Tajná mise

11.05.2011 05:43 | Zápasy kandidátů 2011

O angažování Jiřího Dufka do týmu Veselina Topalova pro zápas s Anandem v Sofii se vědělo poměrně předem, ani působení Sergeje Movsesjana v týmu již svého reprezentačního kolegy Levona Aroniana pro květnové kandidátské boje neby...

O angažování Jiřího Dufka do týmu Veselina Topalova pro zápas s Anandem v Sofii se vědělo poměrně předem, ani působení Sergeje Movsesjana v týmu již svého reprezentačního kolegy Levona Aroniana pro květnové kandidátské boje nebylo žádným tajemstvím, ale...v utajení zatím zůstává česká stopa, která bude otištěna v historii kandidátských zápasů v Kazani 2011. Jelikož Boris Gelfand ve čtvrtfinále vyřadil ázerbájdžánskou jedničku Shakhriyara Mamedyarova, můžeme s informací vyjít na světlo.

Viktor Láznička v týmu Mamedyarova

Ještě před samotným zápasem v Kazani jste měli v polovině dubna soustředění. Kde jste byli a co bylo hlavní náplní?

"Byli jsme nedaleko Baku ve vojenském odpočinkovém středisku na pobřeží Kaspiku. Tato možnost se nám naskytla díky známosti Shakriyara s vysoce postaveným generálem. Náplní byla pochopitelně především příprava zahájení. Dostalo se ale i na fyzickou a psychickou stránku věci."

Viktor Láznička

Jaké šance dával Mamedyarov sám sobě na postup přes Gelfanda? Byl optimista?

"Myslím, že si věřil, ale byl zároveň realista, věděl, že proti němu zasedne nad míru zkušený hráč užší světové špičky. S blížícím se začátkem zápasu se však choval trochu nervózněji. A po nevyužité šanci v první partii byl zcela nesvůj."

Co tvoje úloha v týmu a jak si prožil těch šest dní?

"V Kazani jsme pouze dolazovali jejich půlroční práci. Připravovali jsme se hlavně večer před partií a trochu následující dopoledne."

Mamedyarov zvolil bílými v obou partiích 1.e4, co očekával za reakci? Přeci jenom sám častěji hraje 1.d4?

"Ruská byla nejpravděpodobnější volba Gelfanda, proto se jí udílela největší porce času. Myšlenky v sicilské taky nějaké byly, ale ve srovnání s ruskou nijak zásadní. Mamedyarov měl rovnocenné možnosti, jak d4 tak e4. Nakonec dal přednost královskému pěšci. Největší dilema nastalo před třetí partií. Volba, zda zahájit tahem d4 či e4, se ukázala být nelehkou. "

A zvolil opět tah královských pěšcem a sicilskou postavil čistě na útok na krále. Vypadalo to tak trochu buď a nebo. Co ho k tomu vedlo?

"Opravdu chtěl získat komplikovanou pozici bílými, protože se obával Gelfandova nástupu ve čtvrté partii. Proto ta agresivnější volba. Bohužel po Kh8, kterému jsme se v přípravě nevěnovali, zpanikařil a začal hrát slabě. Naopak Gelfand předváděl své maximum."

To jste měli na šachovnici tak daleko?

"Kh8 už tam nebylo, věnovali jsme se Sf6 a musím říct, že až zbytečně daleko a mezitím nám unikl takový logický tah králem."

Co se dělo před čtvrtou partií, měli jste napilno nebo se naopak už ve vyrovnání zápasu moc nevěřilo?

"Příprava šla v podstatě stranou. Mamedyarov se snažil odpočinout si a jít na partii s čerstvou hlavou. Jakousi představu o tom, co se vyskytne na desce, měl, ovšem takové partie beztak nerozhoduje zahájení nýbrž psychika. Mám zato, že už byl tak trochu smířený s osudem."

Zazněl názor Mamedyarova na systém vyřazovacích bojů?

"Jako všichni si myslí, že je tu větší faktor náhody a kvalitativní rozdíl se nemusí projevit. Preferoval by delší zápas."

Měl jsi možnost sledovat ostatní duely? Co říkáš na jejich výsledky?

"Překvapil mě Kamsky, hrál velmi energicky, zato Topalov výrazně pod svojí obvyklou úrovní. Aronian měl také velké oči, hodně chtěl a byl asi taky trochu nervózní, což vyústilo v nevyužité šance a ztrátě celého zápasu. Radjabov se na Kramnika dobře připravil a v podstatě mu nic nepovolil, byl to souboj rovných, který rozhodlo štěstí. "

Děkujeme za rozhovor.

5x 1215x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (5) Aktualizovat
11.05.2011 11:46 | Autor neznámý

K níže uvedeným diskuzím: osobně si myslím, že Viktor byl zajímavou volbou Mamedyarova.

Podle mého skromného názoru hrají při volbě lidí do týmu špičkových hráčů mj. roli 2 důležité faktory - zaprvé, detailní znalost teorie zahájení a možnost přinést něco podnětného v této fázi. A zadruhé, výběr sparring partnera se stylem a myšlením podobným soupeřovu.

(Z tohoto pohledu bych trochu zpochybnil angažování Sergeje, který pro Aroniana díky svému odlišnému repertoáru a jinému stylu hry než má Griščuk asi nebyl - přes své nesporné světové kvality - optimální volbou.) 

Gelfand je bojovník vycházející ze zabezpečené obrany (tou je v jeho případě myšlena i excelentní znalost zahájení). A podobně se prezentuje i Viktor, u kterého je možná posílený ten bojovník snad trochu na úkor znalce teorie.

Mamedyarov chtěl podle mého zkoušet, jak by v některých pozicích mohl přibližně reagovat Gelfand. Osobně si ale myslím, že s Gelfandem prohrál v hlavě dříve než na šachovnici. Mj. i proto, že mu chybí Gelfandovy zápasové zkušenosti a v důležitých momentech nezachoval chladnou hlavu.

Jinak oceňuju Gelfandův skvěle propracovaný repertoár černými - kombinace supersolidní ruské a superbojovného Najdorfa je opravdu výjimečná.

 

11.05.2011 11:25 | Autor neznámý

No tak je jasné, že top hráč si nemůže vzít za sekundanta top hráče, protože se spolu můžou utkat a může to být použito proti němu. Ale měl by si vzít nějakého specialistu na konkrétní zahájení a na které zahájení je specialista Lázňa, to netuším.

11.05.2011 11:01 | Autor neznámý

Dobrý den,

zajímavý rozhovor, ale:

1. tak jako píše maX, je překvapením že Mamed si vzal Viktora na zahájení

2. naši by asi neměli radit kandidátům. Dufek, Láznička i Movsesjan pohořeli...:) myšleno v dobrém.

3. nemyslím si že výsledky jsou překvapením. Hrálo se na méně počet partií, a tam se zřetelně rozdíly smazávají. Tak jak na MS v hokeji ve čtvrtfinále. Nejlepší 7 -čka by mohla hrát spolu celý týden, a výsledky můžou být všelijaké. Teprve při dlouhodobém zkoumání úspěšnosti jsou jedni lepší (Kanada), dobří (ČR), průměrní (USA, Finsko) a slabší (SLOVENSKO). Takže i když jsem tipoval Aronjana na kandidáta proti Anándovi, svoji šanci nevyužil min. 2x, přišel trest a šanci dostane Griščuk. Jak se s ní popere proti Kramnikovi , je opět přednáma.

Mě tedy až na Griščuka postupující nepřekvapili.

11.05.2011 09:04 | Autor neznámý

Gratulace Lazničkovi, že si takový hráč nechá poradit s "low level TOP". Navíc jsem kdysi četl, že zrovna Láznička má se zahájením sám problémy. Asi už hodně vody uteklo a to je jedině dobře. Pro mě je první část tohoto zápasu překvapení jako MS v kokeji. Mamedyarov asi dojel hlavně na psychickou pohodu jako Topalov, což je škoda v obou případech.Navíc jsem fanda obou hráčů.

11.05.2011 07:35 | Autor neznámý

 A kdo pomáhal tak dobře Gelfandovi?