Bloguje i Nakamura
21.01.2011 09:43 | Wijk aan Zee - Tata Steel Chess 2011Zdravím ze slunného (OPRAVDU JSEM TO VYSLOVIL?) Wijk aan Zee. Po čtyřech náročných šachových kolech máme konečně první volný den. Co bych o Wijk aan Zee mohl tak ještě říct a neopakovat se? Celková organizace a podmínky jsou zde st...
V prvním kole jsem měl bílé proti Alexandru Griščukovi. Tenhle zápas mi posloužil jako odveta za naše nedávné střetnutí na Talově memoriálu a Mistrovství světa v bleskovkách. Poté, co mi vyklouzl ze spárů v klasickém turnaji, jsem si byl až příliš jistý, že ho zdeklasuju v bleskovkách, ale i tento minizápas jsem s ním hanebně prohrál. Proto jsem byl rozhodnut za každou cenu srovnat účty. V naší partii se objevila Ragozinova varianta odmítnutého dámského gambitu. Hra se pohybovala v mezích rovnováhy, dokud jsem nezačal útočit na královském křídle tahy 15.f3 a 16.g4!? Alexandr špatně odhadl komplikace a předčasně obětoval figuru 18...Sxg4. Po několika přesných obranných tazích jsem dosáhl zcela vyhrané pozice, jenže jsem si to trochu zkomplikoval, když jsem místo 32.Ke4 zahrál 32.Ke2? Po zběsilé výměně úderů v časové tísni se mi nicméně podařilo hru zjednodušit a převést do vítězné koncovky s jezdcem proti třem pěšcům. Grandiozní výhra, bez ohledu na menší nepřesnosti! Ačkoli už asi nic nemůže smazat můj debakl v Moskvě, tahle partie mi poskytla alespoň slabou útěchu a zadostiučinění.
Ve druhém kole jsem měl černé figury proti aktuálnímu hráči č. 2 světového žebříčku, Levonu Aronjanovi. K překvapení většiny novinářů jsem se rozhodl pro holandskou obranu, jsme přece v Holandsku, no ne?! Opravdu si myslím, že neexistuje lepší způsob, jak se holandskému lidu odvděčit za jeho pohostinnost! Samotná partie byla překvapivě nudná, vybral jsem si odbočku s 7...Jc6 a 8...Ja5 v Leningradské variantě. Levon nebyl schopen dosáhnout něčeho hmatatelného a hra skončila remízou po pouhých 15-ti tazích. Mnoho mých fanoušků tím bylo bezpochyby zklamáno, ale když máte černé proti tak silnému hráči, je těžké očekávat něco víc.
Třetí kolo představovalo klasickou odvetu z minulého roku, tehdy jsem se utkal se Širovem v 7. kole. Vloni vstoupil Alexej Širov do turnaje pěti výhrami v řadě! Naneštěstí pro něj se po porážce ode mne jeho soukolí nějak zadrhlo a nakonec v turnaji nezvítězil. Tentokrát jsme se namísto v sicilské střetli v Archangelské variantě Ruy Lopeze. Po dosažení výrazně lepší střední hry s pěšcem navíc jsem to ale zahrál laxně a připustil jsem nějakou zbytečnou protihru. Kolem první časové kontroly už byla pozice téměř v rovnováze, ale Alexej chyboval s 39...Vee8 a 40...Ve5. To mi umožnilo přijít s velmi pěkným tahem 41.Jd2!? Po tomto manévru chytrého koníka jsem získal malou výhodu v koncovce. Alexej mohl koncovku zřejmě zachránit, kdyby zahrál 52...Va4 místo 52...Va3. Po tomto drahém přehlédnutí jsem přetavil koncovku ve své druhé vítězství a samostatné vedení v turnaji po třech kolech!
Čtvrté kole představovalo klání s vycházející holandskou hvězdou Anishem Giri. Ve třetím kole šokoval Anish celý svět, když rozdrtil Carlsena černými v pouhých 22-ti tazích! Po poměrně bizarním kličkování jsme skončili v hybridní Nimcovičově indické. Nakonec jsme se ocitli v partii Aronjan – Karjakin z listopadu loňského roku v Moskvě. Já nicméně přišel s vylepšením 12...d6 a 13...Da5. Kupodivu jsem si tuhle variantu nedávno prohlížel, ale pak došlo k zatemnění mého mozku a já místo 14...Se6 zvolil 14...Vd8. Po tomhle jediném nešťastném tahu jsem trpěl po celý zbytek partie. Mám podezření, že Anish cosi přehlédl ve střední hře, v určitém okamžiku totiž mohl dosáhnout vyhrané pozice. Dostali jsme se do klasické věžovky s pěšcem navíc na jednom křídle a já se v ní musel potit 20 tahů, než jsem dosáhl remízy. Tenhle půlbod mi stačil na to, abych před volným dnem zůstal ve vedení spolu s mistrem světa Anandem s 3/4.
Je těžké představit si nějaký lepší start, ale pořád je přede mnou ještě 9 kol a spousta nástrah, kterým se musím vyhnout, abych v turnaji zvítězil. Zítra mám bílé proti bývalému mistru světa FIDE Ruslanu Ponomarjovovi a doufejme, že to bude další vzrušující den plný krve, tady ve Wijk aan Zee! (pozn. redakce - partie s Ruslanem Ponomarjovem skončila ve včerejším 5. kole remízou)
Zdraví Hikaru! (Wijk aan Zee, 19.1.2011.)
(zdroj: Blog Hikaru Nakamury)
Taky tě zdravím, Hikaru, jsi správnej řízek. :-)
Naka je spíš proslulý svým tweetováním, kde se do soupeřů často naváží.
Řekl bych, že Nakamura píše česky ještě lépe než mluví Okamura