Festival Czech Open 2021 - Rozhovor s GM Petrem Neumanem, Rozhovor s Pavlem Šimáčkem

21.07.2021 01:00 | Domácí zprávy

Během pondělí 19. 7. 2021 a úterý 20. 7. 2021 se v pardubickém Ideonu odehrál BULINSKÝ & VÁVRA OPEN, otevřené mistrovství České republiky v bleskovém maratónu.

Během pondělí 19. 7. 2021 a úterý 20. 7. 2021 se v pardubickém Ideonu odehrál BULINSKÝ & VÁVRA OPEN, otevřené mistrovství České republiky v bleskovém maratónu. Tímto marátonem tedy pardubičtí ve velkém stylu oslavili mezinárodní den šachu, který v kalendáři připadá na 20. 7. 2021. Turnaje se zúčastnilo 40 hráčů z 5 zemí (Česko, Slovensko, Německo, Polsko, Irák), kteří strávili za šachovnicí 24 hodin a odehráli 117 partií! Vítězem se stal zaslouženě GM Petr Neuman (107,5b) před FM Markem Karasem (SVK, 104,5b) a IM Tomášem Krausem (104b). Turnaj se hrál zároveň jako Mistrovství ČR, kde zvítězil GM P. Neuman, 2. místo obsadil IM T. Kraus a 3. IM M. Červený.

Kompletní výsledky jsou k nalezení na chess-results.

V úterý 20. 7. se uskutečnil CHLÁDEK A TINTĚRA OPEN, otevřené mistrovství České republiky ve Fischerových šachách, Memoriál Vladimíra Nováka. Suverénním vítězem se stal IM Mate Bagi z Maďarska (6,5b), druhé místo obsadil FM Václav Vít Valenta (5b), třetí skončil FM Jiří Bauma (4,5b). Mistrem ČR ve Fischerových šachách se pro letošní rok stal V. V. Valenta, stříbro patří J. Baumovi a bronz si z Pardubic odváží domácí naděje M. Stoček z 2222 ŠK Polabiny!

Kompletní výsledky k prostudování na chess-results.

Kompletní zpravodajství z festivalu, fotogalerie, propozice, online přenos a další informace naleznete na webu Czech Open.

Ve středu a ve čtvrtek se mohou příznivci šachu těšit na jeden z vrcholů letošního festivalu, PARDUBICKÝ KRAJ OPEN, otevřené mistrovství ČR v rapid šachu se zápočtem na ACP TOUR (21. – 22. 7.). Předběžná startovní listina je uveřejněna zde.

Všichni jste srdečně zváni!

Rozhovor s kapitánem družstva ŠK ZIKUDA TURNOV „A“

Po velmi vydařeném víkendu pro hráče Turnova v turnaji E, IM Petr Pisk vyzpovídal kapitána A týmu GM Pavla Šimáčka.

__

Pavle, na úvod rozhovoru gratuluji k vítězství v turnaji ČESKÝ LEV KOLEŠOVICE OPEN, který se zároveň hrál jako MČR.

Jak se vlastně celý úspěch zrodil?

Děkuji, celý turnaj jsme se jako tým dobře doplňovali. Každý z hráčů dokázal v pravou chvíli zabodovat. Oproti minulým rokům jsme měli letos poněkud těžší los, avšak díky tomu si více vážíme celkového prvenství.

Kromě „A“ týmu jste měli letos v soutěži i několik dalších družstev…

Ano, celkem jsme letos postavili do turnaje 5 týmů a všem se mimořádně dařilo. Naše béčko skončilo celkově na 3. místě (2. místo na MČR) a „C“ tým poté na 8. místě. I družstva mládežníků se neztratila.

Obvykle mezi turnajové rozhodčí Czech Openu patří i Tvá manželka Kateřina – prozraď prosím, proč ji na letošním ročníku Czech Open neuvidíme.

Důvod je jednoduchý a krásný, na začátku července se nám narodil druhý syn Štěpán.

Pavle, ke všem Tvým úspěchům Ti gratuluji!

Rozhovor s GM Petrem Neumanem, vítězem bleskového maratónu BULINSKÝ & VÁVRA OPEN

Petře, na úvod rozhovoru gratuluji k vítězství v bleskovém maratónu BULINSKÝ & VÁVRA OPEN, který se hrál zároveň jako MČR.

Jak hodnotíš své další vítězství v tomto náročném turnaji?

Děkuji, je to čím dál tím těžší, jak je člověk starší a fyzička se nelepší. Dnes jsem hrál hodně úsporně – na to, že to byl „blicák“, tak bylo remíz opravdu hodně. Ale z vítězství mám samozřejmě velkou radost.

Jak hodnotíš letošní novinku, kdy maratón začínal již v pondělí v 11h dopoledne (dříve se hrávalo od pondělních 19h do úterních 19h)?

Pro mě osobně to bylo rozhodně lepší, protože jsem ranní ptáče. Když se hraje od 19h, tak má člověk za sebou skoro celý den a ze 24h se stává hodin třicet šest...

Vím o Tobě, že do Pardubic jezdíš na Czech Open velmi rád – kdy jsi tu byl poprvé?

Poprvé jsem tu byl již na 2. ročníku v roce 1991 a za celou dobu trvání festivalu jsem chyběl snad jen třikrát. Czech Open a Pardubice mám rád, jedná se o mou srdcovou záležitost – strávil jsem tu hraním šachu celkem již více než rok !