Sergej Žigalko vyhrál v Baku

15.08.2011 10:00 | Baku open 2011

Od pátého srpna se hrál v Ázerbájdžánu zajímavě obsazený open. S cenovým fondem 50 000 EUR (vítěz bral rovných 10 000 EUR) se řadí mezi tzv. superopeny. Na startu hlavního turnaje se letos sešlo sedmdesát tři hráčů ze čtrnácti...

Od pátého srpna se hrál v Ázerbájdžánu zajímavě obsazený open. S cenovým fondem 50 000 EUR (vítěz bral rovných 10 000 EUR) se řadí mezi tzv. superopeny. Na startu hlavního turnaje se letos sešlo sedmdesát tři hráčů ze čtrnácti zemí, z toho dvacet čtyři velmistrů a jedenáct mezinárodních mistrů. Loňský vítěz Gata Kamsky letos turnajové prvenství neobhajoval, a tak startovní listině vévodili Šachrijar Mamedjarov (2765), Francisco Vallejo Pons (2724) a Lenier Perez Dominguez (2719). Bohatě napuštěný rybník jim však vypálil Bělorus Sergej Žigalko (2689, na fotografii), sedmý nasazený hráč turnaje.

Dmitrij Andrejkin

Turnaj se konal v hotelu „AF HOTEL“ nedaleko Kaspického moře. Hrálo se švýcarským systémem na 9 kol, tempo bylo stejné jako třeba na akcích Czech Tour – 90 minut na partii + 30 s/tah. „A“ turnaj byl určen hráčům s ratingem vyšším než 2250. Kromě toho se hrál také turnaj „B“, pro hráče s ratingem 2249 a nižším. Zde byly odměny výrazně skromnější, vítězi bylo určeno 700 EUR. O tuto odměnu soutěžilo 162 amatérských šachistů, uspěl domácí Fariz Khatir Ahmadov (2220) se sedmi a půl body.

V hlavním turnaji Sergej Žigalko v prvních pěti kolech vyhrál, poté mu k samostatnému vítězství a vynikající performanci 2808 stačilo čtyřikrát remizovat. Druhý skončil mladý Rus Dmitrij Andrejkin (2696), který uhrál šest a půl bodu, stejně jako třetí Izraelec Emil Sutovsky (2700). Nejvýše nasazeným se příliš nedařilo: Mamedjarov byl ještě se šesti body na slušném osmém místě, Vallejo Pons a Dominguez se ale s pěti a půl body seřadili na 15. a 16. místě (na druhou stranu pořád předvedli výkon přes 2600).