Erupce nad Sao Paulem

29.09.2012 13:19 | Grand Slam Chess master final - Sao Paulo 2012

Už tak velkou koncentraci TOP šachové energie, kterou do ovzduší vypouští v posledním týdnu metropole Londýn a Sao Paulo, zahustil ještě start turnaje Anatolije Karpova na dálném východu v Pojkovském. Evidentní přetlak v atmosféře ...

Už tak velkou koncentraci TOP šachové energie, kterou do ovzduší vypouští v posledním týdnu metropole Londýn a Sao Paulo, zahustil ještě start turnaje Anatolije Karpova na dálném východu v Pojkovském. Evidentní přetlak v atmosféře vyvolal kolem desáté hodiny večerní nechtěné erupce nad Sao Paulem, jak jinak si vysvětlit velkou minelu v partii světové jedničky a dvojky.

Diagram č.1 Carlsen-Aronian (Po 26..Dh3)

Osobitý pohled světové jedničky na teorii zahájení potvrdil již šestý tah duelu s Levonem Aronianem. Partie pozvolna plynula bez výskytu nějakých zásadních životních křižovatek. Bílý skromně prováděl průraz na dámském křídle, černý nelenil a konsolidoval své síly na sloupci f.

Rána z jasného nebe viz diagram č.1. Po Carlsenově 27.Sf4? se protočily otáčkoměry všech motorů světa. Elektrický výboj byl tak silný, že uvedl do transu i Aroniana. Svižně zahrané 27...Sc3? vrátilo na šachovnici klid a smír. Do bočních variant nenávratně zmizelo vyhrávající 27...V8xf4. Nechce-li bílý utrpět materiální ztráty, přijde po 28.gxf4 tvrdý trest 28...Jxf4 29.Vg1 Dxh2 30.Kxh2 Vh3 mat. Krásný motiv musel uniknout oběma hráčům.

Ano, na f4, to bude ono (zdroj: chessbase.com)

Diagram č.2 Caruana-Vallejo Pons (Po 20.Df3)

Erupce zasáhla i vedlejší šachovnici, kde probíhal duel vedoucího Fabiana Caruany s Vallejo Ponsem. Po 20.Df3 (viz diagram č.2) přesouvá Španěl svou dámu po diagonále o políčko dále, než obrana černé pozice vyžaduje 20...Dd8?. Ač rodák z Floridy své kořeny z pod Vesuvu Fabiano Caruana nezapře. Nenadálé otřesy a horká půda nevyvádí italskou jedničku z míry a chladnokrevně skáče 21.Jxf7. Partie po 21...Sxe3+ 22.Kh1 Dh4 23.Sxg6 Sg5 24.Sxh7+ má jasného vítěze.

Jasného vítěze má i první Grand Slamové dějství v Sao Paulu. Na deset bodů Fabiana Caruany již nikdo nedosáhne, akorát zmírnit jeho náskok může v rámci dnešního posledního pátého kola Levon Aronian v jejich vzájemné partii.

Rozpis a výsledky kol

kolo č.1: pondělí, září 24, 20:00h
Viši Anand
1/2 Francisco Vallejo
Levon Aronian
1-0 Sergey Karjakin
Fabiano Caruana
1-0 Magnus Carlsen
kolo č.2: úterý, září 25, 20:00h
Francisco Vallejo
0-1 Magnus Carlsen
Sergey Karjakin
0-1 Fabiano Caruana
Viši Anand
1/2 Levon Aronian
kolo č.3: středa, září 26, 20:00h
Levon Aronian
1/2 Francisco Vallejo
Fabiano Caruana
1/2 Viši Anand
Magnus Carlsen
1/2 Sergey Karjakin
kolo č.4: pátek, září 28, 20:00h
Fabiano Caruana
1-0 Francisco Vallejo
Magnus Carlsen
1/2 Levon Aronian
Sergey Karjakin
1/2 Viši Anand
kolo č.5: sobota, září 29, 20:00h
Francisco Vallejo
Sergey Karjakin
Viši Anand
Magnus Carlsen
Levon Aronian
Fabiano Caruana

Partie

Odkazy:

Stránky pořadatele
On-line přenos
Živě (GM Susan Polgar, GM Gilberto Milos)
Online na Chessbomb
28x 2345x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (28) Aktualizovat
01.10.2012 18:32 | Autor neznámý

Na to aby človek vyhral partiu s niekým z TOP 10 už v dnešnej dobe zďaleka nestačí mať len talent, je k tomu treba mnoho práce  za šachovnicou, monitorom i mimo nich - mne sa zdá, že Anand už asi nemá toľko energie, aby dokázal hráčov z TOP 10 porážať tak ako v minulosti. Možno už ani nemá toľko motivácie a aj jeho priority sa po narodení potomka zmenili- šachy už nie sú na prvom mieste, zrejme aj  to stojí v pozadí jeho slabších výsledkov v poslednej dobe.

Aj napriek tomu všetkému som od neho čakal viac, väčší "drive" i motiváciu ,veď nehral súťažne už 4 mesiace a nevyhral turnaj v klasickom šachu už pekných pár rokov. To že  starne nemôže byť  nejaká "omluva". Starnú všetci. Korčnoj, Beľavskij, Ivančuk, Gelfand, dokonca aj Carlsen...  Veď Anand nemá 83, "len" 43. Kopec ľudí maká denodenne v práci za pár šupov a budú tak musieť robiť do 65-70-tych  rokov... Popritom sa mnohí nestarajú iba o jedno dieťa a nemajú slúžky, ktoré im v paláci upratujú... A musia mať na to všetko energiu ! On nehrá štyri mesiace a nemá energiu, trochu čudné, nie ?

No čo už , asi si  treba zvyknúť a nečakať od neho žiadne extra výkony. Aspoň ja už nečakám.

01.10.2012 15:55 | Autor neznámý

A co teprve Emanuel Lasker, vyhýbal se i zápasům o titul mistra světa.

 

01.10.2012 15:08 | Autor neznámý

Anand uz proste starne a nema tu energii co driv. Aspon ze hraje - Botvinik kdysi mezi zapasy o mistra sveta nehral vubec. Problem je ve "zbytku sveta", ze mu ten titul jeste nedokazal nekdo sebrat. 

 

01.10.2012 11:30 | Autor neznámý

Je těžké hledat nějaké mety, pro někoho kdo všechny pokořil. Náhodou, na rozdíl jiných mistrů světa nezačal chlastat apod. Leckterý mistr světa měl odbobí, kdy nezářil. To neznamená, že by měl odevzdat titul a odejít do důchodu.

30.09.2012 22:55 | Autor neznámý

No výdyť o tom celou dobu povídám. Že pokud jeho jedinou ambicí je udržet titul mistra světa tak je to špatně.

30.09.2012 22:17 | Autor neznámý

Vím (Pavel Čapek), šlo vám o něco jiného. Zvolil jste ale sport, který jsem přirovnal k našim "mašinkám". Tím jsem příznivce (aby to nečetli i závodníci....) tohoto sportu určitě vytočil do nejvyšších otáček. 

30.09.2012 21:33 | Autor neznámý

Mistr světa má ambici mistrem zůstat. Pokud je Anand taková nula, jistě o titul brzy přijde... a není jeho chybou, že se to zatím nestalo. Pokud je pro něj titul svazující, je to samozřejmě škoda... a trošku nepochopitelné, na druhou stranu jsem sám ještě mistrem světa nebyl, tak těžko říct ;-)

30.09.2012 21:32 | Autor neznámý

2 pawel

Šlo mi spíš o to, že když jsou někde v něčem jasně stanovené kritéria za kterých se někdo stane mistrem světa, tak je celkem zbytečné polemizovat o tom, jestli se jím stal oprávněně.

Prostě splnil stanovené podmínky a basta ! A je podle mě naprosto lhostejné, jastli to jsou šachy, motorky, nebo box...

30.09.2012 21:22 | Autor neznámý

Jestli on ten samotný motorismus (a k tomu na oválech) nemá náhodou tolik společného se sportovním zápolením jako šachy hrané lidmi s povolenou podporou počítačů (kde by se také mohly rozdělit "kubatúry" v parametrech počítače).

30.09.2012 21:11 | Autor neznámý

2 Bond(James)

Mistr světa by měl mít ambici každého porazit a ne s každým remizovat...

Pomohu si příkladem z úplně jiného sportu, než jsou šachy. V roce 1999 se v MS silničních motocyklů v kubatuře 125 ccm stal mistrem savěta Emilio Alzamora, aniž by vyhrál JEDINÝ závod šampionátu. Měl by se snad cítit nějakým méněcenným mistrem světa...

http://en.wikipedia.org/wiki/Emilio_Alzamora

30.09.2012 20:56 | Autor neznámý

Mi nevadí, že Anand hraje tak jak hraje. Ať si to klidně dočutá na údržbu do šachového důchodu. Ale vadí mi, že tak činí z titulu mistra světa. Mistr světa  by měl mít ambici každého porazit a ne s každým remizovat.

30.09.2012 20:48 | Autor neznámý

Když ty úvahy vznikly původně u samého Ananda - viz rozhovor. Proto jsem svůj příspěvek psal.

30.09.2012 20:35 | Autor neznámý

Aniž bych se chtěl nějak dotknout hlubokomyslných úvah o Anandovi...

Mám dojem, že je mu srdečně jedno, co si kdo o jeho hře myslí. A podle mě má recht ! Dnešní svět je bohužel jen o penězích - zatím mu to sype, tak vo co go ?

30.09.2012 19:14 | Autor neznámý

Re Luděk Sedlák:

To není nic nového pode sluncem. To již bylo koncem 90.let, když to současný prezident FIDE vymyslel a zadotoval. 128 K.O. V prvním MS ještě vítěz K.O. Ánand s býv. MS FIDE Karpovem o titul na 4 partie, Tolja vyhrál. Pak již K.O. bez výhod předchozího mistra světa. Ano podobné v jiných sportech. Třeba také něco jako vítěz Vimbledonu vers. první hráč žebříčku v tenisu.

Dost šachistů je konzervativních a raději by viděli zápasy. Jiní zase něco aktraktivnějšího. Žádný mistr světa, který dobyl titul v zápase o něj nechce přijít v K.O. A tak výhody/nevýhody bychom mohli snášet jednu zadruhou.

Ať je to výhodnější tak nebo tak, rozhodne, kdo a co do budoucna co bude schopen zafinacovat. Ani současná špička by návrat k dlouhým zápasům nevyměnila za umírání v bídě mistrů světa, jak bylo v první pol min století. Chce předevěším 2-5 mil Euro/Dolar k zápasu (turnaji) o titul a pak má smysl se bavit o systému.  

30.09.2012 17:32 | Autor neznámý

 Ano, Anand je možná takový Méďa Béďa, co slyší jen na med, ale když mu ho chce někdo sebrat, tak ještě umí vytáhnout drápky

30.09.2012 17:27 | Autor neznámý

Musím se nyní až pousmát nad tím, že jsem si před zápasem o mistra světa myslel, že Gelfand není pro Ananda soupeř. A podívejte, jak nyní válí. Hraje tak, jako kdyby ten titul získal ! Dokonce si myslím, že by byl důstojným nástupcem.

Anand se nenávratně změnil. Už to dávno není ten tygr z Madrásu, který válcoval soupeře. Nyní je z něho starý, bezzubý Méďa Béďa, který slyší akorát na med.

30.09.2012 17:08 | Autor neznámý

Co teď napíšu, je pro šachisty možná kacířské, ale už je načase, aby se důsledně rozlišovaly dva pojmy: jednička na žebříčku (dle ELO, tam se to nedá oddiskutovat) a mistr světa, k jehož určení by se mohla hrát cca 1x za dva roky jednorázová soutěž (např. pro 64 nebo 128 nejlepších hráčů dle ratingu) - bez toho, že by stávající MS měl nějaké výhody, tzn. žádný zápas proti vítězi, ale chtěl-li by obhájit, musel by se zúčastnit. Vítěze, tj. mistra světa by pak nesvazovalo břímě nejlepšího šachisty planety, byl by "jen" vítězem jednoho (byť významného) turnaje. Šachisté bývali po léta zvyklí, že ratingovou jedničkou býval právě mistr světa, ale vezměte si jiné sporty - mistr světa v cyklistice, lyžování, hokeji, fotbale či atletice nemusí být (a často také nebývá) jedničkou podle žebříčku. Mnohé sporty rozličují mistrovství světa a světový pohár, obojí má svou prestiž a v mnoha sportech je SP více než MS, což by asi mohla být obdoba šachu, kde by ELO nepochybně mělo větší váhu než jednorázový výsledek na MS. Neříkám, že zrovna toto je jediná cesta, jak z toho ven, ale do budoucna se systém MS v šachu bez nějaké změny neobejde.

 

30.09.2012 16:22 | Autor neznámý

Patrím (alebo patril som ?!) k Anandovým fanúšikom od roku 1995, ale nezostáva mi nič iné než súhlasiť s predchádzajúcimi príspevkami. NoELO zistil to, čo sa mi ani nechcelo zisťovať a čohosi som sa podvedome obával - jeho bilancia je dlhodobo 50% a samé remízy... Viac zahanbujúce a pre fandov azda i deprimujúce je však to, že jeho hra pôsobí tak sterilne akoby ho tie šachy už ani nebavili...

Vyzerá to niekedy (dosť často) tak, akoby šachy bral už len ako zdroj príjmov... Napr. Indiu na tímových súťažiach nereprezentuje už roky- sám sa nedávno vyjadril v tom zmysle, že honorár za reprezentáciu nepokladá za primeraný... Aj keď sa stal otcom, on zrovna nepatrí medzi tých, ktorí musia rátať každú rupiu...

Šachy nehral  4 mesiace, zápas o MS je za ním, napriek tomu zatiaľ na tomto  turnaji neukázal  takmer nič, žiadne nové idey, žiadnu energiu, žiadnu túžbu po víťazstve (jeho partia s Aronianom  bielymi je toho jasným dôkazom- alibistická hra bez ambícií, navyše so súperom, ktoré má čo oplácať-neviem akú motiváciu ešte šachista potrebuje)

Ak sa chce šetriť, lebo šachy sú namáhavé a on sám seba už asi zaraďuje medzi starších, dôstojných pánov, asi by mal pomaly naozať uvažovať nad dôchodkom alebo minimálne abdikáciou, kým má jeho meno ešte aký-taký šachový cveng.

 

30.09.2012 14:22 | Autor neznámý

No já to řeknu natvrdo - dělá titulu MS ostudu. Nepamatuju žádného aktuálního mistra světa, který by hrál tak bezkrevné a neambiciózní šachy jako Anand posledních pár let

30.09.2012 14:18 | Autor neznámý

noELO- Souhlas. Mám od Vishyho knihu My Best Games of Chess a v současné době a že to už trvá, se ani zdaleka nepřibližuje tehdejším výkonům. Ztráta motivace, chybějící energie, usedlost, to jsou znaky současného Ananda. Ve vítězné partii s Gelfandem bylo cítit, že to tam ještě je, ale ,,nahazuje,, to jen opravdu ve vyjímečných případech.

30.09.2012 13:37 | Autor neznámý

Překládal jsem rozhovor s Anandem a tudíž si dobře pamatuji, jak říkal, že se těší, až z něj spadne tíha obhajoby titulu a zahraje si kreativní šachy. Tady tomu nic nenasvědčuje, zremizuje-li mistr světa (spíš nudně) všechny partie a má v LiveListu mínus, je to smutné. Napadlo mě podívat se do "archívu" - od minulého Bilbaa (včetně) má skóre ve vážných partiích +5-5=35, přičemž ty výhry jsou dvakrát nad Vallejo Ponsem, pak nad lehce bláznivým Shortem a "jakýmsi" Buhmannem v Bundeslize. Bohužel ta pátá byla s Gelfandem v zápase o MS. Takže s jednou výjimkou nevyhrál za více než rok mistr světa partii s nikým z absolutní špičky. Jsem dalek tomu, abych tzv. "neuznával" mistra světa, který titul obhájil podle platných pravidel, ale snad se dožiju toho, že tím mistrem bude někdo, koho šachy ještě baví.

30.09.2012 10:46 | Autor neznámý

Tak jsem si právě vyslechl komentář Wang Haoa v Čínštině a musím říct, že se to nijak neliší od jeho Angličtiny

30.09.2012 06:52 | Autor neznámý

No comment.

29.09.2012 23:39 | Autor neznámý

Caruana naopak působí bojovným dojmem, jeho partie jsou zajimavé. Narozdíl od Ananda, který turnaj nejspíše pouze proremizuje. A dnes znovu možná udrží Aronjana...

29.09.2012 23:38 | Autor neznámý

Objektivně jsou Caruanovy letošní výsledky ovlivněny tím, že mu přeje štěstí. Jeho styl hry je sice riskantní, ale nepostrádá kvalitu, někteří soupeři to nezvládají a chybují. To každý neumí. A kruci, jen jsem to dopsal, už má zase kliku, Aronjan přehnal optimizmus a vyhraná pozice je v čudu.

29.09.2012 22:59 | Autor neznámý

Caruanu opoušít nehorázná klika a partie, doufám, dopadne tak jak má! V odvetách dopadne hůře. Stejně, dle mě, skončí tčwtí (za Aronjanem a Carlsenem) a to je na něho pěkné.

Partii s cARLSENEM MĚL PROHRÁT NA SLABÉHO PĚŠCE A3. V partii se Španělem použil "bezobidnyj variant francuzskoj zaščity", to, že vyhrál bylo časovou tísní soupeře.

29.09.2012 17:31 | Autor neznámý

matman- A ty jsi zapomněl na základní pravidlo, že každý může kdykoliv na ten prohrávající tah nereagovat. Caruana zatím .

29.09.2012 15:39 | Autor neznámý

Možná by chlapci měli velkou část prize money věnovat na charitu nebo spáchat nějaké jiné omluvné gesto. Publikum může spekulovat o důvodech podobných podivností. Hoši jsou asi hodně unavení, když nevidí pártahové obraty. Černý jakoby zapomněl na základní pravidlo, že každý může kdykoli zahrát prohrávající tah.