Nechat nebo změnit?

08.06.2011 06:43 | Zápasy kandidátů 2011

Je současný systém výběru vhodného vyzyvatele mistra světa i nadále udržitelný? Tuto otázku si po skončení kandidátských zápasů v Kazani kladli mnozí rozladění a nespokojení fanoušci, funkcionáři, ale i samotní hráči. V norm...

Je současný systém výběru vhodného vyzyvatele mistra světa i nadále udržitelný? Tuto otázku si po skončení kandidátských zápasů v Kazani kladli mnozí rozladění a nespokojení fanoušci, funkcionáři, ale i samotní hráči. V normálním klasickém tempu skončily rezultativním výsledkem pouhé tři (!) partie. O osudech jednotlivých zápasů se rozhodovalo v drtivé většině v tie-breaku zkráceným tempem v rapidu a v bleskovkách. Je třeba si položit otázku: je tohle to, co chceme vidět i v budoucnu? Existují hráči, kteří měli (a mají) ke stávajícímu systému výhrady, a proto se ho nezúčastnili, jako Magnus Carlsen, jsou ale i takoví, jako Ruslan Ponomarjov, kteří prohlašují, že jsou připraveni přizpůsobit se a hrát za jakýchkoli podmínek.

SILVIO DANAILOV: Zaveďme sofijská pravidla!

„Byl jsem osobně přítomen v Kazani během kandidátských zápasů. A takové jsem vyvodil závěry:
1) V dané době (bylo to před poslední partií finálového zápasu) máme 27 remíz z 29 klasických partií. Mnoho z těchto remíz bylo velmi krátkých – 12, 15, 18 tahů apod. Dokonce i v rapidu jsme viděli osmitahovou (!!!) remízu. Je to ostuda a katastrofa pro obraz šachu a pro FIDE samotnou. Vyvstává otázka: proč výbor pro pořádání MS nezavedl v pravý čas sofijská pravidla?
2) Někteří hráči dělali krátké bezobsažné remízy účelově, aby se o výsledku utkání rozhodlo ve zrychlených partiích, v rapidu a bleskovkách. Potíž je v tom, že se jedná o mistrovství světa v klasickém šachu – proč by se tedy mělo rozhodovat v bleskovém šachu? Výbor díky předchozím zkušenostem dobře věděl, k čemu vede systém krátkých zápasů, proč ho tedy znovu doporučil?
3) Úroveň propagace šachu v Kazani je velmi nízká. S několika výjimkami v podobě ruských médií nebyl o soutěž ze strany mezinárodního tisku žádný zájem. A to rovněž poškozuje šachy a FIDE.

Závěr: Komise pro pořádání mistrovství světa, která je zodpovědná za tento systém, selhala a měla by ihned odstoupit. Předsednictví FIDE by mělo jmenovat nové členy komise na příštím zasedání v Al Ain, aby se podobnému selhání napříště zabránilo a zlepšila se situace do budoucna.“

ZURAB AZMAJPARAŠVILI: Takhle krátké zápasy jsou nerozumné

„Kam tak spěcháme? Zápas o titul mistra světa probíhá jednou za dva roky a my chceme rozhodnout o vyzyvateli za jeden měsíc? Je možné přilákat sponzory, kteří budou podporovat delší zápasy, které se nebudou odehrávat na jednom místě a ve stejnou dobu.“

VLADIMIR KRAMNIK: Vždy jsem preferoval místo zápasů turnaj

„Souhlasím s kritiky, kteří říkají, že tento systém není vhodný pro dnešní kandidátské zápasy v klasickém šachu. To bylo zřejmé hned. Já jsem vždy dával přednost formátu turnaje. I tady to původně měl být uzavřený turnaj, kde by se utkal každý s každým, ale pak to FIDE z nějakého důvodu, který neznám, změnila na formát zápasů. No vlastně bych ani neřekl, že je to zápasový formát – spíše je to K.O. systém, protože čtyři partie, to není skutečný zápas. Nebyl to dobrý nápad. V první řadě si pojďme přiznat, že turnaj v Kazani nebyl ze šachového hlediska příliš zajímavý. I když se vyskytly i kvalitní partie, tenhle systém nutí hrát hráče opatrně, někdy dokonce jen přežít do tie-breaku, zejména pro hráče, kterým zkrácené tempo víc vyhovuje. To je velmi účinná strategie, když máte tak omezený počet klasických partií – ale to nemůžete nikomu klást za vinu – vždyť se hraje o titul mistra světa. Pro mnoho hráčů je životním snem sehrát zápas o titul, takže využijí všech prostředků, aby zvětšili své šance na úspěch, což pro některé znamená „přeskočit“ klasické partie a dostat svého soupeře do zkráceného tempa. Vidět tento styl hraní je ale poněkud skličující.

Vladimír Kramnik

To jasně ukazuje, že je třeba změnit systém – dvěma způsoby. V první řadě musí být kladen mnohem větší důraz na klasické partie. Nemohu říct, že V Kazani probíhal turnaj v klasickém šachu – byl zčásti v klasickém tempu, zčásti v rapidu a zčásti v bleskovém šachu – což je v pořádku pro normální turnaj. Ale pokud se jedná o klasický šachový turnaj kandidátů, měly by se hrát hlavně klasické šachy, což by se vyřešilo turnajem. Já jsem například v Kazani sehrál víc rapid partií a bleskovek než těch klasických, což je divné. Zadruhé – musíme najít formát, ve kterém by hráči byli nuceni hrát agresivněji, aby nebylo výhodné projít dál děláním remíz. Pokud je někdo odhodlán vynutit remízu, je v tak krátkém zápase velmi obtížné proti tomu něco udělat. Možná k tomu budou muset být vytvořeny i nějaké umělé prostředky. Například určit, že v turnaji bude třeba k postupu minimálně čtyřikrát vyhrát – nebo i víckrát, protože si nebudete moci být jisti, že ani jednou neprohrajete – což by hráče nutilo vybírat si mnohem složitější zahájení oběma barvami, turnaj by byl zajímavý, protože remíza by nikoho neuspokojovala. Také by to přitáhlo více sponzorů, tím jsem si jist.

Nemůžeme hráče nutit, aby mnohem víc trénovali bleskovky, místo toho, aby předváděli své umění v klasických partiích.

Ano, i já jsem dělal krátké remízy, nebyl jsem z toho příliš šťastný, ale byl jsem k tomu tak trochu donucen. Mé partie bílými byly dost komplikované, plné napětí a boje. Cítím se zodpovědný bojovat o výhodu, když mám bílé, a usilovat o ni, i když jsem ji po zahájení nezískal. Ale s černými figurami je velmi obtížné a neuvěřitelně riskantní vyhýbat se „remízovým tendencím“, protože se může snadno stát, že se ocitnete ve špatné pozici. Je to hloupé – prohrajete partii, ztratíte zápas a cítíte se jako idiot. Já to neudělal, ale možná jsem v určitém okamžiku měl. Je to těžké rozhodnutí, které vás může na takovéto vysoké úrovni snadno zradit.

Takže obecně si myslím, že by se mělo něco udělat. Je legrační, že i Silvio Danailov má, zdá se, podobné názory. Napsal na toto téma otevřený dopis, místo Topalova, jako obyčejně. Ačkoli Danailov tím spíše sledoval své politické ambice, měli bychom využít této historické příležitosti, kdy máme oba na nějaké téma stejný názor. (smích) Změna je otázkou zdravého rozumu a Kazaň jasně ukázala, že už to dál nemůžeme ignorovat.“

BORIS GELFAND: Neměl jsem tu původně hrát

„Podle předchozích pravidel jsem se měl utkat rovnou s Aronjanem – on jako vítěz Grand Prix, já jako vítěz Světového poháru. Potom se začalo všechno měnit, zamotávat… Nebyl jsem naštvaný. Změna pravidel – prosím, připravím se i na tuto změnu. Zavedli další – připravoval jsem se na další.“

ALEXANDER GRIŠČUK: Hrál jsem, jak nejlépe jsem uměl

Alexander Griščuk

„Považuji za hloupost, že mě na některých internetových fórech obviňovali ze „zbabělosti“, z toho, že jsem se v každém zápase chtěl jenom dostat do tie-breaku. V každém zápase se člověk snaží vyhrát, a snaží se tak, jak může. Zaprvé – s Aronajnem byly všechny partie bojovné, pouze v zápase s Kramnikem by se dalo říci, že jsem použil výše zmiňovanou taktiku. Ve skutečnosti jsem nevěděl, co mám dělat. Nechtěl jsem jít bílými do méněcenné pozice jen proto, že jsem byl bílý: nu co, remíza, tak tedy remíza, budeme hrát další partii. Pouze jsem se přizpůsobil danému systému, nic víc, nic míň.“

zdroj: chessbase.com, chesspro.ru, chess-news.ru

114x 1840x
Fotogalerie
Komentáře (114) Aktualizovat
13.06.2011 12:48 | Autor neznámý

viz můj příspěvek 10.06.2011 14:30:44

13.06.2011 10:58 | Autor neznámý

Asi by bylo třeba zvolit takový formát soutěže, aby hráče k remízám nenutil. A´t už zápas na více partií, nebo třeba vícekolový turnaj.

Při takto pochopitelně krátkých zápasech pochopitelně převládá opatrnost.

Všechny ostatní nápady, jak remízám bránit, neřeší příčinu.

Kdysi o tom boji s remízami psal Jiří Veselý. Nepamatuji si už, kde to bylo. Snad Psychologický průvodce šachovou partií ?

 

12.06.2011 11:03 | Autor neznámý

 Pavel Háse: Ano, z hlediska naší sviňské kapitalistické současnosti a celkové uspěchanosti doby je varianta dlouhých vyřazovacích zápasů obtížně průchodná, proto jsem napsal příspěvek z 11.6.2011 16:35.

12.06.2011 00:18 | Autor neznámý

@JHK: To byl jen takový nápad, ale dělalo by se to také jen v posledních dvou partiích rapidu - v důsledku by (snad) byla menší pravděpodobnost, že o právu vyzvat mistra světa rozhodnou bleskovky ...

11.06.2011 22:41 | Autor neznámý

 Jeden horší návrh střídá druhý

Ještě losovat pozice, když se hraje o mistra světa..to tu chybělo

11.06.2011 22:10 | Autor neznámý

Vyrovnanost špičky, nebo spíše jejich domácí příprava by se dala odbourat jiným způsobem - v posledních dvou rapidech a blickách by se nehrálo ze základní pozice, ale nějakým losem by se určila varianta z nějakých třeba 500, která se bude hrát ... podobně, jako se to dělá běžně v zápasech motorů  - pokud by jim nalosovali nějakou šílenost třeba z královského gambitu, mohla by být alespoň zábava.

11.06.2011 21:02 | Autor neznámý

Jeden kacířský návrh: Nikdo menší než samotný Lasker kdysi navrhoval, aby se udělovalo jakési "malé vítězství" (řekněme za 3/4 bodu), když se hráči podaří soupeře zpatit nebo mu sebrat všechny figurky (samozřejmě s výjimkou krále). Co kdyby se tak hodnotily zápasy kandidátů, nebo např. alespoň poslední dvě vážné partie za nerozhodného stavu? Úspěšnější hráč by dosáhl jakéhosi vítězství "na praporky", jaké se udělovalo za nerozhodného stavu např. v judu. Byl by to sice extrémní zásah do pravidel, který by poznamenal teorii mnohých koncovek, ale nebylo by to svým způsobem spravedlivější než blicky? Teď to asi bude připadat většině šachistů jako šílenost, ale kdo ví, jestli při vyrovnanosti dnešní top špičky vývoj k něčemu takovému nespěje.

11.06.2011 20:26 | Autor neznámý

nepřijedou, samozřejmě. Škoda že se NŠS ještě stále nepoučil od diskuzních serverů, jako třeba Talkchess a příspěvky nelze několik minut editovat.

11.06.2011 20:23 | Autor neznámý

@lykan: Tito hráči jsou placeni dost dobře na to, abychom to po nich mohli chtít.

To je tedy hodnocení, jako kdyby jste to dával z vlastního ... O tom ale rozhoduje ta slavná neviditelná ruka trhu - když dostanou málo, nepřijednou, když moc, třeba se přemůže i Carlsen, nebo dokonce se vrátí Kasparov ...

11.06.2011 16:35 | Autor neznámý

 Mě se jako nejlepší jeví klasický dvoukolový uzavřený turnaj o 6-8 hráčích (ne víc, aby to nebyly typické turnajové závody v pobíjení slabších). A taky by nebylo špatné, kdyby se mistroství světa vrátilo ke kvalifikačním soutěžím, do kterých by měl přístup širší okruh hráčů. Přece nemůžeme nevpustit do soutěže hráče, jako je Ivančuk. Dostat šanci by měli minimálně všichni nad 2700. Přece se nikdo nelekne soupeře, který má elo vyšší jen o 50 bodů.

11.06.2011 16:21 | Autor neznámý

 Jinak jeden způsob, jak donutit hrát oba v krátkých zápasech za nerozhodného stavu na výhru, přece jen existuje: v případě nerozhodného výsledku vypadávají oba. Prostě podmínkou postupu by bylo uhrát v daném vyřazovacím kole alespoň 2,5/4. Na první pohled to vypadá zvláštně, ale přesně to by se hráčům stalo, kdyby se hrál uzavřený turnaj. Tam jim pouhých 50% stačit nebude.

11.06.2011 16:14 | Autor neznámý

 Podle mě je nejjednodušší dobré řešení vyřazovací zápasy na 8 partií. Tito hráči jsou placeni dost dobře na to, abychom to po nich mohli chtít. Klidně to mohou pořádat na jednom místě za sebou, v tom nevidím problém.

11.06.2011 15:33 | Autor neznámý

@lykan: Zvýhodnilo by to nikoliv lepšího blicaře, ale toho, kdo by vyhrál rapidy/blicky. Na druhé straně by již bylo předem dáno,  kdo se má v zápase snažit vyhrát a komu stačí remíza, zatímco v posledním kandidátském turnaji to občas vypadalo, že na zkrácený čas spoléhají oba. A ten fakt, že se napřed oťukají v bleskovkách a rapidech předtím, než začnou hrát na delší čas, to má také podle mě něco do sebe. Samozřejmě by nějaký takový návrh chtělo předložit FIDE a uvidíme, co by tomu řekli samotní hráči, zde na webu NSS je to jen takové plkání ...

11.06.2011 13:51 | Autor neznámý

Mimochodem premisa zůstává stejná: kdo vyhraje klasické partie, vyhrává zápas. V případě remízy rozhodují rapidy/blicky.

11.06.2011 13:35 | Autor neznámý

Tady nejde o to, jakou váhu bude mít blicka. Tady jde o to, přimět alespoň jednoho hráče, aby hrál ve vážné partii na výhru (přimět k tomu oba při zápasovém formátu nejde, vždy bude mít jeden nahráno nebo si bude víc věřit do další fáze, pokud tedy nechceme vítěze po skončení vážných partií losovat, což by mi přišlo padlé na hlavu).

11.06.2011 12:28 | Autor neznámý

 Bond, Háse: To by automaticky zvýhodňovalo lepšího blicaře. Tedy blicka by měla ještě větší váhu, než v současném systému.

10.06.2011 18:44 | Autor neznámý

 No mně se ten systém hrát rapidy napřed též celkem zamlouvá, apoň by si nenechávali novinky do bleskovek :)

10.06.2011 16:43 | Autor neznámý

a kdy betonovali oba v letošních zápasech?

10.06.2011 15:29 | Autor neznámý

Tak se zeptám takhle - co je lepší, když betonuje 1 člověk, protože už má náskok a druhý se ho snaží prorazit , nebo když betonují oba, protože se bojí dát soupeři výhodu?

10.06.2011 14:53 | Autor neznámý

2Bond: Vidím tam podstatné nevýhody, argumentácia sa dá otočiť. Povedzme: Radža (alebo Griščuk) porazí Kramnika (alebo Aroniana) v blickách a potom teprv začne betónovať a meniť figúry a tupiť v dlhších partiách. Oni naopak budú musieť - možno neprimerane - riskovať v posledných vážnych partiách, aj keď takú neprehrali.

10.06.2011 14:30 | Autor neznámý

Re B-ckar: Další diskuze na toto téma je bezpředmětná, P.Háse navrhl systém, ve kterém v každé vážné partii potřebuje jeden ze soupeřů vyhrát. Nic lepšího už nevymyslíme.

10.06.2011 14:09 | Autor neznámý

SKA vyhmátol jednu zásadnú výhradu: prečo majú blicky rovnakú váhu ako vážne partie?

Ale neriešil by som to tak radikálne, skôr kontinuálnym skracovaním rapidov. Napr.: 4 vážne partie (radšej 6:), ak treba dva "dlhé skoro-rapidy", povedzme každý hodinu +5 sek. za ťah, ak treba dva kratšie po 3/4 hod. +5s, 30 min +3s a pod. Tých najkratších by sa stihli aj 4 denne. Do blicky by klesli len v krajnom, IMHO dosť nepravdepodobnom prípade.

10.06.2011 11:43 | Autor neznámý

Možná by se ty bleskovky mohly hrát úplně na začátek, kdy by je vyhrál, "stačilo" by mu odremizovat rapid k výhodě do vážného zápasu.

10.06.2011 11:36 | Autor neznámý

To je ovšem geniální myšlenka. Hlasuju pro

10.06.2011 11:32 | Autor neznámý

Mě napadla jiná věc. Třeba ve fotbale již dávno o pořadí nerozhoduje po bodech skóre, nýbrž vzájemné zápasy - tím se poměrně účinně zabránilo zfalšovaným gólovým dostihům v posledním kole. Princip by se dal využít i v šachu:

1.Napřed by se hrály rapidy a pokud by zápas v nich skončil remízově, potom

2.by se hrály bleskovky, do rozhodnutí.

3.Teprve nyní by přišel na řadu zápas ve vážných partiích. Výhodou tohoto systému by bylo především to, že jeden z hráčů už by musel hrát aktivně. Ten druhý by sice měl výhodu vedení, ale odevzdávat remízy bílými a přežívat černými, jak to dělal Griščuk letos by mohlo být i na 4 partie docela riskantní. Ještě bych to vylepšil tak, že vítěz "předrozstřelu" by začínal bílými, takže poslední partii, pokud by i ve vážném zápase nevedl o bod, by musel přežít černými. Určitou výhodou takového systému by bylo, že se hráči trochu rozehrají. Myslím, že ty vážné partie by pak byly patrně hodnotnější.

10.06.2011 10:48 | Autor neznámý

 Mimochodem pokud by se to mělo zatraktivnit , lze též hrát dvě partie naráz, jednu bílými a jednu černými - ono potom když by se to na jedné začlo sypat tak by třeba přitvrdili na druhé :)

Ale obávám se že když dva boxeři vejdou do ringu a budou se místo boxování jen jemně oťukávat  a pak to dají za remis s tím, že by stejně nikdo nevyhrál, tak kdo s tím co udělá že ? Ve chvíli kdy oboum dojde s čím boxovat (prostě po 20 výpadech oba prohlásí že sou navený a pokračování zítra) tak to dají za remi a nazdar ne ?

10.06.2011 10:43 | Autor neznámý

 "V jiných sportech se podobně postupuje a všichni to uznávají"   ... jo to jue o tom, zda šachy jsou za (A) hra kde se u toho dlouho sedí či (B) sport kde bleskovka má stejnou váhu jako vážná či za (C) něco mezi - ale co přesně

V jiných sportech (asi nejbližší šachu kde hrají 1 vs 1 jsou tenis a box) nevím proč nějak remízy moc nejsou že ?

10.06.2011 10:39 | Autor neznámý

 Proč ne rapid a blicky ?

A proč ne pak zápas ve stylu : první dva dny 2 vážné, třetí den 4 rapidy , další dva dny dvě vážné, další den 20 bleskovek, další dva dny zase dvě vážné ... Ale s tím, že se v jednom dni hraje o jeden bod : tedy  zápas na více partií v rapidu se hraje o 1 bod , totéž zápas v bleskovkách, není přece možné aby jedna bleskovka (ač je mám rád ale tohle není o mistra světa v bleskovkách) měla cenu jedné vážné ... 

10.06.2011 10:34 | Autor neznámý

 "někdo hodnotí obsah příspěvku někdo překlepy..."

    no i překlepy jsou obsahem příspěvku, já příspěvky kde je moc překlepů ignoruju a tím je vyřešeno, páč pokud někdo naschvál píše překlepy pak chce evidentně řešit překlepy a nikoliv obsah :))

PS. na pravdě záleží, a nezáleží kdo ji říká, ale to musí mluvit fakta sama za sebe

10.06.2011 08:30 | Autor neznámý

No v zásadě tu jde o 2 věci -

1) jak donutit hráče více riskovat a hrát na výhru - to se dá zařídit asi jen turnajem, zápasy vždy budou inklinovat k opatrnosti

2) jak určit, který hráč je lepší - samozřejmě čím víc partií, tím více by se měla statisticky projevit převaha jednoho hráče nad druhým (tedy percentuelně to bude stejné, ale bodově se to více projeví). Ovšem tento bod není až tak podstatný, protože ve sportu jde i o náhodu a o překvapivé výsledky. Ve fotbale se taky hraje pohár systémem doma-venku a 2 zápasy musí určit, kdo je lepší. A někdy holt postoupí ten, kdo má více štěstí.

10.06.2011 00:15 | Autor neznámý

 Michal1898: Já proti tie-breaku nic nemám. Ale jedna věc je zápas na mnoho partií, který skončí rozstřelem v rapidu a druhá věc jsou kratičké zápasy, kde může mnoho lidí kalkulovat s tím, že v rapidu mají lepší šance na úspěch a tak hrají vážné na remis. To je pak napůl turnaj v rapidu.

10.06.2011 00:06 | Autor neznámý

 Pavel Háse: smekám..

10.06.2011 00:02 | Autor neznámý

Nezáleží jen na pravdě samotné, ale i na tom, kdo ji říká.

09.06.2011 23:59 | Autor neznámý

Pavel Háse

PS: někdo hodnotí obsah příspěvku někdo překlepy...

09.06.2011 23:49 | Autor neznámý

Blázne, jen se v těch svých konstrukcích zamotáváš stále dál. Zkus třeba tričko na šachy - bílá dáma, či jiná bílá figura, vedle ní povalený černý král a přes to, pro vystrašení soupeře, mohutný nápis "Vae Vyctys" - pro hru černými ještě variantu s opačnými barvami figur. Správně se to sice píše s měkkým, ale tobě to třeba takto bude připadat tvrďáčtější. Třeba se ti pak v nějakém turnaji podaří to, co Caesarovi - "veny, vydy, vycy".

A jinak po čtvrté - neopravuji tvoje chyby, jen podle nich odhaduji hodnotu tvých příspěvků. Třeba to nakonec pochopíš i ty.

09.06.2011 23:37 | Autor neznámý

 Pavel Háse: Pavlíku, Pavlíku..dávám ti 1 s hvězdičkou...já vím že těmhle internetovým diskuzím dáváš velkou váhu...a cítíš, že si tady někdo...Musím uznat že píšeš moc hezky, bez chyb..a tady si opravdu někdo..

PS: ale logický myšlení tam je u tebe problém...Toho šachystu(za něj sem dal smajlíky)měl to být vtip na tebe a ty se toho hnedka chytnešmusíš trochu MYSLET 

a NĚČÝM napsal jsem za to že máš hned práci, měl si to opravit, ale ty prostě nemyslíš, ty jen kontroluješ chyby..

Teď tvůj vážený nick asi útrpěl, ale když ti to nemyslí, tak s tím nic neuděláš...

Dál opravuj moje chibi   (rada..nesměj se mi že se píšou takhle ,,CHYBY,,)zse se ztrapníš

 

09.06.2011 22:44 | Autor neznámý

Další příklad: zápas o titul Kasparov-Karpov 1987. Před poslední partií vedl Karpov o bod. Poslední partii nakonec Kasparov vyhrál, když Karpov nevyužil všechny šance. Pro Kasparova to znamenalo obhajobu titulu na další 3 roky, pro Karpova konec nadějí. Bylo to tak spravedlivé?

Vždyť zápas skončil nerozhodně.

Myslím, že by bylo spravedlivější, a mnohem atraktivnější, kdyby následovala nějaká forma rozstřelu. Proč ne rapid a blicky?

09.06.2011 22:26 | Autor neznámý

Je zajímavé, že se tolik kritizuje, když o titulu (nebo postupu) rozhoduje rapid, nebo blicka.

Má snad někdo z těch kritiků lepší řešení?

Portisch se Spasským v roce 1980 postoupil, když vyhrál svoji partii černými. Je to lepší řešení?

V zápase Hubner-Smyslov v roce 1982 se o postup losovalo v ruletě. Je to lepší řešení?

V zápase o titul mistra světa dříve obhájil mistr světa titul nerozhodným výsledkem.

Je to lepší řešení?

Hrát do určitého počtu výher bez omezení partií je cesta do pekla, to je evidentní.

V jiných sportech se podobně postupuje a všichni to uznávají.

 

 

 

09.06.2011 15:37 | Autor neznámý

Vono je někdy blbý číst ty příspěvky s přeházenym slovosledem chybícíma čárkama a vobrácenýma i/y - sou eště exoti co to musej číst třikrát aby pochopili vo co de. nic ve zlym.

09.06.2011 15:02 | Autor neznámý

Bonde pěkně

09.06.2011 11:41 | Autor neznámý

Akorát by to Angláni blbě pochopili - něco jako šachy-usmažit-konec

09.06.2011 11:12 | Autor neznámý

@JHK: Již jednou jsem ti psal, že tvoje překlepy a chyby neopravuji, jen se jim (občas) směji, mám tě za hňupa a stejnou váhu přikládám tvým názorům. Já vím, těm méně chápavým se to musí opakovat víckrát, takže potřetí: "Tvoje chyby opravovat nebudu".

Kdysi dávno na vojně v Humenném s námi sloužil jistý Kret, myslím, že pocházel z Lovosic. Nebyl to špatný kluk, jen měl IQ "houpacího koně". A ten své milé posílal domů pravidelně pohlednici, kde vzadu bylo velkým kostrbatým písmem napsáno: "Moc tě myluju, pošly my žvejki". Tak na toho si vždy vzpomenu, když zde vidím napsány perly jako "šachysta", něčým" apod. Už vidím, jak takový JHK při diskuzi na Rybkaserveru v angličtině píše "Chessfryend".

09.06.2011 10:53 | Autor neznámý

 Pavlíček Hás: Jen blázen by řešil překlepy...ale klidně to můžeš po mě opravovat..aspoň tě něčým zabavím(hned máš práci)

09.06.2011 09:55 | Autor neznámý

 Re B-ckar

No konečně se dozvím jak dopadne zápas Houdini (operátor Feller) - vs mistr světa :)

09.06.2011 09:53 | Autor neznámý

Re Bond : Myslíš jako třeba  

Co udělat ab* rem*z* neb*l* a ruzn* * nedrážd*l* deb*l* ?

Nebo lze též psát bez, nějak tak aby na Langera nedošlo.

Je člověk ten co zavděčí se všem. (kódovaně psát budeme sem, tučné nahraď  záporem !)

anebo můžeme  rovnou vnechat

A msto mslet budeme používat raději slovo uvažovat. Mšlen drážd, uvažován taky ale blbost ta je všude kolem tak na tu si lid už zvkl

t*mto st*lem bude za chv*l* češt*na uplně v p***** a slečn* v barech budou z toho nadšen*, že borc* koukaj na ně a né na to jak* kam maj napsat *

09.06.2011 09:49 | Autor neznámý

Je tu ešte jedna dosť naliehavá vec, na ktorú FIDE hodila bobek. Týka sa nového cyklu. V zozname kvalifikantov na World Cup, ktorý začne už v lete (26.8.), figuruje aj vlastnou federáciou odhalený podvodník Feller. To považujem za škandál najvyššej kategórie, už dávno ho mali vykopnúť. Prípadne hneď aj nahradiť niekým slušným, trebárs kto skončil za ním na prvom nepostupovem mieste. Nečinnosť FIDE v týchto prieseroch považujem za ešte väčšie a podstatnejšie ohrozenie našej hry, než úbytok sponzorov v ekonomickej kríze.

09.06.2011 09:30 | Autor neznámý

Re SKA: Místo i/y piš radši *, ať si každý doplní podle pravopisu nebo podle gusta .

A z filosofického hlediska je to jasné - krátká remíza je remíza, která není dlouhá

09.06.2011 09:11 | Autor neznámý

 Otázka : co je to krátká remíza ?

(nemyslím teď divácky, ale technicky - prostě okem vemistra resp. supervelmistra)

Díval sem se na několik partií, které sice skončili remízou, ale v podstatě s komentářem, že tam holt už nic nebylo v té pozici, jednu hráli dál a stejně zremizovali pak, prostě odtahat pro ně remízovou pozici v 15-20.tahu (která vznikne třeba tak, že jeden přijde s novinkou a druhý radši uhne - ale tím se to stane vyloženě bezšancovně rovný) do 30.tahu nebyl problém. Že to byla remíza mi zase tak nevadilo, byl tam jeden dva momenty napínavé. Zase neočekávám šachy jak v 18.století, kde lítali figury a běhali králové, když chci tohle tak fakt a to je tu bughouse šach a ne vážný šachy. Ještě mně napadlo : kdyby Capablanka hrál proti Capablankovi tak by ho teda asi diváci vypískali , smrt remízové smrti nebo těm co to hrají tak dobře že už ji zahlédnou ?

09.06.2011 00:25 | Autor neznámý

@JHK: Kromě pravopisných chyb ani nechápeš smysl textu. Já tam nepsal, že budu tvoje chyby opravovat, ale že poměrně nezanedbatelná část čtenářů této diskuze si o tobě bude myslet, že jsi nějaký debil - a to na základě tvého písemného projevu.

09.06.2011 00:13 | Autor neznámý

 hans: budiž...ale můj názor je že je to těžko reálné...(každej nápad dobrej)

08.06.2011 23:57 | Autor neznámý

JHK: Již jen poslední reakce. Nehodnotily by se jakékoli remízy, ale jen ty krátké, řekněme do 25. tahů. A co se týká slabých šachistů, myslím, že se většinou neregistrují a statisticky by to nebyla významná skupina.

08.06.2011 23:38 | Autor neznámý

 Hans: Taky krátké remízy opravdu nemusím....ale aby divák klikal ano či ne??(to je opravdu ulítlý)co když bude mít divák 20 nicku...představ si že nějakej hráč je neoblíbenej..a každou partie co by zremizoval by mu zkrátil honorář..

K tvojí první části příspěvku...nemyslím si že by to bylo dobrý s odpadáváním hráčů...

Já bych doporučoval proti remízám tříbodový systém(jako ve fotbale) to by hráče nutilo k výhrám..

Co se týče Kandidátských zápasu....tam to je horší...proto jsou tam už po 4 zápasech rapidy aby se to z atraktivnělo...ono nudných 8 remíz ve vážných taky není žádná výhra..

PS: nebudu to číst po sobě tak se můžeš Pavle H do toho dát a opravovat..

08.06.2011 23:28 | Autor neznámý

opravuji: penalizace by mohly být jen symbolické. I když já jsem se ještě učil psát penalisace.

08.06.2011 23:24 | Autor neznámý

JHK: Z různých příspěvků jsem udělal závěr, ž e většině šachistů 15ti tahové remizy vadí. A tak jako fotbalisti hrají fotbal pro diváky, tak i profi šachisti hrají pro publikum. Oni na to už zapomněli, ale jiný důvod, proč za hraní šachů dostávají peníze, není. Někdy to publikum může být i jediný divák-sponzor a ten třeba bude s takovými partiemi spokojený. Pokud i tobě krátké remízy vadí, navrhni, jak je odstranit. Na letošní turnaj kandidátů koukat nešlo. Něco tak trapného už dlouho nebylo. Ale možná to byly supersložité poziční šachy a já to jen při své úrovni 2200 nedokáži ocenit. Jinak na okraj. Vážněji byla myšlena první část příspěvku, tedy systém turnajů MS. Krátké remízy asi nebudou nikdy odstraněny. Ale na MS koukají desetitisíce po celém světě, možná statisíce. Byl by to nějaký problém, aby divák mohl kliknout ano, či ne? A penalizace by mohli být jen symbolické.

08.06.2011 23:15 | Autor neznámý

 SKA: Já vím ty sebevědoměj šachYsto

08.06.2011 23:09 | Autor neznámý

 Teda vždy sem si myslel, že je ostuda psát hrubky v češtině a dělat překlepy, ale ono se zdá že žijeme v době kde je to cool, čím víc hrubek tím líp. Jo doba se mění, šachisti bývávali symbolem těch rozumnějších, ale teď nastupuje éra sebevědomých šachystů se zdá. 

Anebo verze číslo dvě : tady už někomu vážně hrabe ...

08.06.2011 22:56 | Autor neznámý

 hans: tvoje teorie byla zábavná...už vidím jak šachisti posílaj hlasy jestli byla remíza nudná nebo ne

08.06.2011 22:53 | Autor neznámý

 Pavel Háse: A víš kdo to tam dal???šprti co jí znají dokonale...ale když jim holka řekne jestli by šli na skleničku...tak odpoví.:uhghtlj...

ty do tý skupiny Pavle patříš viď???

08.06.2011 22:32 | Autor neznámý

ad exot: oba víme, že je to otázka osobních sympatií. Jsem zvědav, co by se tu psalo, kdyby Gelfand vyhrál (já mu to přeji). Ostatně, Petrosjan taky nevyhrál "pořádný" turnaj kromě toho Curacaa, o kterém se taky pochybuje, a byl šest let mistrem světa. Prostě jsou velcí a nezpochybnitelní mistři světa typu Capablanky nebo Fischera (a nemusí jimi být dlouho) a ti ostatní. Dnes nikdo suverénně nevyniká, tak proč ne Gelfand? Jinak by nemělo cenu hrát.

08.06.2011 22:08 | Autor neznámý

To se mi líbí  

08.06.2011 21:41 | Autor neznámý

Co se té češtiny týká, tak na Facebooku je například skupina s názvem "Bůh dal češtině pravidla, abychom debila poznali na první pohled".

08.06.2011 21:38 | Autor neznámý

Navrhoval bych tento system.  O mistru světa by nerozhodoval zápas, ani pouze jeden turnaj. byla by to kombinace obojího.  Začínalo by např. 12 hráčů, kteří by sehráli  dvoukolový turnaj ( nebo 2 jednokolové). Poslední např. 4 hráči by odpadli, jejich partie by se už dál nepočítali, zbylých 8 by pokračovalo dál s tím, že jejich vzájemné partie se započítávají. Mohlo by se tedy stát, že vítěz tohoto 1. turnaje by do dalšího kola šel i z posledního místa, protože bodoval proti vypadnuvším.  2. turnaj by se hrál opět dvoukolově . Poslední 2 by vypadli.  Pro rozdělení cen by se turnaj hodnotil samostatně (pro zvýšení motivace),  ale pro určení postupujících a vypadnuvších by se započítali i předchozí vzájemné partie. Teoreticky by se mohlo stát, že vítěz tohoto 2. turnaje by dál nepostoupil kvůli horším výsledkům v předchozí části. Dál by to mohlo pokračovat  dvěmi dvoukolovými turnaji o 6 hráčích a poslední 2 jdou pryč, jedním čtyřkolovým o 4 hráčích (2 vypadávají) a nakonec kratším zápasem na 8 partií zbylých 2 nejlepších. Mohl by to být tradiční tříletý cyklus. Vše by se to odehrálo během 2 let. Jeden rok by sloužil k výběru hráčů. Samozřejmě i současný mistr světa by v něm hrál od počátku a třeba by hned vypadl. V tomto systému by se hůř taktizovalo. Nikdo by přesně nevěděl, které výsledky se mu budou škrtat a které se budou dál počítat. Mohlo by se samozřejmě stát i to, že k zápasu by nedošlo, protože by bylo rozhodnuto již po turnajové části. A co se týká krátkých, nudných, nebojovných, více méně smluvených remis měli by mít registrovaní šachoví příznivci právo v případě takto významné události hlasovat, zda krátká remíza byla jen šaškárna či ne. Pokud by řekněme 60 procent řeklo ano, byli by oba hráči o nějaké procento či zlomek procenta kráceni na honoráři.

08.06.2011 20:54 | Autor neznámý

tak "z těší", z toho klepne i mě... 

08.06.2011 19:59 | Autor neznámý

 Bond: Tak to je asi to poslední co mě zajímá...jestli to čte nějakej profesor češtiny

08.06.2011 19:54 | Autor neznámý

Proboha lidi naučte se už konečně rozlišovat tvrdé a měkké i. Jestli to tu čte nějaký profesor češtiny, tak ho z toho musí klepnout pepka myokardu

08.06.2011 19:16 | Autor neznámý

 talent19: No jo ono by se to udělalo.On by to vyhrál Grischuk, který by 2x porazil třeba Kamsky a 2x Gelfand, zbytek by z těší remizoval, ještě by prohrál s Carlsenem..a psalo by se zas že je to nespravedlive...že měl vyhrát Carlsen, a že by se měli utkat v útkání jeden proti jednomu kdo je lepší...

Kandidátské zápasy jsou spravedlivé....možná bych místo 4 dal 6..toť vše....a o tu 8 který by se tam dostali bych hrál turnaje..kde by z každý skupiny 2 nejlepší postoupily...to by bylo podle mě nejspravedlnější...

08.06.2011 19:15 | Autor neznámý

 Já jen doufám, že se zápasu o mistra světa dočkáme. Podle zprávy z kongresu FIDE se totiž zatím nepřihlásil žádný zájemce o uspořádání, takže lhůta pro případné zájemce byla prodloužena do 31.července. Snad se nebude opakovat historie několika plánovaných, ale pro nezájem sponzorů nakonec neuskutečněných zápasů...

08.06.2011 19:10 | Autor neznámý

Naprosto souhlasím s Kramnikem...
Co se týče systému kandidátských zápasů, tak proč neudělat turnaj top 8 s běžným šachovým bodováním + sofijská pravidla?
Agrese hry by se zvýšila, kalkulace by se snížily a vyhrál by zaslouženě ten, kdo nasbírá nejvíce bodů, tudíž by měl být lepší, než ostatní hráči a zaslouženě by mohl vyzvat MS.

08.06.2011 17:13 | Autor neznámý

Já se nezlobím :-) Gelfand hrál hodně nevyrovnaně, měl vypadnout už s Kamským. Když nad tím tak uvažuju, tak Gelfand je pro mě ještě horší vyzývatel pro Ananda než Griščuk - Griščuk aspoň jednou vyhrál Linares, Gelfand nevyhrál žádný pořádný turnaj nikdy. (Světový pohár do toho nepočítám, to byla podobná loterie jako v Kazani). Vážně by bylo asi nejlepší, kdyby Viši zavolal Magnusovi do Norska a domluvili se na nějakém truc-zápase. :-)

08.06.2011 16:55 | Autor neznámý

No to se na mě nezlobte, ale proti Gelfandovi měl herně navrch. Zdupal to až v té poslední partii.

08.06.2011 16:40 | Autor neznámý

 S fotbalem a hokejem bych to nesrovnával, to jsou sporty, které primárně existují na klubové úrovni, kde se hraje o vítězství na mnoho zápasů. Soutěže národních týmů jsou nadstavba, stejně jako soutěže družstev v šachu. Turnaj o 11. kolech by ve většině sportů nikdo ligou nenazval.

08.06.2011 16:37 | Autor neznámý

Na druhé straně jsem rád, že hrál, tak jak hrál. V podstatě vyvrátil celou koncepci těchto krátkých kandidátských zápasů. Díky němu už se takhle hrát nikdy nebude a navrhne se nějaký jiný systém. Takže díky, Aleku, tys nám všem otevřel oči.

08.06.2011 16:35 | Autor neznámý

 Sport se nehraje na to, kdo je lepší, ale na body. To je chyba systému, že nevygeneruje nejlepšího hráče jako vítěze.

08.06.2011 16:27 | Autor neznámý

Historie ne, ale já ano. :-)

08.06.2011 16:24 | Autor neznámý

 exot: Herně byl pod tlakem..bránil se...ale na to se historie ptát nebude..

08.06.2011 16:23 | Autor neznámý

Nebyl lepší. :-) Bílýma nic neukázal. Černýma se bránil. Vlastně se dá říct, že se bránil i bílýma.

08.06.2011 16:19 | Autor neznámý

Proč někteří odsuzujete Griščukovu hru? Mě se jeho výkon líbil, až na tu poslední partii hrál v rámci daných pravidel skvěle. Pokud je v rapidu a blesku lepší, než ve vážných, byl by blázen, kdyby toho nevyužil. Škoda, že to nedotáhl do konce, si to bohužel zkazil tím hurá útokem, nebo co to mělo být. Jsem doufal, že Gelfanda odremizuje, vyhraje v rapidu a vysměje se celému stupidnímu systému.

08.06.2011 16:14 | Autor neznámý

 exot: Velmi dobrý příměr s tím hokejem..stejné je to i fotbale...kde taky rozhoduje jeden turnaj...jedno zakolísání a takhle to je ve všech sportech kolektivních i individuální..na tom je ta krása....kdyby si chtěl aby to bylo všechno papírové a ,,spravedlivé,, tak nemusíme vůbec šachy hrát...dáme to rovnou Anandovi s Carlsnem a ostatní ať ani nehrají protože maj o 30 Elo bodů míň a nezaslouží si to...

Grischuk je v TOP 10 tak nevím proč podceňuješ jeho kvality...vyřadil Aronian a Kramnik.(byl lepší).kdyby se hrálo na 8 partie, možná by prohrál, ale klidně by mohl i vyhrát...byl prostě lepší...

08.06.2011 16:12 | Autor neznámý

B-ckari díky. Původně jsem myslel, že těch 303,5 (+60) z 3 turnajů Teimourovi bohatě stačilo. Přece jenom ale musel i v Astrachani bodovat alespoň 60 na jistotu 2. místa.

Být Vugarem, tak se asi taky ptám, proč že to zrovna Shak dostal divokou kartu.

 

08.06.2011 16:07 | Autor neznámý

A pokud ne a postoupil by Griščuk, uznal bych i já: ano, je to překvapení, ale je opravdu lepší, zaslouží si to. A doufal bych, že bude hrát dobře i zbytek roku. Ale takhle?

08.06.2011 16:00 | Autor neznámý

Myslím si, že jakýkoliv delší zápas (třeba na 8 partií) by jim oběma (Aronjanovi i Kramnikovi) stačil na to, aby Griščuka vyřadili. Minimálně by jejich šance na to prudce stouply.

08.06.2011 15:57 | Autor neznámý

Re exot: Na druhou stranu se nedá říct, že by oni porazili jeho. Prostě jsou to tak vyrovnaní borci, že jakýkoliv jejich zápas by měl objektivně skončit remízou. Pokud by někdo nad nimi výkonnostně čněl, tak by je sejmul i na 4 partie.

08.06.2011 15:25 | Autor neznámý

 No pokud má být mistrem světa (teda ten švýcar bych spíše navrhoval pro určení vyzyvatele, o titul ať si kliďně zahrají zápas, ale i švýcar o mistra světa jako je v hokeji - s velkým pohárem v tvrdé švýcarové konkurenci (kde má nejvíce bodů ten co hraje nejlépe), inu proč ne !) hráč co je zároveň na  žebříčku nahoře tak navrhuji ať si do dají mezi sebou #1 a #2 - je velká šance že po vítězství bude #1 i mistr světa jedna osoba ...

08.06.2011 15:04 | Autor neznámý

Špatný příměr, srovnávat šachy s hokejem, nebo nedejbože s tenisem. Mistrem světa v šachu by měl být někdo, kdo dlouhodobě vítězí (nebo bojuje o přední příčky) na velkých turnajích, kterého ostatní hráči a šachová veřejnost uznávají, kdo patří i k absolutní světové špičce na žebříčku, a ne někdo, komu se podaří vyhrát jeden turnaj.

A k těm nájezdům: rozdíl to je, ale setsakramentský připadá většinou jen tomu, kdo v těch nájezdech prohrál. :-)

08.06.2011 14:55 | Autor neznámý

Pro exota: když ve finále mistrovství světa v hokeji porazíme soupeře v normální hře, jsme borci. Ale když zvítězíme na samostatné nájezdy, je to setsakramentský rozdíl? Jsme jen lepší (nebo máme víc štěstí) v dovednostní soutěži. Ve statistikách je to ale úplně jedno a Václavák je taky plný v obou případech. Prostě jsme v obou případech mistři světa.

08.06.2011 14:27 | Autor neznámý

Prostě něco, abych si o Griščukovi nemusel myslet své, aby se mohlo říct: porazil Aronjana a Kramnika v řádných zápasech, je to borec, zaslouží si to, byl lepší. Ale on je v zápasech neporazil, on byl jen lepší v bleskovkách. A to je setsakramentský rozdíl.

08.06.2011 14:09 | Autor neznámý

Já zase četl, že Gašimov měl nějaké "nedorozumění" z Azmajparašvilim (který v té době Azery trénoval) na nějaké soutěži družstev (ME, MS?), kdy po něm (hrál myslím 1. šach., Šak sbíral body na 4.) požadoval, aby byl vystřídán, a nebylo mu - dost nepochopitelně, protože čekal slabší soupeř - vyhověno, takže následkem únavy (schválně?) prohrál s jakýmsi Egypťanem tuším, po čemž měl zřejmě od ázerbajdžánské federace pp (nechtějte po mně, abych tuto zkratku přeložil:-)

Hrát nějaký velký turnaj s mnoha účastníky nepovažuju za dobré řešení, konečný výsledek by byl ještě náhodnější než turnaj hraný K.O. systémem. O kandidátech by se mělo rozhodovat nějak dlouhodoběji, v několika zápasech hraných s časovým odstupem, tak jako kdysi. Současná móda zrychlování/šetření ničemu dobrému nepřispívá. Ale asi na to nejsou peníze.

08.06.2011 14:04 | Autor neznámý

 Švýcarák hrát o MS je podle mě absolutní nesmysl.....

MOJE ideál představa by byla..

2  turnaje po 10 hráčích každej s každýme dvoukolově, nejlepší 4 z každý skupiny postupujou do kandidátských zápasu....na 6 klasických partie, pak Rapidy a bleskovky, čtvrtfinále, semifinále, finále...vítěz vyzve aktuálního mistra světa...

o těch 20 míst do skupin by mohly hrát kvalifikace....12 nejlepších hráčů podle Ela místo ve 20 jistých...

08.06.2011 13:50 | Autor neznámý

 Jo hrát o vyzyvatele MS švýcarem, nebo i o titul, proč ne ? Narozdíl od fotbalu šachisti můžou hrát i švýcar o 100 účastnících, všichni z top 100 ELO FIDE by měli vstup + nějací talenti a vítězové kontinentálních soutěží apod. To by bylo zajímavé sic !

08.06.2011 13:36 | Autor neznámý

2Steve S. Pozrel som sa na to, ešteže máme google. Nešlo o posledné kolo, ale 3. kolo pred koncom v Astrachani. Radžabov vtedy hral logicky na istotu, drvivú väčšinu partií remizoval (aj posledné dve), jednu prehral, porazil iba predposledného Akopiana a - Mamedyarova po jeho chybe v mierne lepšej (pre R.) dámskej koncovke. M. ustúpil kráľom na b7 miesto Ka7 a po De4+ tratil 2 pešiakov na kr. krídle, hneď vzdal. Možno to bolo v časovke, ťažko povedať.

Z hľadiska postupu bol už vtedy na tom Radža najlepšie, ale nejaké šance ešte mal Wang Yue, Léko a Gašimov - keby ho v závere jasne predbehli. BTW, Griščuk Astrachaň nehral, ale celkovo v GP aj tak skončil tretí a ako náhradník to nakoniec v TK dotiahol do finále.

08.06.2011 13:16 | Autor neznámý

@B-ckar: Můžete prosím uvést na kterém konkrétním turnaji Grand Prix byla ta dohodnutá partie v posledním kole? Díky.

08.06.2011 13:10 | Autor neznámý

2noELO: Máte pravdu, šlo o Grand Prix a postúpil Radžabov. Ale platí, že ten druhý, t. j. Mamedyarov dostal divokú kartu od svojej federácie a Gašimov je na nich urazený vlastne dvojmo (a preto na olympiáde nereprezentoval, hoci Azeri tvrdia, že naopak oni ho nezavolali). Jednak je asi presvedčený, že ten výsledok partie bol dohodnutý z úrovne federácie. Druhak, keď už, malo sa o divokej karte rozhodnúť zápasom dvoch cca rovnocenných adeptov. V tom čiastočne zdieľam názor toho "VIPa", Azerom som kvôli zákulisnému obabraniu G. veľmi nefandil. Ich šachoví aj politickí papaláši kamarátia s Iljumžinovom a nemajú radi Kasparova, k čomu sa Vugar odmietol pridať. Dokonca vraj žiadali, aby (po boľševicky) priznal chybu a môže ostať v repre.

Či už to bolo tak alebo onak, hlavne som chcel ilustrovať stále aktuálne nebezpečenstvá turnajov (oproti zápasom). Nemusia to byť len také totalitné praktiky, ako keď KGB tlačila na Bronštejna aby dal remis so Smyslovom (tomu to stačilo na víťazstvo v TK niekedy v 50.-tych rokoch), on to odmietol - ale tak ho rozčúlili, že bez odporu prehral.

08.06.2011 12:34 | Autor neznámý

Hm, zajimavy nazorovy veletoc Kramnika. Ten jeste pred par lety, kdy se ucastnil finaloveho turnaje v San Luis, prohlasoval, ze jednoznacne preferuje zapas. Jako argument uvadi, ze v turnaji muzes dosahnout vysledku treba +3, ale nevyhrajes, protoze nekdo muze mit +4. V zapase naopak musis vyhrat jen o jedinou partii vice nez souper...tak nevim...

P. Vass

08.06.2011 12:33 | Autor neznámý

Vladimír

V tom rozhovoru pro ChessBase říká, že by se nebránil současnému modelu - ovšem ne na 4, ale 8 partií. Pak by se předešlo Cattenaciu, které jsme viděli v Kazani. Problém vidí ve financování takového cyklu a proto již dříve (2005) preferoval double-round robin turnaj.

+ Klasické rýpnutí do Topalova ...

Bilbao 3-1-0 

08.06.2011 12:19 | Autor neznámý

ad B-ckar: nerozumím Vaší zmínce o rychlé remíze Mamedjarova s Radžabovem "v posledním kole World cupu". Myslíte-li Světový pohár v Chanty-Mansijsku 2009, tam spolu nehráli, Radžabov vypadl již ve druhém kole se Sakajevem. Máte-li na třeba mysli 11. kolo posledního turnaje Grand Prix, kdy Radžabov ale vyhrál, tak tam si Radžabov zajistil přímý postup do turnaje kandidátů. Tu divokou kartu dostal Mamedjarov. Je to asi populární omyl, i v anketě Šachového týdeníku jeden VIP respondent řekl cosi jako, že R. nemůže v kandidátském turnaji přát vzhledem ke způsobu, jak se tam dostal.

08.06.2011 12:14 | Autor neznámý

Vítěz by ovšem nebyl mistrem světa v klasickém šachu, ale mistrem světa v bláznivém šachu

08.06.2011 12:09 | Autor neznámý

 Kacířská myšlenka. Což takhle v uzavřeném turnaji počítat pouze výhry. Remíza by byla za nula, jediná výhoda remízy by tak spočívala v tom, že bod nepřibude soupeři. Myslím, že by to řešilo mnohé :-)

08.06.2011 12:00 | Autor neznámý

Sofijská pravidla nic neřeší, pokud hráči nejsou k výhře motivováni. Zůstávat u zápasového vyřazovacího systému je v dnešní době  už přežitek. Rovněž tak i privilegování stávajícího mistra světa. Kdyby jste například v tenise (což je obdobně individuální typ sportu) navrhli, že poslední vítěz Wimbledonu nemusí hrát od prvního kola, tak vás budou mít za blázna. Vyřazovací systém zde přetrvává z pochopitelných technických důvodů. Dnešní výpočetní technické možnosti, které dříve nebyly, umožnují sílu hráče určit elem a například prvních 100 hráčů k určitému datu může sehrát turnaj o mistra světa švýcarákem. Zde už z principu remízy k titulu nestačí. O vypouštění v posledních kolech nemůže být ani řeč, vždyť jde každému hráči stále o elo (třeba do dalšího MS )i těm, kteří by už prakticky na titul nemohli dosáhnout. To je hlavní výhoda švýcaru - všichni stále o něco hrají - i ti na posledních šachovnicích. Navíc by hráči mohli být honorováni i za umístění. Poslední mistrovství Evropy jednotlivců je důkazem, že to funguje. Sice bylo otevřené, ale ani to atraktivitu turnaje nijak nepoznamenalo. A mohlo by být každý rok i za účasti našich předních hráčů!!! A vo tom to je!  Zbývá to už jen prosadit na FIDE - Peťo ujmi se toho!

08.06.2011 11:59 | Autor neznámý

A já myslel že to je princip tříbodového systému - aby remízy byly znevýhodňovány a víc se riskovalo a bylo víc vyhraných/prohraných partií.

08.06.2011 11:48 | Autor neznámý

Tak to je konečně první rozumný nápad na tomto poli, vždy se hraje o tři body, výhra je výhodná a remíza přitom hráče nějak zásadně neznevýhodňuje jako v klasickém trojbodovém systému. Uděluji

08.06.2011 11:43 | Autor neznámý

Když jsem přemýšlel o tom, jak zatraktivnit turnaje pro diváky i případné sponzory, napadla mě varianta, kterou bych nazval modifikovaný tříbodový systém. Spočívá v tom, že v případě remízy by se ihned po skončení partie sehrála s obrácenými barvami partie v rapidu. Bílý by měl - dejme tomu 20 minut a povinnost vyhrát, černý by měl 15 minut a stačila by mu remíza. Vítěz by pak získal do tabulky 2 body, zatímco poražený jen bod. Výhoda by byla v tom, že i kdyby se hráči dohodli na remíze už v 10.tahu (pokud by neplatila sofijská pravidla), diváci a sponzoři by se mohli podívat na rapid. Důležité je přece, aby se hrálo...

08.06.2011 11:07 | Autor neznámý

@lykan: Přestírání hry dvěma hráči kvůli "Sofijským pravidlům" sice bouda je, ale ... poznají to ti sponzoři? O to právě jde, protože platí oni. Vezmu příklad z fotbalu, kde může být někdy domluvený výsledek, jakýkoliv, nejen remíza. Někdy před 20 lety se psalo o jakémsi zápasu, kdy byl domluven výsledek 3:1. Poražený tým, již nevím, kdo tehdy hrál, vedl skoro celý zápas 0:1, ale domácí otočili mocným náporem v posledních 15 minutách. Návštěva několik tisíc diváků a kolik z nich ten podvod poznalo? Předpokládám, že šli spokojeni domů, protože domácí po dramatickém průběhu vyhráli ....

Pro mě Sofijská pravidla znamenají jen to, že při případné přípravě na soupeře nelze brát na jeho remízové partie takový zřetel. A to platí tak trochu již dnes, pokud nějaký zápas skončí 4:4, nebo 4.5:3.5 při jedné kontumaci, se samými remízami, asi nemá moc smysl přehrávat ty partie ....

08.06.2011 11:02 | Autor neznámý

Omlouvám se, ale ten český překlad tentokrát nic moc. Připadá mi tak trošku velice volný "přikrášlený".

http://www.chessbase.com/newsdetail.asp?newsid=7262

například následující pasáž:

"So I guess you need, maybe by artificial means, to force players to play for a win. That would totally change the issue. There would still be more draws than decisive games – at such a high level it will be the case anyway. But if we are talking about a round robin tournament of say seven or eight players, double round, then in order to win it you need to make plus four at least, so you need to win four games – or more, actually, because you cannot be sure you will not lose one."

je přeložena jako

"Možná k tomu budou muset být vytvořeny i nějaké umělé prostředky. Například určit, že v turnaji bude třeba k postupu minimálně čtyřikrát vyhrát – nebo i víckrát, protože si nebudete moci být jisti, že ani jednou neprohrajete"

 

Mě to teda připadá dost zkrácené a není v tom vystiženo přesně to co chtěl Kramnik říct. Jestli je originál Rusky nevím a Rusky neumím. Nebo se jedná o jiný článek?

08.06.2011 10:57 | Autor neznámý

Tomu vypouštění v posledních kolech hráči, kterým o nic nejde by se muselo zamezit nějakými prémiemi za výsledek. Výhra hodně peněz, remíza trochu peněz, prohra nic.

08.06.2011 10:56 | Autor neznámý

tisková oprava: v Rusku

08.06.2011 10:55 | Autor neznámý

Co se týče počtu hráčů, pod 10 bych nešel, samozřejmě dvoukolově, trojbodový systém nezavádět, k výhře nutí hráče už podstata vítěz bere vše. Sofijská pravidla klidně - je fakt, že když má člověk odtahat 30 tahů (a nejsou to tahy domluvené předem se soupeřem), tak je větší možnost, že se při tom dopustí nějaké nepřesnosti a soupeř mu potom remis odmítne. Takže určitě do jisté míry pčispívají k bojovnosti partií. A nějakých domluv bych se až tak nebál, dneska si každý šachista jede sám za sebe a na své krajany kašle (zvláště v Riusku).

08.06.2011 10:51 | Autor neznámý

 Jo ty sofijská pravidla sou blbost jako argument, že bude více výher (což je blbost z podstaty remízovosti šachu), jediné čeho se docílí, že se skutečně odehraje 30 tahů a dá se remíza az ve 30.tahu. což ale sponzorům musí stačit, ztlačí se tím cena za tah :) Kdo chce něco akčního ať se jde dívat na bleskovky a kdo ještě akčnější taktiky plné nervy drásající partie ať jde se dívat na bughouse šach (PS. Berlín 2011 je za 14dní už sic !) 

08.06.2011 10:49 | Autor neznámý

Pridávam sa k názoru, že blicky nemajú čo robiť pri určovaní majstra sveta v klasickom šachu. To už môžu rovno losovať. Rapidy akceptujem (doba sa zrýchlila), ale len s ťažkým srdcom. Nedal by sa vymyslieť aj nejaký rapidový armagedon, povedzme 30 na 20 min?

Turnaj (aspoň dvojkolový) znie celkom dobre, ale to tu už bolo a po sťažnostiach niektorých západných veľmajstrov na dohováranie sa Sovietov (napr. že spolu dali krátku remi, zato s Larsenom či Fischerom hrali všetci nadoraz a prerušené partie proti nim si navzájom analyzovali) došlo k úpravám. Najprv "numerus clausus", na ktoré tuším dvakrát doplatil Štejn, potom prechod na zápasy. Dnes po rozpade Sojuzu možno tento problém nevyzerá taký horúci. Ale bacha, rýchla remíza Radžabova a Mamedyarovom v poslednom kole World cupu posunula M. na postup priamo a R. dostal divokú kartu od Azer. federácie, ktorá to zrejme spunktovala. Čím nasrdili Gašimova, ktorý prišiel o šancu.

Počet výhier by som dal ako pomocné kritérium, účinnosti sofijských pravidiel na tejto úrovni moc neverím. BTW, nerozumiem Kramnikovmu tvrdeniu, že by bol za turnaj. Kedy naposledy vyhral nejaký špičkovo obsadený? Jeho nepriestrelnosť ho predurčuje na dlhé klasické zápasy. Keby sa hralo na 10 serióznych partií, pri chorobe Aroniana a nedobrej forme Topalova ...

08.06.2011 10:34 | Autor neznámý

Opět velmi zajímavý článek!!!

Dle mého názoru je nejblíže pravdě Kramnik, ale bude se muset opírat i o Danailova Sofijská pravidla a patrně i o 3-bodový systém.

V minulosti se hrály kandidátské turnaje, a také s tím nebyl problém.

Za úvahu ale stojí, zda není lepší mít uzavřený turnaj pro 4-8 hráčů, vzhledem k vyrovnanosti špičky. Teoreticky by se pak mohlo hrát i každý rok i ob rok, a organizátoři turnajů by se mohli pyšnit tím , že pořádali MS. Tak jako v hokeji....

08.06.2011 10:33 | Autor neznámý

 Ok, napíšu to ještě jednou: pokud dvěma hráčům vyhovuje remíza, tak je ani sofijská pravidla nedonutí hrát na výhru. Hráči jsou nuceni sedět v sále a předstírat hru na výhru. Je to podvod na diváka a sponzora, kteří jen ztratí čas sledováním zbytečně prodlužované partie.

 

Možná by stálo za úvahu kontaktovat sponzory Openu Teplice a vysvětlit jim, jaká bouda se na ně chystá. Třeba by se tímto postupem podařilo vyléčit šachy od tohoto Danailovského nesmyslu.

08.06.2011 09:38 | Autor neznámý

 No bez ohledu na to jak krátký je systém na 4 partie či zda jsou šachy remízová hra, je zcela evidentní, že postrádá logiku hrát MS ve vážných particích v bleskovkách, už proto že ani rapid se nezapočítává na ELO ...

Navíc když to posčítáme, tak délka trvání pro finalisty byla 12 partií plus nějaký další 3 dny rapidobleskovky, takže kdyby všichni odehráli cca 15 vážných systémem turnaj každý s každým třeba 2 partie (bílé i černé) případně navíc potom přídavné 2 partie 1. vs 2. které by se přičetli , tak tu máme velmi zajímavé klasiké šachy s mnoha zahájeními ...

08.06.2011 09:30 | Autor neznámý

Ovšem v rámci korektní analýzy chybí výčet rizik u varianty "turnaj". Např. již několikrát zmiňovaná možnost spekulací v posledních kolech.

08.06.2011 08:41 | Autor neznámý

Zajímavý článek. Nejvíce se mi líbí vyjádření Vl. Kramnika. Představitelé FIDE by měli přijet na exkurzi do Teplic.

08.06.2011 08:14 | Autor neznámý

 Se Silviem možno jen souhlasit. Naopak mi přijde (na rozdíl od Kramnika) zajímavé, že Kramnik má stejné názory jako Silvio, který prosazuje Sofijská pravidla již řadu let. 
  Ikdyž možná šachisty překonali teď fotbalisté, ti vyhrály turnaj i bez branky, bez rozstřelů a ještě trenér byl 100% nadšený (ale odpovídající diskuze o tom je ja jiných servrech).

  "Diváci" nss se teď mohou těšit na on-line Open-Teplice, kde díky Sofijským pravidlům nebudou rychlé remízy. Znovu skláním poklonu pořadatelům, že se toho i podruhé nebáli, že to ryskli a že se přes některé kritické názory vyplatilo. Účast mohutnější a exelentně silnější (možná dva tři kvůli tomu nepřijedou, ale pokud toto důvod, tak o ně pořadatelé jistě nestojí). Hlavně pak milí sponzoři a radní, kteří na to poskytli/rozhodli peníze(ích) a váží návštěvu akce, neuvidí většinu prázdných šachovnic z první dvanáctky stolů po 15 minutách hry, kdy do sálu vejdou.