V neděli 13. dubna 2014 uplyne 155 let od narození významného šachového organizátora a funkcionáře Viktora Tietze.
Ten se narodil v osadě Neusorge (Nová Starost; dnes součást města Rumburk). Ve fotogalerii je reprodukována fotokopie stránky z matriky, uložené v SOA Litoměřice (http://www.soalitomerice.cz).
Studoval gymnázium (postupně v České Lípě, v Praze na Novém Městě a v Litoměřicích), poté v Grazu a ve Vídni.
Dne 1. března 1888 byl spoluzakladatelem Nového vídeňského šachového klubu (Der Neue Wiener Schachklub).
Zúčastnil se hlavního turnaje 6. kongresu Německého šachového svazu (Der Deutsche Schachbund) v roce 1889 ve Vratislavi (Breslau, Wrocław), ve skupině, kterou vyhrál budoucí mistr světa Emanuel Lasker.
V 90. letech 19. století působil v Praze na zemském finančním ředitelství a jako hráč v Pražském šachovém klubu (Prager Schachklub) a poté se stal úředníkem v Karlových Varech. Postupně se stal vrchním daňovým inspektorem, městským zastupitelem a okresní starosta. Na domě Kaunitz, kde bydlel (dnes třída TGM 5/697), je od 4. prosince 1999 pamětní deska.
V úterý 5. prosince 1899 zde v restauraci hotelu U zlatého stromu (Zum Goldenen Baum; dnes I. P. Pavlova 512/24) s dalšími příznivci šachové hry zakládá Karlovarský šachový klub (Karlsbader Schachklub), který se do druhé světové války stává významným centrem šachové hry v českých zemích.
Připisuje si také prvenství – první šachový zápas předních mistrů (Albin – Marco, 1901), první mezinárodní šachový turnaj v českých zemích (1907, 1. Rubinstein). Další tři skvěle obsazené turnaje proběhly v letech 1911 (1. Teichmann), 1923 (1.-3. Aljechin, Bogoljubov a Maróczy) a 1929 (1. Nimcovič), roku 1902 zde hráli zápas Janowski se Schlechterem, 1932 Euwe s Flohrem a 1941 Bogoljubov s Euwem.
Viktor Tietz stál o Velikonocích 1921 i u zrodu Německého šachového svazu v Československu (Der Deutsche Schachverband in der Tschechoslowakei), v jehož čele stál v letech do roku 1931.
Vynikající šachový organizátor a slušný hráč byl také šachovým publicistou. Jeho články v šachových časopisech se týkaly zejména systému odměňování šachistů (Systém Tietz).
Viktor Tietz zemřel ve středu 8. prosince 1937 v Karlových Varech.
V pátek 5. prosince 1997, symbolicky po 98 letech, vznikl v Karlových Varech Karlovarský šachklub Tietz. Ten navázal na ŠO TJ Lokomotiva Karlovy Vary, je nejúspěšnějším a největším klubem v Karlovarském kraji. V soutěži družstev vyhrál v letech 2007 a 2013 2. ligu, roku 2014 postoupili jeho hráči do 1. ligy mladšího dorostu. Navázal styky s šachisty partnerského města Baden-Baden, se kterými sehrál v letech 2009 a 2010 dva zápasy.
Na počest Viktora Tietze organizuje Karlovarský šachklub Tietz od roku 1998 Memoriál Viktora Tietze v rapid šachu, hraný zároveň jako Krajský přebor Karlovarského kraje. Již 17. ročník proběhne v neděli 20. dubna 2014 v Alžbětiných Lázních v centru Karlových Varů (http://www.memorial.tietz.cz/).
V neděli 13. dubna 2014, 155 let od narození Viktora Tietze, hraje Karlovarský šachklub Tietz utkání posledního, 11. kola 1. ligy – skupiny západ, a to v Praze s TJ Bohemians. V případě úspěchu bude klub i nadále držitelem přívlastku prvoligový...
Josef Halla
Další informace:
www.tietz.cz,
www.facebook.com/KarlovarskySachklubTietz.
155 let od narození Viktora Tietze
10.04.2014 17:09 | Uživatelské zprávyV neděli 13. dubna 2014 uplyne 155 let od narození významného šachového organizátora a funkcionáře Viktora Tietze.
Tobě nemůže Zdeňku, Ty takové běžné slůvko, jako je mé jméno, musíš mít dávno přidáno ve slovníku Wordu, vždyť se dohaduješ ještě s jedním, byť to není můj příbuzný.
Tak to , Pavle, až Ti budu něco psát, si budu muset dát bacha, abych Tě neoslovil : Chrt
jh_72. To znám, "vot těchnika". To jsem taky tisknul v práci pí. Vocáskové potrvrzení a říká mi, že se nejmenuje Ocásková. Tak pardon, vždyť to přeci vím, napíšu znovu a znovu s O. Pak jsem word pochopil a ona naštěstí také. Hůře dopadl kolega známého, když odeslal důležitý dopis do jiné firmy na krásném hlav. papíře, paní ředitelce Opálecké a nevšiml si, že Word udělal z ní ředitelku Opileckou.
Díky za upozornění. Člověk musí, píše-li ve WORDu, udělat korekturu i po dopsání, neboť jinak si vloží nějakou automatickou opravu... :-)
Pěkný článek! Jen bych opravil jméno Schlechterova soupeře v zápase 1902 - nikoliv Janovič, leč Janowski. O skvělých kombinacích pana Tietze by mohlo být uvedeno více...