V neskutečně silně obsazeném turnaji, s průměrným elem 2797, je vysoké procento remíz, zatím 23/30. 5x zvítězili hráči s bílými figurami a 2x s černými. Na této úrovni je těžké svého soupeře překvapit a přehrát a nedaří se to ani mágovi posledních let, úřadujícímu Mistru světa Carlsenovi. Naopak, v divokém čtvrtém kole Carlsen kapituloval s Aronianem.
Carlsen uznává kapitulaci (foto: Lennart Ootes)
V pátém kole přišlo výsledkové uklidnění, ale hned následující den na dvou stolech došlo k uzmutí celého bodu. Viši Anand vynuloval jednu nulu na úkol Caruany, druhým úspěšným byl Aronian, který pokořil Kramnika a dostal se do vedení společně s Nakamurou.
Dovolím si přirovnání k špičkovému fotbalu. I tam mají špičkové týmy v posledních letech soupeře přehrávat od úvodní minuty a často se rozhoduje až těsně před koncem, kdy začíná pracovat únava. Tak se nechme překvapit, jestli se něco podobného odehraje i v posledních třech kolech v Norsku, která jsou na pořadu ve středu, čtvrtek a pátek.
text a komentář: IM Pavel Šimáček
Aronjanovi to "na stará kolena" přeju. Carlsen musí být otřesen - dostat v jedný partii Sxh7+ a ve druhý Sxh6, to je noční můra.
Carlsen už trošku ztrácel motivaci se zlepšovat. Na žebříčku měl velký náskok, o mistra světa mu tam předhoděj někoho za zenitem nebo protekční dítě. Caruana ho také neohrožuje, něják ustrnul, když vlétl jak kometa, která čeká jen na termín boje o mistra světa. To se hledá ke studiu variant a nacházení nových těžko síla. Spoléhá na instink, na techniku, na mládí, že soupeře nějak přehraje.
Jenže oni se zjevují další hladní žraloci.
Aronjan furt věří, že o něm historie nebude psát, jako o kouruním princi, který na metu nedosáhl. Navíc zatím ani nedosáhl na boj o mistra světa muž proti muži. Tak dělá a je to vidět.
A další touží také Magnuse vyzvat. Turnaj kandidátů bude moc zajímavý. Snad ti nejhladovější žraloci, kteří maj šanci sehrát s Magnusem zápas, který vejde do historie, se v kandidátech psychicky nepodělaj, jak obvykle.
No to jsou věci! Odcházel jsem od přenosu, že na italský posunovačky nemám náladu ... a oni z toho udělají takový divočiny - a ještě ty výsledky!
Co se to tam s těmi supervelmistry děje ? Carlsen je nějakej špatnej...ono je to na něm i vidět bych řekl. a Aronian ...moc ho nemusím,ale teda ten jede....
Nad Carlsenem se stahujou mračna.
Také se těším na analýzy někoho 2770+. Zejména, jestli se dozvíme ortel pro pokračování 13. - b6 14. b4 Db2. To je nad mé síly, i s podporou techniky.
Jen poslední poznámka : zmíněný manévr Vf3-b3-e3 je krása, ale není lepší prozaické 22. Jc3, kde V+2S+c-pik:2V by mělo být technicky vyhrané ? V+S(b-sqr) +gh : V+fgh budu umět dostat a žiju v domnění, že to je hotovo ... ale nekontroloval jsem motorem.
Ve variantě 14. Je1 možná černý může místo braní na a4 16. - Vb8 !? +/- ... každopádně velice příjemný výběr za bílého.
Jen ještě dodám (nejen pro Bucefala ), že krása 10. Sc2 je i v tom, že černý ( pokud nevezme na a3 ) nestihne po e4 typové dc4+e5, protože na d3 nevisí střelec a e4-e5 by získalo materiál => je nutno de4 a pohodlné trvalé +=..
Levon se výhrou s Vladem vyšvihl na live přes 2800, na 4.místo, šest je v klubu 2800, Naka se tam také dere.
Vše zatím live, neoficiální hodnocení.
Magnus to hraje jak v blicáku, kde mu to šlo, nenáročné zahájení a jako že na malou výhodu vyhraje. To holt v delších partiích proti špičce neplatí.
Viši dnes vycvičil černými Fabiana a strategicky moc hezky
Magnus ztrácí za Norway Chess zatím 8,1 bodu.
U mistra světa odhaduji-zatím zhruba -13 pokud se nezlepší bude klesat k fide elu 2800.
po 13. ... b5 14. b4 vůbec nevidím za černé obranu, např. 14. .. Je4 15. Jb1 Db2 16. Jg5 Jdf6 17. Se1
Novinka 10. Sc2 je ďábelská.
Za mě je správné 11. ... Sd6. Podle mě se černému po tomto tahu nic neděje. Při partii kterou jsem sledoval online se mi nelíbil tah 10. ...Vd8. Tento tah je však ještě vpořádku. Po 11. ... Sd6 jsem nenašel za bílé nic přesvědčivého. C5 s dalším b4 a a4 nefunguje pro e5 odpověď, e4 taky mnoho nedává. 12. Ve1 vypadá dobře. Mohlo by se stát 12. ...dxc4 13.bxc4 c5. A nic se neděje.. Nemám však elo 2800, abych to mohl posoudit.
Děkuju za názory a doplnění.
Podíval jsem se na to znovu a musím konstatovat, že po 13...b5 14.Je1! stojí černý (přinejlepším) podezřele. Ale to nic nemění na faktu, že 13...b6 je horší a 13...b5 lepší. Zvlášť s ohledem na možnost 14.Jb1, které Aronian nevyužil. Zdá se, že 13...g6 by mohlo být nejlepší, každopádně mám dojem, že by to měl hrát černý už od začátku úplně jinak. Ostatně jste si mohli všimnout, že jsem předchozí průběh nekomentoval, protože si nejsem jistý, kde se za černého stala chyba. (=Nerozumím tomu. )
Tak jak tak ještě jednou díky za šachové komentáře.
O něco podrobnější rozbor partie Aronian-Carlsen se dá případně shlédnout na youtube (P. Svidler pro chess24.com). I on tvrdí, že 13. ...b5 není příliš dobré.
Dobrý den,
mám pocit, že v partii Aronian-Carlsen je celá varianta špatná. Do PC jsem to nedvál. Nicméně jsem toho názorů, že po 13.c5 černý stojí špatně a to i po 13....b5