Favorité ztrácí, vede Argandona

20.08.2014 05:48 | Riga Technical University Open 2014

První nasazený Alexei Shirov na úvod prohrál a musí dohánět ztrátu. Půl bodu ztratil ve čtvrtém kole i druhý nasazený Richard Rapport.

Open Riga zítra vstoupí do druhé poloviny. V odehraných čtyřech kolech byli nejúspěšnější velmistři Melkumyan, Iturrizaga, Kovalenko a mezinárodní mistr Argandona. Tato čtveřice ještě neztratila ani půl bodu a s plným bodovým ziskem vede průběžné pořadí. Překvapením je především výkon Španěla Inigo Riveiro Argandona, který si ve třetím a čtvrtém kole poradil se dvěma favorizovanými velmistry.

Hrací sál (Zdroj: oficiální stránky turnaje)

První nasazený Alexei Shirov je se třemi body na průběžném 26. místě. V prvním kole senzačně podlehl FM Florianu Armbrustovi z Německa. Vítězství to bylo šťastné, ale zjevně německému hráči zvedlo sebevědomí. Armbrust ještě neprohrál, má na kontě 2,5 bodu a s perfo 2636 by mohl zaútočit i na velmistrovskou normu.

Armbrust - Shirov; 1. kolo. Shirov se v lepší pozici dopustil velké hrubky tahem 23...Vd5? po čemž následovalo 24. Jf3. Dáma je chycena a černý přijde o materiál. Následovalo 24...Vh5 25. Jxd4 Vxh6 26. Sxh6 cxd4 27. Sxf8 Kxf8 s netradiční, ale technicky vyhranou, koncovkou.

Kromě prohry Shirova přineslo první kolo řadu dalších překvapivých výsledků. O jeden se postaral také Jiří Houška, který remizoval s americkým velmistrem Samuelem Shanklandem. Na dobrý výkon z prvního kola navázal i v dalších partiích. Remizoval s velmistry Prohaszkou a Baronem. Prohrál až s IM Gonzalesem ve čtvrtém kole. Čtvrté kolo bylo smolné také pro zbývající dva české zástupce v hlavním turnaji. Igor Rausis prohrál s IM Valsecchim a
Richard Biolek mladší s GM Banuszem. Oba tak mají po čtyřech kolech 2,5 bodu.