Aj v šachu vládnu emócie

18.07.2011 08:56 | 11. Majstrovstvá sveta ťažko telesne postihnutých šachistov

Šachový klub Ružomberok pod vedením Mareka Zelnického a hlavnými partnermi mestom Piešťany a CZECHOSLOVAK REAL zorganizoval 11. IPCA Majstrovstvá sveta v šachu 2011. Pokiaľ niekto očakával, že záverečné kolo MS IPCA v Piešťanoch sa ...

Šachový klub Ružomberok pod vedením Mareka Zelnického a hlavnými partnermi mestom Piešťany a CZECHOSLOVAK REAL zorganizoval 11. IPCA Majstrovstvá sveta v šachu 2011. Pokiaľ niekto očakával, že záverečné kolo MS IPCA v Piešťanoch sa bude niesť v remízovom duchu tak sa veľmi mýlil. Posledné kolo zaznamenalo veľký počet rezultatívnych výsledkov, ktoré rozhodli o konečnom medailovom poradí.

Muži

Prvé miesto podľa očakávania si zabezpečil ruský medzinárodný majster Andrei Obodchuk, ktorý v poslednom kole porazil slovenskú mužskú jednotku Juraja Zavarského, pre ktorého to znamenalo jedinú prehru v turnaji a tým pádom aj stratu nominácie na šachovú Olympiádu, ktorá sa bude konať v tureckom Istanbule v roku 2012. Striebro si odnáša ukrajinský medzinárodný majster Igor Yarmonov, ktorému medailu zabezpečovala aj prehra v poslednom kole. Bronzovú priečku obsadil sympatický český reprezentant Vít Valenta, ktorý sa MS IPCA zúčastnil po prvýkrát a v poslednom kole prekvapivo zvíťazil so strieborným medailistom.
Skončiť na štvrtom mieste znamenalo aj miestenku na budúcoročnú olympiádu, ktorú po tuhom boji získal Viktor Strekalovski.

Celkoví víťazi (zdroj: Oficiální fotogalerie)

Zo slovenských reprezentantov najlepšie skončil na peknom 6. mieste už spomínaný Juraj Zavarský. Možno viac odvahy v úvodných kolách by znamenalo postup na Olympiádu. S turnajom môže byť nadmieru spokojný aj Marcel Dirnbach, hráč ŠK Ružomberok, ktorý svojou hrou milo prekvapil viacerých účastníkov a zároveň si splnil aj svoj sen zahrať si na MS. Pokiaľ mu zdravotný stav umožní štúdium šachu, MS sa môže zúčastňovať pravidelne.

Ženy

Posledné kolo v ženskej kategórii sa nieslo v napätom duchu, nakoľko viaceré hráčky mohli v prípade víťazstva skončiť na medailových miestach. Prvenstvo si z MS IPCA odnáša nakoniec ruská šampiónka FM Galina Melnik pred Elenou Kurochkinou taktiež z Ruska.
V poslednom kole vyhrala hráčka s najmenším počtom bodov Marina Kaydanovich a to ju katapultovalo na 3. miesto pred slovenskú reprezentantku Nikolu Konkoľovú, hráčku ŠL Ružomberok, ktorá si aj napriek prehre v poslednom kole vybojovala ako jediný účastník z našej výpravy účasť na svetovej šachovej olympiáde v Istanbule.

Junioři

Najväčším prekvapením tohtoročných MS IPCA bolo víťazstvo v juniorskej kategórii doposiaľ neznámeho poľského veľmi ťažko postihnutého hráča Lukasza Nowaka, ktorý celkovo skončil na 11. mieste. Druhé miesto obsadil ruský reprezentant Grigory Doronkin. Tretie miesto získal taktiež veľmi ťažko telesne postihnutý Andrej Tersinsev z Ruska.

Slovenský reprezentant Marek Ardamica /najmladší účastník turnaja/ veril tomu, že dokáže porážať ruských reprezentantov, ale budeme veriť, že budúci rok sa mu to podarí. Nakoniec skončil na piatom mieste.

Juniorskí majstri sveta (zdroj: Oficiální fotogalerie)

Juniorky

Táto kategória nám priniesla najväčší úspech keď palmu víťazstva si odnáša slovenská reprezentantka Nikola Konkoľová. Druhé miesto obsadila najlepšia hráčka z ruského výberu telesne postihnutých Ekaterina Shchukina.

Juniorská majsterka sveta Nikola Konkoľová (zdroj: Oficiální fotogalerie)

Záverečný ceremoniál organizátori spojili s kultúrnym programom. Ceny pre víťazov jednotlivých kategórií odovzdávali:

- primátor mesta Piešťany Remo Cicutto – záštita turnajabr> - zástupcovia hlavného partnera CZECHOSLOVAK REAL – Ing. Vladislav Stanko, Managing Director, Lucie Smatanová mediálna tvár a víťazka FACE OF THE YEAR 2011 a čestný hosť Petronela Pribilová, finalistka Miss Slovensko 2009
- riaditeľ turnaja a predseda Šachového klubu Ružomberok Marek Zelnický
- hlavný rozhodca Karol Pekár

Najväčší aplauz /standing ovation/ zažil poľský juniorský majster sveta pri vyhlasovaní výsledkov. Takéto emotívne ocenenie nenechalo u prítomných ani jedno oko suché.

Súčasťou záverečného hracieho dňa bol aj bleskový turnaj o pohár Voloďu Stanka kde účastníci obdržali krásny pohár, hodnotne vecné a finančné ceny. Víťazom turnaja sa stal ukrajinsky reprezentant Bondarets Vadim.

Vo večerných hodinách sa uskutočnil pre všetkých účastníkov záverečný banket spojený s hudbou a ochutnávkou slovenských grilovacích špecialít.

Organizátori zabezpečili jednotlivým výpravám odvoz na letiská a železničné stanice, čím zvýšili kredit nielen turnaja ale aj Slovenska.

Primátor mesta Piešťany ďakuje všetkým, ktorí sa pričinili o úspešný priebeh 11. Majstrovstiev sveta IPCA v šachu telesne postihnutých, ktoré sa konali v v Piešťanoch v dňoch 1. – 10. júla 2011. Osobitné poďakovanie patrí najmä týmto organizáciám a jednotlivcom: kolektív pracovníkov hotela Máj, SAD Piešťany, Hospic Matky božej v Piešťanoch, bufet DINO, Mládežnícky parlament, Rado Hradil Sieťotlač, Vladimír Gubiš, MsKS, PIC, DANSTA a mnohí ďalší.

Riaditeľ turnaja ďakuje všetkým partnerom, lebo aj vďaka nim sme mohli zorganizovať turnaj s prívlastkom „taký ešte nebol“. Ďakujeme organizačnému týmu, Radoslavovi Chillovi a Emilovi Konkoľovi, ale hlavne ďakujeme hráčom, ktorí merali v niektorých prípadoch 6000 km cestu, 3 dni vlakom, čo je obdivuhodné, keďže ide o ťažko telesne postihnutých športovcov. Veľké ďakujem patrí hlavnému rozhodcovi Karolovi Pekárovi a jeho pomocníkovi Vladimírovi Gubišovi.

Majster sveta Andrei Obodchuk (zdroj: Oficiální fotogalerie)