Shtembuliak se do vedení turnaje prodral v 5.kole a už před sebe nikoho nepustil. Předvedl celkem univerzální hru, nehnal se po výhodě v zahájeních, ale spoléhal víc na dobrou techniku a umění vytvořit problém i v rovných pozicích - trochu Carlsenovská škola. Uvidíme, jak se tímto stylem dokáže prosadit v dalších letech.
Shuvalova strávila v Indii skoro celý měsíc a byl to asi zatím nejlepší měsíc jejího života. Odváží si totiž domů dokonce 2 tituly mistryně světa, po kategorii do 18 let triumfovala i v další trochu starší kategorii. Rodí se další hráčka špičkového světového kalibru, hrou mi trochu připomínala svou krajanku Goryachkinu, která už začíná aspirovat na boj o titul mistryně světa. I Shuvalova spoléhá především na velmi dobrou techniku a je ochotna hrát vytrvale i dlouhé rovné partie - další učedník Carlsenovského pojetí hry. K titulu ji vynesla dlouhá šňůra výher mezi 5. a 10. kolem, její nástup nedokázal nikdo z konkurentek zachytit.
Stříbro z juniorů získal Armén Shant Sargsyan, bronz jeho krajan Aram Hakobyan. O všem rozhodlo až poslední kolo, smutný je určitě Španěl Miguel Santos Ruiz, který jediný tvrdě pronásledoval celý turnaj vítěze, závěrečnou prohrou se Sargsyanem však stříbro směnil na brambory.
Kontakt s vítězkou juniorek dokázala držet jen Mobina Alinasab z Íránu, stříbro jí patří naprosto zaslouženě. Bronz ukořistila na poslední chvíli a o pověstný chloupek pekelným finišem další Ruska Elizaveta Solozhenkina.
A kam se poděli nejvýše nasazení hráči obou soutěží? Íránec Tabatabei (2642) zřejmě trpěl zdravotními problémy, hru ukončil už po 9. kole a v účtu má celkem 3 kontumační prohry. 58. místo se mu v takovém případě těžko dá vyčítat. Jednička mezi juniorkami Číňanka Zhu Jiner se v průběhu turnaje zcela rozložila, jen 6 bodů a 38. místo doma určitě nikdo nepochválí.
Moc mluvím o jiných? Nu o našich reprezentantech se mi ani moc mluvit nechce. Chyb bylo jednoduše příliš mnoho, jak je vidět jak z tabulky, tak i z reportu na webu ŠSČR. Bodově je na tom nejlépe Nela Pýchová, která téměř uhájila svou nasazovací pozici, jenže z našich také odepsala nejvíce bodů ratingu, tak není důvod moc jásat. Z ostatních může být spokojena jen Anežka Vlková, jediná s ratingovým přírůstkem, ale ve druhé polovině soutěže už jí docházely síly.
Viktor Gažík sice táhl slovenskou výpravu, ale 6 bodů a 30. místo určitě také neodpovídá jeho ambicím, navíc rovněž s minusovou ratingovou bilancí.