Deset kol, nebo K.O.?

11.09.2013 06:00 | Zápas o mistryni světa 2013

Hou Yifan, nebo Anna Ušeninová? Právě dnes začíná v čínském Tchaj-čou zápas o ženský šachový trůn. Utkají se druhá a sedmnáctá hráčka ratingového žebříčku. (Staro)novou mistryni světa poznáme nejpozději 27. září.

Hou Yifan, která se ve svých šestnácti letech stala vůbec nejmladší mistryní světa, si tentokrát vyzkouší roli vyzyvatelky. Anna Ušeninová trochu překvapivě zvítězila v roce 2012 na MS v Chanty-Mansijsku, které se hrálo vyřazovacím způsobem. Ve finále tehdy zdolala až v tie-breaku Antoanetu Stefanovovou. Svůj „mistrovský pás“ obhajuje poprvé a má nejlepší příležitost dokázat, že loňský triumf nebyl náhodný. S ratingem 2500 sice Ušeninová patří do nižší váhové kategorie než Hou Yifan (2609), rány ale umí rozdávat pořádné. Na nedávném Světovém poháru se o tom přesvědčil i „heavyweight“ Peter Svidler, kterému při pohledu na políčko f2 slzí pravé oko ještě teď. Připomeňme, že Hou Yifan má vyzyvatelské právo díky vítězství v sérii GP 2011/12.

Ukrajinská mistryně světa a čínská vyzyvatelka sehrají zápas na 10 partií. Kdo získá 5, 5 bodu, zvítězí. Bude-li po deseti partiích stav 5:5, jde se do tie-breaku. Cenový fond zápasu činí 200 000 €, vítězka si připíše 60% této sumy (v případě výhry v tie-breaku 55%). Časová kontrola činí 90 minut na 40 tahů a 30 minut do konce partie + 30 s/tah. Tie-break by se hrál na čtyři partie v rapid šachu, poté dvě partie v bleskovém šachu. Při remíze se znovu dvakrát zableskne, a to jako předzvěst možného finálního rozhodnutí – armageddonu. Partie začínají v 15 hodin místního času (v 9:00 našeho času).

Rating a postavení na ženském žebříčku sice favorizují Hou Yifan, vzájemnou bilanci však mají hráčky vyrovnanou: aktivní skóre plus jedna sice má Hou Yifan, Ušeninová však sedm z osmi partií hrála černými figurami! Naposledy se hráčky utkaly na turnaji GP v Ženevě, kde vyhrála Ušeninová.