Oba novoborští na bedně

22.02.2011 06:43 | Mistrovství Polska jednotlivců

V těchto dnech proběhl polský šampionát mužů a žen. Individuální šampionát byl v pořadí 68. ročníkem mužského a 63. ročníkem ženského šachového klání. (Své počátky má v roce 1926, ženy hrají od roku 1935). V silně obsa...

V těchto dnech proběhl polský šampionát mužů a žen. Individuální šampionát byl v pořadí 68. ročníkem mužského a 63. ročníkem ženského šachového klání. (Své počátky má v roce 1926, ženy hrají od roku 1935). V silně obsazeném mužském turnaji zvítězil GM Mateusz Bartel (2617), který získal sedm bodů a o bod předstihl dvojici velmistrů Pawel Jaracz (2543) a Radoslav Wojtaszek (2726). Oba Poláci, kteří hájí extraligové barvy Nového Boru, tak na domácím šampionátu brali medaile. Mezi ženami uspěla WGM Jolanta Zawadzka (2371), která měla se sedmi body půlbodový náskok na GM Moniku Socko (2489). Třetí místo brala s pěti a půl body WGM Karina Szczepkowska-Horowska (2254). „Jsem velmi šťastný. Nejen proto, že jsem vyhrál způsobem start-cíl či že jsem zvítězil s náskokem celého bodu, ale především kvůli úrovni partií. Hrál jsem dobré šachy a doufám, že stejně tak se mi bude dařit na dalších turnajích,“ řekl Novoborskému šachovému serveru šťastný turnajový vítěz.

Přáním polského svazu je hrát ve velkých městech, aby se šachu dostalo náležité propagace. Letos tedy přišlo na řadu hlavní město Varšava. Dvacet dva účastníků mužského turnaje hrálo švýcarským systémem na 9 kol, deset žen se střetlo každá s každou. Cenový fond činil 65 000 zł pro muže a 35 000 zł pro ženy.

Radoslav Wojtaszek

Vítězný velmistr Bartel podal suverénní výkon, performance 2789 hovoří za vše. V turnaji pětkrát zvítězil a čtyřikrát remizoval, včetně „zajišťovací“ remízy bílými v posledním kole s GM Kempinskim (2600). Trochu překvapivý je úspěch Pawla Jaracze, pro kterého tři výhry a turnajová neprůstřelnost znamenaly stříbro. A to měl Jaracz až na dvě výjimky proti sobě ratingově silnější soupeře! Bronzový Wojtaszek uhrál stejně bodů jako Jaracz, připsal si však jednu turnajovou prohru: s celkově čtvrtým Bartoszem Sockem. Zklamán musel být třetí nasazený, GM Bartolomiej Macieja (2636), který skončil s pěti body na devátém místě. Šampionátu se zúčastnila také řada hráčů dobře známých z naší extraligy: pátý skončil Dariusz Swiercz (2540) hrající za Litovel, sedmý GM Robert Kempinski (2600, Rapid Pardubice), osmý Alexander Mišta (2565, Třinec), desátý Marcin Tazbir (2527, Litovel), čtrnáctý Kamil Miton (2616, Ostrava), patnáctý Krzysztof Jakubowski (2502, Třinec). „Před začátkem turnaje jsem své vítězství neočekával. Sice jsem titul obhajoval, ale hlavním favoritem byl Radoslaw Wojtaszek, který hrál minulý rok fantasticky. Po dvou kolech (v obou jsem zvítězil) jsem cítil, že mohu skončit v první trojici. Přesto jsem si svou formou nebyl úplně jist. Remízy ve 3. – 5. kole mě o ní také příliš nepřesvědčily. Šťastně jsem zvítězil v kole šestém s Bartekem Maciejou a poté porazil svého dobrého přítele Bartosze Socka. Vůbec poprvé v klasické partii, Bartosz má se mnou bilanci +10! Bod a půl ze závěrečných dvou kol mi zajistilo titul,“ říká Mateusz Bartel.

Medailistky turnaje žen

Mezi ženami vypálila rybník hlavní favoritce a držitelce velmistrovského titulu Monice Socko Jolanta Zawadzka. Ve vzájemné partii remizovaly, stříbrná Socko však na rozdíl od vítězky jednou klopýtla, v 5. kole ji porazila Katarzyna Toma (2238). Zajímavá byla bilance třetí Szczepkowske-Horowske. V prvních čtyřech kolech uhrála jedinou remízu, aby ve druhé části udělala sérii pěti výher a vyšplhala se mezi medailistky. Kuriózní partii sehrála turnajová vítězka s Aleksandrou Lach: dámy bojovaly 213 tahů. Zawadzka však v "koncovce koncovky" vypustila výhru a šachový maratón skončil remízou (viz Šachový týdeník 7/2011).