Se Shirovem postupuje Kramnik

09.09.2010 07:43 | Final Chess Masters 2010

Naprosto na hlavu postavil Vladimir Kramnik veškeré mé předpoklady z minulého článku, když v 5. kole proti Levonu Aronianovi dokázal i svými neoblíbenými černými figurami zvítězit. Avšak uznání si jistě zaslouží i Aronian za to, ...

Naprosto na hlavu postavil Vladimir Kramnik veškeré mé předpoklady z minulého článku, když v 5. kole proti Levonu Aronianovi dokázal i svými neoblíbenými černými figurami zvítězit. Avšak uznání si jistě zaslouží i Aronian za to, že nezvolil žádnou nezáživnou variantu, kterých katalánská nabízí hned několik, a ve velmi ostré variantě s obětí kvality se do partie pustil s otevřeným hledím. Nejprve se zdálo, že by problémy s oslabeným králem mohl mít černý, nicméně zdánlivě pevný pěšcový kryt před bílým králem se nakonec Kramnikovi podařilo rozlomit, což nabídlo nebezpečný manévrovací prostor pro jeho věže. Logickým vyústěním tak byl přechod do přivyhrané koncovky, kterou Kramnik – mnohokrát ve shodě s tablebasí – naprosto zaslouženě dovedl k výhře.

O partiích se Shirovem se Wang Haovi bude zřejmě zdát ještě dlouho. Při troše štěstí (či spíše klidu v klíčových fázích) je totiž mohl zakončit plným bodovým ziskem, namísto toho si nepřipsal ani půlku! Ve druhé partii hned několikrát odmítl opakování pozice, jenže jak už to v takových případech bývá, přepnul strunu a Shirov nemilosrdně trestal. analýza ChessBase

6. kolo

Shirov,A (2749) – Aronian,L (2783) po 24...h5

Marshallův útok se v podání světové špičky vyprofiloval ve spolehlivou cestu k remíze. Nejinak tomu bylo i v partii Shirov – Aronian, jejíž klíčový okamžik zobrazuje diagram vpravo. Zde k hromadným výměnám a následné remíze vedlo 25.Dc2 h4 26.Df2 Sxf1 27.Dxf1 hxg3 28.Dh3+ Dh6 29.Dxh6+ gxh6, nicméně ani nadějněji vyhlížející pokračování 25.Vxe8 Vxe8 26.Sf7 Ve7 27.Sxh5 Sxf1 28.Dxf1 Se3+ 29.Kh1 Dxh5 30.Se5 Ve6 31.Ve1 f4 32.Ve2 Vg6 33.Vg2 Dh3 34.De2 Df5, po kterém by bílý udržel pěšce více, by vzhledem k aktivní černé dámě nedovolilo bílému pozici zesílit. Výrazné výhody se bílými nepovedlo získat ani Kramnikovi proti domácímu Wangovi, když v odmítnutém dámském gambitu bez větších problémů připravoval zjednodušující výměny.

Tiebreak

O druhém postupujícím k Shirovovi se tak muselo rozhodnout v dodatečných bleskových partiích. Bílými Kramnik možná trochu překvapivě zvolil výměnnou slovanskou, nicméně v té Aronian již 15...Da5 chyboval a dovolil Kramnikovi získat drobnou výhodu, kterou i s omezeným časem dokázal mistrně vystupňovat. Omezený časový limit se naopak Kramnikovi vymstil v kole následujícím, když v remízové pozici Aronian z věčného šachu utekl do pozice prohrané, avšak hodiny určily vítěze opačného. Do armagedonu, ve kterém má bílý drobnou časovou výhodu, za to však povinnost zvítězit, si bílé vylosoval Aronian. A právě tato skutečnost byla nakonec rozhodující. Ze stejného zahájení jako v partii předchozí totiž objektivně vznikla rovná koncovka, kterou arménský hráč v žádném případě nemohl vyhrát. Hledáním, kterak se remíze vyhnout, nakonec Aronian i přes počáteční časovou bonifikaci všechen čas promarnil a v remízové pozici prohrál na čas. Na závěr ponechme jen řečnickou otázku, zda-li toto zakončení je odpovídající prestiži turnajů začleněných do grand slamu.

Partie

Odkazy

Stránky turnaje
Reportáž na ChessVibes.com
10x 1268x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (10) Aktualizovat
10.09.2010 14:20 | Autor neznámý

Uřímně řečeno mi přijde divné že o to kdo postoupí do soutěže v pomalém šachu se hraje partie v rychlém a navíc se nepočítá na ELO ta rozhodující. Sem pro divácky atraktivní zápasy ale mixovat tempo hodiny na parti s minutami na partii a povinností vyhrát bílými, což je podle mně úplně jiná hra !!! Představte si hrát to normálně (zvláště v kombinaci s pár minutama na partii, specialista na takovou hru bude určitě za černé volit suchou remízu a ten bílýma zase se bude snažit jít do pozic kde lze udělat přes 100 možná 200 či více tahů a shodit na čas,  pokud hráli bez přidávání času na tah nechápu že to ještě nepochopil bílý, že tohle nejsou klasické šachy). To už rovou můžou hrát poker o to kdo postoupí ne ?

10.09.2010 06:53 | Autor neznámý

  Ad článek poslední věta: Áno, odpovídající je. Chceme-li diváky, sponzory, tak ano. Zadarmo si hrajte třeba 2 vážné jako rozstřel.  Kolik diváků se  podívá na rozstřel trvající večer max. 30 min a kolik při 10 blickách 2 hodiny má čas ? Stále těch 30 min je více než penalty ve fotbale.
  Mám obavu, že Karpov (bude-li prezidentem) to chce vrátit třeba ke dlouhým zápasům o MS ze svých let v zájmu šachu a spravedlnosti.  Možná ta spravedlnost, ale v  zájmu šachu  (diváků, sponzorů) ne, prostě na to není v dnešní době čas. Jiné, i populárnější sporty to pochopily a zápasy zkracují, zatraktivňují, prostě , aby  "přežily. Myslí-li si šachisté, že spravedlnost dlouhých bojů (naprosto nevídaně dlouhých oproti jiným sportům) někoho přiláká aje důležitější než mít opravdové profíky, tak já se k tomu nepřikláním.

09.09.2010 21:38 | Autor neznámý

 @Zdenka Šimurdová: Jeden bijec, co útočil na politika Sobotku má po dnešku odročené soudní stání. Musím si zjistit, jak se jmenoval.  

09.09.2010 21:30 | Autor neznámý

Může nám být též už jen líto, že není taky tolik angažován Sergej Tivjakov jako tzv. spička. Je to škoda. Jde o velkého bijce a stratéga.

09.09.2010 13:49 | Autor neznámý

Komentáře ke všemu v Šanghaji třeba na

http://www.bilbaofinalmasters.com/2010/en/torneo/fase-de-shanghai/partidas/ronda-6/

09.09.2010 13:35 | Autor neznámý

škoda že autor tu rozhodující partii neokomentoval, dramatická byla pořádně a z tý "přivyhraný" koncovky mám čím dál tím větší pocit že je remis...

09.09.2010 12:32 | Autor neznámý

"Já nepotřebuju tablebáze, já jsem Kramnik!"

09.09.2010 09:09 | Autor neznámý

Spíš je otázka, proč nebyly předem hrány rapid partie (např.10 - na 4 vítězství) a až pak také 10 bleskovek.

Myslím, že pouze 2 bleskovky na postup je opravdu málo.

Na druhou stranu "stačilo" s Kramnikem neprohrát, nebo porazit Širova..., takže ten potřebný půlbod byl k dosažení, a celá polemika by nevznikla.

09.09.2010 08:23 | Autor neznámý

Když o mistrovi světa ve fotbale mohou rozhodovat penalty.......

09.09.2010 08:00 | Autor neznámý

Sice je to řečnická otázka, ale i tak :) Podle mě ano, pravidla jsou daná předem. Hráči se mohou připravit i na tuhle variantu. Dále pak, když dojde až k téhle variantě, jde tedy o rovnocenné soupeře. (zjednodušeně řečeno). Takže z pohledu mého jako diváka, je to prašť jak uhoď kdo z nich postoupí.
Pokud do toho nebudu zahrnovat osobní sympatie. Btw. Co systém v hokeji, nejsou lepší dva zápasy?