Čtveřice na +1

19.11.2011 21:39 | Talův memoriál 2011

Celé startovní pole Talova memoriálu je po čtyřech kolech seřazeno v rozmezí jediného bodu mezi +1 a -1. Jedinou výjimkou je vyzyvatel mistra světa Boris Gelfand, který ve 3. kole zjevně přehnal svou aktivitu proti Karjakinovi a druhou pr...

Celé startovní pole Talova memoriálu je po čtyřech kolech seřazeno v rozmezí jediného bodu mezi +1 a -1. Jedinou výjimkou je vyzyvatel mistra světa Boris Gelfand, který ve 3. kole zjevně přehnal svou aktivitu proti Karjakinovi a druhou prohrou v řadě se propadl na poslední místo s bilancí -2. Ostatně celé páteční kolo muselo probíhat pod vlivem „skvrn na slunci“. Jinak si totální neúspěch vůdců bílých figur vysvětlit ani nelze. Kromě Gelfanda totiž neuspěl ještě Nakamura, který v gründfeldově indické výhru Svidlerovi takřka vnutil, a také Ivanchuk, který tak dlouho lámal Aronianovu berlínskou zeď, až ji prolomil ve svůj neprospěch.

Kramnik,V – Carlsen,M

Daleko od výhry nebyl černý ani v partii Kramnik – Carlsen, protože ruský exmistr světa si zavzpomínal na svá mladší léta a vrhnul se do nejasného útoku. Osobně by mě zajímalo, čím dokáže Carlsen soupeře tak vyprovokovat – v kole předcházejícím se na něj totiž vyřítil i jindy spíše technicky hrající Gelfand. Každopádně výsledkem byla velmi zajímavá partie, ve které se bílý proobětoval až k černému králi, což po časové kontrole vedlo k trojímu opakování pozice. Carlsen sice v partii mohl pokračovat tahem 41…Kb8 a počítačové programy hlásí takřka rozhodující výhodu, nicméně ani jindy suverénní Magnus si po náročném průběhu do spletitých variant jít netroufl. Pozoruhodný je příběh mistra světa Ananda – evidentně nehraje své hlavní varianty připravené pro blížící se zápas, a přesto jej nikdo nedokáže porazit. Negativem naproti tomu je nudnost jeho partií – s Nepomniachtchim k výraznějšímu boji ani nedošlo, Aronian se v sobotu sice bílými pokoušel protlačit jednoho ze svých volných pěšců, jenže Anand je správně umístěnou věží zespoda udržel.

Remízami skončily i zbylé partie, i když z mezí rovnováhy byly vychýleny všechny. Nejmírnější odklon nastal v partii Svidler – Gelfand, kde měl bílý chvíli pěšce více, jenže kompenzace v podobě rozehraných dlouhonohých figur černého byla veliká. Svidler tak udělal to jediné, co mohl – zjednodušil pozici, což s sebou bohužel pro něj neslo i ztrátu zmiňovaného pěšce. Výhody proti Ivanchukovi dosáhl i Kramnik, dokonce ji přetransformoval i v převahu materiální, když Chuckymu odebral kvalitu. Při kompletním vyčištění dámského křídla však jeho věž nemohla vyvrátit vzniklou pevnost. Volné pěšce z druhé, resp. sedmé řady se pokoušeli do dámy protlačit Carlsen i Karjakin. Uskutečnit to však mohl pouze norský mladík, jenže by tím vznikla maximálně koncovka V+J x V+P, což by bílý vyhrát nemohl. Pokoušel se tedy radši upět v mírně lepší jezdcové koncovce, jenže pravidlo, že jezdcové koncovky jsou pouze obtížnějšími pěšcovkami, se nepotvrdilo a vzdálený volný pěšec k výhře nestačil. Nejblíže k výhře tak byl Hikaru Nakamura, který stejně jako Carlsen oprášil dračí variantu sicilské. Nepomniachtchi na ni viditelně nebyl připraven, ve vedlejší variantě s malou rošádou pochybnými jezdeckými manévry ztratil hned několik temp a dostal se pod tlak. Z něj rezultovala věžová koncovka v jednu chvíli dokonce se dvěma pěšci méně, nicméně se jednalo o pěšce krajní, které prosadit nešlo.

Partie

Odkazy

Stránky turnaje
On-line a živý přenos
VIDEO PŘENOS
On-line na Chessdom
0x 1589x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat