano, to byl Vincentův nápad. Ukázalo se, jak přesně trefil Dingův herní styl – Ding rád dělá konkrétní tahy a bojuje o každou možnost, takže tu pěšce vzal. Gukesh pak měl velikou šanci, ale utekla mu, když místo vyčkávacího h4 šel do manévru s králem (Ke1). To se mu stává málokdy, ale tlak a nervy v zápase dělají své.

SS: Osmá partie – krásná příprava s f6 a přestavbou pěšců, Ding byl znovu v problémech, Gukesh to hrál sebevědomě, i když v závěru to celé trochu vyklouzlo.

GG: Právě. Dingova obrana byla prostě úžasná. Několikrát se zdálo, že Gukesh vyhrává, ale Ding vždycky našel způsob, jak se udržet. Sledovat to bylo velmi napínavé.

SS: Po dvou promarněných šancích (7. a 8. partie) byl Gukesh zklamaný?

GG: Jasně, odnesl si z toho frustraci. Nejhůř na tom byl po desáté partii – říkal, že je znepokojený, že neví, jestli vůbec dokáže vyhrát. Zároveň obdivuju, že to dokázal otevřeně přiznat. Na volném dni jsme s tím pracovali, šli jsme hrát squash, na pláž, dělali jsme zipline – prostě jsme chtěli, aby se odreagoval. Od jedenácté partie už pak hrál mnohem klidněji, vnitřně přijal, že i může prohrát, takže hrál uvolněněji.

SS: Devátá a desátá partie byly trochu klidnější, spíš boj z obou stran, žádné velké výhody. V jedenácté pak Gukesh vytáhl 1.d4 a hned a3, což Dinga donutilo k dlouhému přemýšlení. I tak našel obranu, ale stejně se zamotal a Gukesh vyhrál s krásným tahem Na1. Tím se dostal do vedení, jenže ve dvanácté Ding okamžitě kontroval.

GG: V té dvanácté partii Gukesh nezvolil optimální tahy, a Ding to využil bravurně. Vyvážil tím stav zápasu a zbývaly dvě poslední partie. Třináctou s bílými Gukesh připravil znovu 1.e4 proti Francii a tentokrát to vyšlo skvěle. Měl dokonce vyhranou pozici, ale Ding vymyslel obranu s …Rf8. Ta partie pak skončila remízou, Gukesh přesto nepřestal hrát a Dinga unavil.

SS: A pak přišla partie čtrnáctá. Vypadalo to dlouho na remízu a tie-break, jenže Ding udělal v koncovce fatální chybu 46…Rf2 a Gukesh zahrál 47.Bd5+ s vítězným přechodem do pěšcové koncovky. Kde jsi byl v tu chvíli ty?

GG: Zrovna jsem se chystal na večeři, protože jsem si říkal, že to za hodinu dohraje remízou. A najednou mi přiletěla zpráva, že po …Rf2 je tam úžasný průlom s Bd5. Běžel jsem zpátky k partii a během pár minut bylo hotovo – Gukesh se stal mistrem světa. Fantastické, nečekané, nádherné!


Gukesh – mistr světa v 18 letech

SS: Už jen ta představa, že je mu 18, a stal se mistrem světa… Když jste začínali spolupracovat, měl sice už 2700 Elo, ale i tak by mě asi nenapadlo, že to tak rychle dotáhne k titulu.

GG: Vždycky měl ohromné cíle. Pamatuju si, jak říkal, že se chce dostat do světové desítky do konce roku, a já na to: „Soustřeď se na proces, ne na lámání rekordů.“ A on byl v top 10 snad o dva měsíce později. Už jako dítě tvrdil, že bude nejmladší mistr světa, a taky tomu věřil. Jenže on tomu nejen věřil, on tomu obětoval všechnu energii a čas.

SS: Jeho odhodlání v zápase bylo inspirující. Zmínil jsi i rodiče – táta Rajinikanth je pořád za scénou, ale dává tomu maximum. Jeho máma je také obrovská opora. Všichni to prožívají s ním.

GG: Ano, bez rodiny by to rozhodně nešlo. Rajinikanth dělá neuvěřitelné množství práce, a přitom je skoro neviditelný. Je to ohromná oběť a těžká práce. Ale výsledky to přináší.

SS: Gukesh teď jasně říká, že tohle není konec, chce se dál zlepšovat. Neuvěřitelné. Jaké vidíš jeho další cíle?

GG: Sám říká, že chce hrát co nejlíp. Samozřejmě jsou tu výzvy: boj o nejvyšší rating, další zápasy o titul, kde určitě nastoupí silní soupeři – Fabiano, Hikaru, ale i další mladí jako Arjun, Nodirbek, Alireza… Čekají ho roky tvrdé práce, ale i radosti.

SS: A pro tebe je to zatím asi největší úspěch trenérské kariéry, že?

GG: Rozhodně. Splnil se mi sen. Který trenér by nechtěl, aby jeho svěřenec získal titul mistra světa? Je to nádherný pocit a jsem za to moc vděčný.

SS: Díky za všechny ty informace i za všechno, co jsi pro Gukeshe udělal. V Indii se kvůli jeho triumfu šíleně zvedá zájem o šach. Možná opravdu začíná nová éra.

GG: Doufejme, že ano. Děkuji ti moc!



(Původní rozhovor vedl Sagar Shah, přepis upraven pro přehlednost. )

1x 1773x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
honzales77

Super, právě jsem dočetl.

Dohledal jsem si co je zipline.

+1 /-0 | 27.12.2024 21:22