V Litomyšli uspěli Bulski, Červený a Kaňovský

02.01.2012 05:43 | České šachové vánoce 2011

Šedesát osm hráčů si dopřálo České šachové Vánoce v Litomyšli. Turnaj pořádaný agenturou A64 s cenovým fondem 33 000 Kč přivítal šachisty z pěti zemí, z toho jednu velmistryni, pět mezinárodních mistrů a sedm mistrů FIDE. N...

Šedesát osm hráčů si dopřálo České šachové Vánoce v Litomyšli. Turnaj pořádaný agenturou A64 s cenovým fondem 33 000 Kč přivítal šachisty z pěti zemí, z toho jednu velmistryni, pět mezinárodních mistrů a sedm mistrů FIDE. Nejvýše nasazeným hráčem byl Polák IM Krzysztof Bulski (2519), turnajovou dvojkou byl nejlepší domácí hráč IM David Kaňovský (2453). Hrálo se švýcarským systémem na 9 kol, tempo hodina a půl na partii + 30 s/tah. A nejvýše nasazení hráči své postavení potvrdili. Se sedmi a půl body zvítězil IM Krzysztof Bulski. O půl bodu méně uhráli FM Martin Červený (2347) a IM David Kaňovský.

První nasazený hráč turnaje Krzysztof Bulski předvedl klasický vítězný turnajový výkon - šest výher a tři remízy (výkon 2512). Všechny slabší soupeře porazil, soupeře +2300 dostal v turnaji čtyři, jednoho porazil, s ostatními remizoval. Martin Červený uhrál v pátém až osmém kole sérii čtyř remíz, v ostatních partiích zvítězil. Předvedl výkon 2494 a ke svému ratingu připisuje 25 bodů. Ani David Kaňovský na turnaji přemožitele nenašel. S výkonem 2445 si však ratingově příliš nepolepšil. Podle představ se nedařilo třetímu nasazenému hráči turnaje Marianu Sabolovi (2371), který získal 6 bodů a obsadil 12. místo. Uhrál výkon 2265 a z ratingu odepisuje 14 bodů. Stejně tak nebude spokojen FM Josef Kratochvíl (2233), který na úvod prohrál se dvěma výrazně slabšími soupeři a obsadil 27. místo.

Mladým hráčům se však na turnaji docela dařilo. Tadeáš Baláček (5,5 bodu, 17. místo) či Štěpán Seidl (5. bodů, 22. místo) skončili víceméně "na svém". Pěkné 13. místo obsadil se šesti body Petr Čižinský (2162), Václav Růžička s 5,5 body obsadil 16. místo. S 21. místem, ziskem pěti turnajových a hlavně 43 ratingových bodů bude určitě spokojen Jakub Půlpán.