Šampióny Ding Liren a Huang Qian

09.04.2012 06:43 | Mistrovství Číny 2012

Čína zná své šachové přeborníky. Devatenáctiletý Ding Liren (2660) se v posledních čtyřech letech stal potřetí mistrem země. Nástup mladé generace potvrdil druhým místem sedmnáctiletý Yu Yangyi (2615), třetí skončil Ni Hua (26...

Čína zná své šachové přeborníky. Devatenáctiletý Ding Liren (2660) se v posledních čtyřech letech stal potřetí mistrem země. Nástup mladé generace potvrdil druhým místem sedmnáctiletý Yu Yangyi (2615), třetí skončil Ni Hua (2637). V turnaji žen zvítězila Huang Qian (2399). Ta musela své vítězství potvrdit v tie-breaku proti Zhang Xiaowen (2354), která v turnaji získala rovněž osm bodů. Mistryně světa Hou Yifan (2639, na fotografii) obsadila v mužském turnaji osmé místo. První osmička účastníků se kvalifikovala do příštího šampionátu, poslední čtyři hráči se budou muset spokojit s turnajem B.

Ding Liren

Turnaj mužů

Ding Liren (2660) v jedenáctikolovém turnaji přemožitele nenašel, zvítězil pětkrát. Poslední čtyři kola si mohl dovolit odremizovat, i tak měl v závěrečné tabulce s osmi body náskok celého bodu. Předvedl výkon 2764 a ke svému ratingu připisuje 15 bodů. Mladičký Yu Yangyi se sedmi body obsadil samostatně druhou příčku, převedl výkon na úrovni 2695. Jedinou prohru mu v posledním turnajovém kole připravil Zhou Jianchao (2625). Třetí Ni Hua prošel turnajem bez porážky. Zvítězit však dokázal pouze dvakrát a získal tak šest a půl bodu. Čtvrtá příčka patří nejvýše nasazenému hráči turnaje. Wang Yue (2702) se vypořádal s jedenácti turnajovými koly trochu rozpačitě, získal šest bodů, dvakrát prohrál a třikrát zvítězil. Hou Yifan nevyšel úvod turnaje (0,5/3), v dalším průběhu se jí podařilo jednou zvítězit, ostatní partie remizovala. Ze svého ratingu po tomto turnaji odepisuje 12 bodů (výkon 2555).