Sokol Plzeň I – 1. Novoborský ŠK “B“ 2:6
02.11.2008 20:11 | 1. liga západ 2008/2009První letošní venkovní výjezd nás čekal na půdu Sokola Plzeň I, tedy týmu, který nás v posledním zápase sezony loňské překvapivou, ale naprosto zaslouženou výhrou připravil o postup do extraligy. Na obou stranách si tento zápas p...
Poměr časovek byl 4:1 ”pro nás”, jediným časovkářem z domácího týmu byl Michal Bujak.
Nejrychleji skončila partie na první šachovnici. Honza Turner s Markem Vokáčem sice nejprve rozehráli zavřenou sicilskou, která však po postupu černého pěšce na e5 přešla do pozice vznikající spíše ze španělské. Bílý si pro své útočné aktivity zvolil křídlo královské, černý to opačné, nicméně na skutečně ostrý střet nedošlo, protože ještě dříve byla dohodnuta remíza – 0,5:0,5. Remízou skončila i partie na druhé šachovnici, kde Jiří Jirka získal s Honzou Příborským sice perspektivní pozici, ale vzhledem k velmi nebezpečnému volnému b-pěšci bylo potřeba hrát velmi přesně. To se však s nedostatkem času JayJayovi nepodařilo a už v poměrně nejasné pozici zvolil pro družstvo nejbezpečnější pokračování – opakování tahů – 1:1. Před časovou kontrolou skončila ještě partie Petra Kučery staršího s Michalem Bujakem. Oba hráči nad nestandardně sehraným volga gambitem strávili velmi mnoho času, díky lepšímu hospodaření se však do časové tísně dostal pouze plzeňský Bujak a Petr toho pěkně využil – 1:2.
Filipovi se dnešní partie příliš nepovedla a má zatím bilanci 0/2
Po přežití časových tísní se v podstatě hrálo už pouze o skóre – na všech šachovnicích jsme totiž stáli lépe, někde už hladce na výhru. Díky pomoci soupeře jsem nakonec další výhru připsal na naše konto já, začněme ale od začátku. Miloš Svoboda zahrál zahájení velmi nenáročně – nejde tady snad ani o volbu, ona i výměnná francouzská dokáže být nebezpečná, nicméně zvolená výstavba neklade na černého prakticky žádné nároky. Ze zahájení jsem tedy pohodlně vyrovnal, ovšem pro hru na výhru zde existuje poměrně málo plánů. Nakonec jsem se při oboustranných velkých rošádách rozhodl pro postup pěšců královského křídla, čímž jsem získal nepříjemný tlak. Ten vedl k zisku trvalé výhody, kterou jsem ovšem jediným tahem (27...Vf3 místo Kd7) vypustil, a tak mi další možnost naskytla až chybná výměna soupeře. Koncovka jezdec proti střelci byla díky špatnému umístění soupeřových pěšců výhodná, nicméně vyhranou se stala až díky soupeřově závěrečné nepřesnosti – 1:3. Premiérový start v novoborských barvách a hned výhra, lepší start si Soňa Pertlová snad ani nemohla přát. V holandské Filipa Šimůnka jednoznačně přehrála a výsledkem byl zisk centrálního pěšce. Realizace sice nebyla úplně nejpřesnější, o čemž svědčí zejména fakt, že v časové tísni se dokonce 4x (!) opakovala tatáž pozice, ale protože si toho ani jedna strana nevšimla, slavila Soňa zasloužené vítězství – 1:4.
Rozhodující bod přidal na naše konto Tomáš Kulhánek. I když ten k tomu potřeboval zřejmě nejvíce štěstí z celého družstva. Oboustranný stonewall, ve kterém Tomášovi zbyl horší bělopolný střelec proti jezdci, zaváněl průšvihem. Když se Česal vyřítil tahem g4 útokem na královském křídle, očekával jsem během několika tahů matový závěr. Naštěstí se tak nestalo a Tomáš mohl přejít do protiútoku. Fázi okolo časové tísně jsem v této partii neviděl, protože jsem nejprve potřeboval dokončit 40 tahů ve své partii, ovšem o to větší překvapení mě zde čekalo. Ve věžové koncovce měl Tomáš 2 pěšce více a vše už bylo otázkou techniky – 1:5.
Smolařem utkání se stal Petr Kučera mladší
Již za vyhraného stavu jsme měli i na závěrečných šachovnicích nabídky remíz, ale naši mladíci se správně rozhodli pokračovat. Zvláště infarktová byla věžová koncovka u Honzy Vrány – on i Havlík se dvěma spojenými pěšci řítili vstříc proměně. Složitou pozici musel Honza, který tuto fázi partie hrál již jen díky bonifikaci, místo konkrétního propočtu řešit pouze intuitivně a jak závěrečný výsledek napovídá, odmítnutí remízy bylo i v takto složité pozici správné – 1:6. Smolařem utkání se stal Péťa Kučera mladší. Z benoni si udržoval trvalou výhodu, přežil první časovou kontrolu a i poté Radka Turnera přehrával. Výsledkem byla koncovka lehkých figur s 2 pěšci více, ovšem při opětovných časových problémech Péťa nevěděl kudy dál. Nakonec vymyslel jediný možný plán v podobě průlomu g5, ten ovšem uskutečnil v nejméně vhodný okamžik a možná trochu frustrován, že jinak podařená partie skončí remízou, dokonce překročil čas a prohrál – vítězíme tedy 6:2.
Celkově se jednalo o velmi vydařený zápas, kdy jsme od počátku stáli dobře prakticky na všech šachovnicích. Jako kapitán si samozřejmě přeji, aby takovýchto zápasů bylo v sezoně co nejvíce, třeba již za 14 dní v duelu proti Space Poštovní spořitelně "B". Těšit se můžete i na online přenos.
Fotogalerie
Kromě hráčů zmíněných v miniaturách se v dnešním zápase ještě představili:
Jan Turner, 1. šachovnice domácích
Marek Vokáč, 1. šachovnice hostů
Jan Příborský, 2. šachovnice domácích
Jiří Jirka, 2. šachovnice hostů
Jaroslav Česal, 3. šachovnice domácích
Tomáš Kulhánek, 3. šachovnice hostů
Petr Kučera, 4. šachovnice hostů
Miloš Svoboda, 5. šachovnice domácích
Soňa Pertlová, 6. šachovnice hostů
Jindřich Havlík, 7. šachovnice domácích
Jan Vrána, 7. šachovnice hostů
Radek Turner, 8. šachovnice domácích
Soňa, vajnštejn: Ano, skutečně to bylo "pouze" 3x, takže za drobnou mystifikaci se omlouvám. Při psaní článku jsem ještě neměl partie, takže jsem vycházel jen z rychlé analýzy v předsálí:-) Ksždopádně souhlas, že v časovce je toto pro soupeře velmi obtížné reklamovat.
Souhlas, pozice se opakovala jenom 3x zrovna jsem si partii prehraval a musel jsem nad tim hodne koumat, abych to nasel, takze se nedivim, ze si toho souper nevsiml :)
Ta pozice se opakovala jen 3x a navíc byla rafinovaná ;-) Jsem to zahrála psychologicky tak, že si toho ani jeden z nás nevšim, ne? 8-)
Však hej, ale bacha na 2. šachovnici hostí:-)!
Vaculdovi díky za rychlý článek s fotkami a partiemi!
Sonicka vyzera svarne dievca :)