V Jurmale zvítězil Morozevič

20.02.2012 09:14 | Memoriál Vladimira Petrova

V lotyšském lázeňském městě Jurmala se konal zajímavý turnaj v rapid šachu – Memoriál Vladimira Petrova (na fotografii). Memoriál jednoho z nejvýznamnějších lotyšských šachistů, který zahynul během 2. světové války, nahradil...

V lotyšském lázeňském městě Jurmala se konal zajímavý turnaj v rapid šachu – Memoriál Vladimira Petrova (na fotografii). Memoriál jednoho z nejvýznamnějších lotyšských šachistů, který zahynul během 2. světové války, nahradil původně avizovaný Talův memoriál. Dodejme, že pouze názvem – místo, program, cenový fond i pozvaní hráči se nezměnili. Akci zaštítil Alexej Širov, který byl na roztrhání: dělal turnajového ředitele, hrál v hlavním turnaji a ještě k tomu dával šachové lekce mládežníkům. Kvalifikační turnaj vyhrál Daniel Fridman, ve finále byl nejlepší Alexander Morozevič.

Hrací systém

Hrálo se zajímavým systémem – od 16. do 17. února se hrála kvalifikace, 18. a 19. bylo na programu finále. Čtyři vítězové kvalifikace si v něm zahráli se čtyřmi supervelmistry, Alexandrem Morozevičem, Alexejem Širovem, Vasilijem Ivančukem a Šachrijarem Mamedjarovem. Hrálo se tempem 15 minut na partii + 6 sekund za tah. Cenový fond finále činil 4050 EUR, vítěz bral 1250 EUR. Kvalifikační turnaj se hrál švýcarským systémem na 9 kol, cenový fond činil 3850 EUR, vítěz bral 750 EUR.

Daniel Fridman

Kvalifikační turnaj (16.-17.2.)

V kvalifikačním turnaji si o čtyři postupová místa zahrálo padesát osm hráčů ze dvanácti zemí, z toho dvacet šest velmistrů. V devíti kolech nasbírali sedm bodů Němec Daniel Fridman (2660) a Rus Ildar Chajrulin (2638). Z šestičlenné skupiny hráčů se šesti a půl body měli nejlepší pomocné hodnocení Polák Michal Krasenkow (2607) a Ukrajinec Igor Kovalenko (2587), kteří tak získali vstupenku do finále. Deváté místo obsadil se šesti body Alexander Chalifman (2632), jedenáctý byl s pěti a půl body hráč Beskydské šachové Sergej Azarov (2667). Desátou příčku obsadil první nasazený hráč turnaje Boris Gračev (2693). Až 52. místo obsadil se třemi body známý velmistr Jaan Ehlvest (2594).

Finále

Finálový turnaj měl velmi vyrovnaný průběh.Alexej Širov sice prohrál s Chajrulinem, dokázal však porazit všechny tři zbylé hráče +2700. Ve vzájemném souboji tedy porazil i Alexandra Morozeviče, pro kterého to byla turnajová nula jediná. A vzhledem k tomu, že dokázal zvítězit hned čtyřikrát, mohl se radovat ze samostatného vítězství. Rozhodl povedenou druhou částí turnaje, v posledních čtyřech kolech získal 3,5 bodu. V posledním kole se mu podařilo bílými porazit Daniela Fridmana, kdežto Alexej Širov bílými jen remizoval s posledním hráčem turnaje Michalem Krasenkowem. Spokojen mohl být se třetím místem kvalifikant Igor Kovalenko, který dokázal porazit Ivančuka i Mamedjarova.